Yeni Evlenenleri Bekleyen Tehlikeler

Eşleri birbirine bağlayan en önemli hususların başında yapmış olduğu güzel işleri takdir etmek gelmektedir. Takdir edilen her davranışın, sevildiğinin bir işareti olarak eşleri birbirine kenetler.

Yeni Evlenenleri Bekleyen Tehlikeler

Evlilik hayatına adım atan adayların birçok meselede sıkıntıya düştüğü görülmektedir. İletişim araçları vesilesiyle nişanlılık devresinde birbirlerini tanımaya çalışan eşler, aynı yuvayı paylaşma durumunda işler değişmektedir. Farklı kültürlerden gelen alışkanlıkların yanında, fizyolojik olarak farklı yaratılan iki insan cinsi uyum noktasında zorlanabilirler. Bunların aşılması iki medeni insanın medenice hareketleriyle mümkündür.

İlk aylarda hoşa gitmeyen davranışlara hoş görü gösterilebilir fakat belirli bir zaman sonra katlanma işi zora girebilir. Sabırlar zorlanır, etraftan yapılan olumlu ya da olumsuz telkinler etkili olmaya başlayabilir.

Eşler ilk aylarda birbirlerini test ederler, kabullerini veya reddedeceği fiilleri, hassasiyetleri ölçerek davranış sergilemeye çalışırlar. Evlilik kararı almadan önce mutlaka bir kısım prensiplerde anlaşmanın daha uygun olduğunu bilmede büyük faydalar var. İnsanlar genelde evlendikten sonra birbirlerini değiştireceklerini düşünürler fakat bu çok tehlikeli bir durumdur. Özellikle nişan kararı almadan her iki taraf hassasiyetlerini açıklamalı, durumunu olduğu gibi anlatmalıdır. Nişan dönemi ise daha da ince ayrıntılarıyla düşünme dönemi olmalıdır.

Çiftler evlendikten sonra şöyle bir duyguya asla kapılmamalılar; evlilikten beklediğim verimi elde edemezsem boşanır başka birisiyle yuva kurarım. Bu duyguda olan insanların uzun süre evlilik hayatında başarılı olamadıklarını görmekteyiz. İnsan fıtratı, çok değişmemekle beraber her insanın mutlaka güzel yanlarının olduğunu bilerek eşimizi sevmeliyiz. Hariçten müdahaleler, kolayca yanlışa düşmeye sebep olabilmektedir. Akıl ve iradenin yanında sevmek, sevilmek problemlerin üstesinden gelmenin en büyük vesilesidir.

Eşleri birbirine bağlayan en önemli hususların başında yapmış olduğu güzel işleri takdir etmek gelmektedir. Takdir edilen her davranışın pekişerek sevildiğinin bir işareti olarak eşleri birbirine kenetler. Devamlı eleştirilen eşler arasında sevgi ortadan kalkar. Her insan hayatı yaşadığı müddetçe öğrenme ve öğretmekle sorumludur. Böyle olunca hem dünyada hem de ahirette bize eş olacak bir insana yardımcı olmak insani bir görevdir.

Eşlerin en büyük çıkmazlarından biriside birbirlerinin ailelerine karşı nezaket ve saygıyla davranmalarıdır. Onları eleştirmek, saygısız davranmak her iki tarafa da üzüntü yaşatır. Özellikle evin idarecisi pozisyonunda olan erkek aileler arasındaki dengeyi iyi sağlamalı.

Eşler, sadece ben bilirim anlayışından uzak durmalılar. Gezmek, dolaşmak ve tatil kararlarını ortak almalılar. Asla dayatma yapılmadan orta yol bulunmalıdır. Bazı anne babalar gelin veya damat üzerinde hâkimiyet kurmak isteyebilirler buna asla müsaade edilmemelidir. Bu tür bir duruma izin veren eşler daha sonra büyük bir çıkmaza girerler.

Eşler birbirini devamlı tenkit edip onurunu kırmamalı. Bu tür durumlar sevginin kaybolmasına, kine ve nefrete sebep olmaktadır. Birbirine örtü olan eşler kusurları örten ve hayat arkadaşının güzelliklere yelken açması için yardımını esirgememelidir.

Evlenen eşlerin en önemli özelliği dışarıdaki insanlara karşı duygularını ve gözlerini kapamalılar. İnsanın değişmez kaderinden birisi de bizim hayat arkadaşımızdır. Bunu bilip bize nasip olan eşimizi sevmeli, sevmeye çalışmalı onun kalbinde yerimizi pekiştirmeliyiz. Bu konuda Rabbimize dua etmeliyiz. Eşimizin hoşumuza gitmeyen davranışları varsa onun telafisi adına gayret etmeliyiz.

Cemalettin YAZICI( cemalettin.yazici@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.