Zaman Akıp Giderken

Zaman Akıp Giderken

Zaman su gibi akıp giderken , boş, avare, geçen her günün akşamında “bügünde böyle geçti eyvah!.. Keşke şöyle yapsaydım…’gibi pişmanlık ifade eden sözler aslında basit bir kaybın değil gerçek bir iflasın ifadesidir.

 
Imam-ı Şâfii Haretlerinin” Başka bir şey nazil olmasaydı, Kur’an-ı Kerim’ den bu sûre insanlara yeterdi.” dediği Asr sûresinde Cenab-ı Allah, “vel Asri” yani “Asra yemin olsun ki” ayeti ile zamana yemin etmektedir.

   
“1-Asra yemin olsun ki,

     
2-insan mutlaka ziyandadır.

       
3-Ancak iman edenler, salih amel işleyenler, birbirine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.”

     
İnsanların kaybedenlerden olmamaları için gerekli olan, ayette zikredilen dört özellik ,iman etmek, salih amel işlemek, birbirine hakkı ve sabrı tavsiye etmek , zaman nimetini bilinçli ve basiretli kullananların ulaşacakları güzel hasletlerdir.

     
Ebû Hüreyre radiyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:”Yedi (engelleyici) şey(gelme)den önce iyi işler yapmakta acele ediniz, yoksa siz, unutturan fakirlik, azdıran zenginlik, (herşeyi)bozup perişan eden hastalık, saçma sapan konuşturan ihtiyarlık, ansızın geliveren ölüm, gelmesi beklenen şeylerin en şerlisi Deccâl, belâsı en müthiş ve en acı olan kıyametten başka bir şey mi beklediğinizi sanıyorsunuz?”

   
Gelmesi mukadder olan ölüm ve diğer şeyler gelmeden önce , ahiretimizi kazanmak için verilmiş bu hayatı iyilikler, hayırlarla donatmak müslüman olarak en önemli vazifemizdir.

   
Aslında Peygamberimiz (s.a.v) bunu şu hadis-i şeriflerle ne güzel ve ne veciz ifade etmişlerdir:

   
– “insanların çoğu iki nimetin kıymetini takdirde yanılmışlardır: Sıhhat ve boş vakit.”

   
–  ” Beş şeyin kıymetini beş şeyden önce bil; ihtiyarlıktan önce gençliğin, hastalıktan önce sıhhatin, fakirlikten önce zenginliğin, meşguliyetten önce boş vaktin, ölmeden önce de hayatın”

     
– “Boş ve faydasız işleri terk etmek, kişinin dininin güzelliğindendir.”

   
– “Yedi şey gelmeden önce iyi işler yapmakta acele ediniz.”

           
Geçen bir gün bir daha asla gelmez, değiştirilemez, durdurulamaz. Zaman,”an”lardan meydana gelmiştir,önemsemediğimiz anlar birleşir ve yaşadığımız ama tam idrak edemediğimiz zamanı oluşturur. Zaman’ım yok, çok işim var ama ne zaman yapacağım, yetiştiremiyorum gibi mazeretler zamanı verimli kullanmayı bilmemekten kaynaklanmaktadır.Ama Necip Fâzıl’ın dediği gibi  zamanımız çok fazla değil, acelemiz var.

      ”  Gençlik… Gelip geçti… bir günlük süstü;

         Nefsim doymamaktan dünya’ya küstü.

         Eser darmadağın, emek yüzüstü;

         Toplayın eşyamı, işim acele!  ”

     
Zaman tanzimi ve zamanı değerlendirmeyi bir sonraki yazımızda ele alacağız.İnşallah.  

Ranâ KÜTÜK( rana.kutuk@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.