Bedir Haber

Zümrüt İmamoğlu: “Dipten dönüşteyiz”

Zümrüt İmamoğlu: “Dipten dönüşteyiz”
14 views
14 Şubat 2020 - 9:28
İşsizlik seviyesinin 2009 yılındaki seviyenin üstüne çıktığını söyleyen TÜSİAD Baş Ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, bunun yansımasının son günlerdeki olaylarda görüldüğünü söyledi.

Ekonominin son çeyrek itibarıyla canlanmaya başladığını ifade eden İmamoğlu, Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’a konuştu. İmamoğlu, “İşsizlik oranı 2009 yılındaki seviyenin üstüne çıktı. Bu işsiz insanlar sabırlarının son noktasına gelmiş durumda. Evet ekonomi şu anda son çeyrek itibarıyla gerçekten canlanmaya başladı. Ama önce stoklar eriyecek, kapasite artacak sonra istihdama yansıyacak” dedi.

“KAYIPLARIN TELAFİ EDİLMESİ 1 SENE SÜREBİLİR”

İşsizlikte dipten dönüşte olunduğunu ifade eden İmamoğlu, kayıpların telafi edilmesinin 1 sene sürebileceğine dikkat çekti. Krizin işsizlik boyutunun tahmin edilenin çok daha üstünde olduğunu belirten İmamoğlu, “Türkiye sağlıklı olarak mı büyüyor?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Hayır krizin telafisini yapıyoruz. Krizde ekonomiye kamu bankaları tarafından destek verildi. Bu krizin kısa sürmesi için aslında çok yanlış bir politika değil. Ama eski problemimiz verimlilik artışı yerine sürekli parasal genişleme yaparak kredi almaktı. Bu yüzden ekonomi büyüdüğünde dış borcumuz 2011’de yüzde 35 seviyesindeyken 2018’de yüzde 62’ye kadar yükseldi. Biz bu parayı borç alıp çok da verimli olmayan alanlara yatırım için kullandığımızda döviz borcu yarattık. O borç kur üzerinde baskı yarattı. Kriz yaşadık.”

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    maltepe evden eve nakliyat

    ensest porno