Teşrik Tekbirleri Neden Okunmalı?

Peygamberimizin Kurban Bayramı’nın Arife Günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair

Teşrik Tekbirleri Neden Okunmalı?

İnanan insanlara Rabbimiz doğrudan doğruya bazı görevler verdiği gibi Sevgili Peygamberimizin (sas) uygulamalarıyla da dinimizi yaşamaya çalışırız. Bunlar Rabbimize yaklaşmak için birer vesiledir.

Sevgili Peygamberimizin (sas) Kurban Bayramı’nın Arife Günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır. (Beyhâkî, Es-Sünenü’l-Kübrâ)

Rivayet edildiğine göre teşrik tekbirleri; Hz. İbrahim (as) oğlu İsmail’i (as) kurban etmeye dayanır. Hz. İbrahim (as), gördüğü sahih rüya üzerine oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir. Kurban hazırlıkları sırasında Cebrail (as) gökten buna bedel olarak bir koç getirir. Dünya semasına ulaştığında yetişememe endişesi ile Cebrail (as): “Allah-u Ekber Allah-u Ekber” diyerek tekbir getirir. Hz. İbrahim (as) bu sesi işitince başını gökyüzüne çevirir ve onun bir koçla geldiğini görünce: “Lâ ilâhe illâllahu vallahu Ekber” diye cevap verir. Bu tekbir ve tevhit kelimelerini işiten ve kurban edilmeyi bekleyen İsmail de (as): “Allah-u Ekber velillâhi’l-hamd” der. Böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlamış olur.

Tekbirlerin 23 vakit okunması Ebû Yusuf ile İmam Muhammed’e göredir. Fetva da buna göre verilmiştir. Namaz kılan bir kimse Kurban Bayramı’nın arife günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü gününün ikindi namazını eda ettikten sonraya kadar 23 vakitte farz namazlarından sonraya kadar devam edilir.

Teşrik tekbirleri birçok âlime göre vaciptir. Bazılarına göre ise sünnettir. Ebû Yusuf ile İmam Muhammed’e göre farz namazlarını kılmakla yükümlü olanlara bu tekbirler vaciptir. Bu konuda tek başına kılanla, imama uyan, yolcu ile mukim, köylü ile şehirli, erkekle kadın eşittir. Böyle teşrik tekbirleri cemaatle de, yalnız başına da eda edilir. Kaza da edilebilir. Erkekler tekbiri açıktan, kadınlar ise gizlice getirir. Vitir namazı ile bayram namazları sonunda tekbir getirilmez.

Bir yılın teşrik günlerinde kazaya kalan bir namaz, yine o yılın teşrik günlerinden birinde kaza edilse, sonunda teşrik tekbiri alınır fakat başka günlerde veya başka yılın teşrik günlerinde kaza edilse, teşrik tekbiri alınmaz.
Teşrik Tekbiri şöyledir: “Allah-u Ekber Allah-u Ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu Ekber. Allah-u Ekber ve lillahi’l-hamd” kelimeleriyle tekbir getirilir buna “teşrik tekbiri” denir. Bu mübarek kelimelerin manası: “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.” Tekbirlerin bu şekli Hz. Ali ve Abdullah b. Mesut’a (ra) dayanır.

Bediüzzaman Hazretleri Arife günü 1000 İhlâs-ı Şerif okumayı önemle tavsiye ediyor ve diyor ki: “Aziz, mübarek kardeşlerim. Bizim memlekette eskiden Arife Günü’nde bin İhlâs-ı Şerif okurduk. Ben, şimdi bir gün evvel beş yüz ve Arifede dahi beş yüz okuyabilirim. Kendine güvenen, birden okuyabilir. Ben, gerçi sizleri göremiyorum ve hususî her birinizle görüşmüyorum fakat ben, ekser vakitler, dua içinde her birinizle bazen ismiyle sohbet ederim.” Hepsini birden bin defa okumaya fırsat bulamayanlar paylaşarak da okuyabilirler. Bu da rahmet-i İlâhiyenin kapısını bizlere inşallah açar. Buyurarak bize farklı bir pencere açıyor. Şimdiden Kurban Bayramı’nızı tebrik eder hayırlara, barışa ve kardeşliğe vesile olmasını Rabbimden niyaz ederim.

Cemalettin YAZICI( cemalettin.yazici@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.