Bedir Haber

SEVGİ AİLEDE BAŞLAR EĞİTİMLE TAÇLANIR..!

SEVGİ AİLEDE BAŞLAR EĞİTİMLE TAÇLANIR..!
Avatar
Abdurrahman koyuncu( abdurrahmankoyuncu@bedirhaber.com )
55 views
13 Şubat 2020 - 22:00

Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir.
( Furkan-74 )
“İman edip sâlih ameller işleyenler için Rahmân, gönüllerde bir sevgi meydana getirecektir. “(Meryem-96)

“Allah için mütevazı olanı Allah yüceltir. Böbürleneni Allah alçaltır. Allah’ı çok ananı Allah sever.”(Hadis-i Şerîf)

Sevgi ailede başlar,eğitimle taçlanır. Sevginin birinci basamağını anne ve baba birlikte oluştururlar. Anne sevginin hamurudur, baba da o hamurun suyu ve mayasıdır. Bu hamurdan meydana gelecek çeşit çeşit nimetler oluşur. Bu hamurdan can meydana gelir, bu câna ruh yerleştirilir, ete-kemiğe büründürülür ve sonuç olarak insan meydana gelir. İnsanın ve evlâdın ilk müsebibi babadır. Hz. Adem’le başlar babalık serüveni, Hz. Havva ile tamamlanır… İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana bu süreç devam ediyor. Evlâdın meydana gelme sürecinin kahraman taşıyıcısı ise annedir. Evlâtları anneler doğurur. Bu büyük bir vazifedir. Bu kutsal vazifeyi babalar da anneler ile birlikte sahipleniyor, evlâtların ayakta kalmaları için her türlü mücadeleyi birlikte veriyorlar. Mükellef olduklarını da fıtri olarak biliyorlar. Evet bu sevgi okulu evde başlıyor ve öğrencisi de evlât oluyor..İlk öğretmeni de annedir. Vazife fıtri olarak anneye düşüyor. İlk vazife anne sütü ile birlikte başlıyor..Evlât yetiştirmek için çok fedakârlıklar gerekiyor..Evlât yetiştiren kimsenin bilgi ve donanımı ne kadar fazlaysa, evlâtların gelişimi de o kadar kaliteli olur. Bu eğitimin dini yönünü de nesiller için artı olarak değerlendirebilirsiniz. Kız çocukları mutlaka okuyup çok iyi eğitim almalılar ki, yetiştirdikleri evlâtlar cahillikten, sevgisizliklikten, nefretten uzak olarak topluma iyi insan olarak yetişsinler. Çünkü onlar kötülüğe karşı sevgi aşısını temelde elde etmiş olan evlâtlardır. Bu sevgiyi anneler evlâtların bilinçaltlarına yerleştiren annelerdir. Sevgiden yoksun anneler ise evlatlarının bilinçaltlarına şiddeti, nefreti, kini, hasedi, egoyu yerleştirirler. Anne olmak çok kutsal bir vazifedir. Bu gerçeğin farkında olan annelere ne kadar teşekkür etsek azdır. Onlar dünyada en üstün madalyalara layıklardır. Çünkü kötülüklerle mücadeleyi temelde sevgi ile başlatanlar, çok kıymetli annelerdir..Anneler bizim en değerli varlıklarımızın sebeb-i aslisidirler. Hani derler ya herkes kapısının önünü temizlerse bütün şehir temizlenir diye.. Evet her anne yetiştirdiği evlâdını sevgi ile yetiştirirse, dünya sevgi yumağına dönüşür. Çeyrek asır içinde dünya bambaşka bir dünyaya evrilir. Savaşlar, silahlar, açlıklar, yoksulluklar biter. Çocuk terbiyesi anne karnında başlayıp, dört yaşına kadar fıtri olarak anne ile devam eder. Bilimsel tespitlere göre baba sadece evde annenin yardımcısı pozisiyonundadır. Çocuk bunu gayet net bir şekilde bilmektedir.

Peki Anne bu sevgiyi hangi ölçüde vermeli? Bunun en pratik ve en hızlı yolu nedir?
Anne sevgi kanatlarını başta eşine açmalı, sonra evde başka fertler varsa onlara da mutlaka sevgi ve muhabetle yaklaşmalı ki, annenin ruh dünyası bast halinde (neşeli) aktif olmalı. Bu vesile ile anne canlı kalabilir. Dört yıllık zaman diliminde,anne her zaman pozitif faaliyetler planlayarak geçirmeli, negatif düşüncelerden kesinlikle uzak durmalı, hatta arınmalıdır. Anne çocuğa söylediği ninileri özenle seçmeli, çocuğun ruh dünyasının bu zaman diliminde şekillendiğini hiçbir zaman unutmamalıdır. Evde de sevgi havuzu oluşturulmalı, bağırmalar, çağırmalar ve negatif konuşmalara engel konmalı… Şâyet televizyon,video ve internet programları filmleri izleniyorsa daima pozitif programlar izlenmeli… O zaman çocuklara bunun fıtri olarak yerleşmesine yardımcı oluruz.
Fakat annelerin ekseriyetinin farkında olmadan yaptıkları duygusal çok büyük bir hata var… Evlâtları olduktan sonra anneler; eşlerini ihmal ederek, odak noktalarını evlatlarına çevirirler…Bundan dolayı da evin içindeki sevgi anne ile evlatlar arasında paylaşılarak devam eder. Baba bu arada yavaş yavaş bu sevgi hamurundaki etkisini kaybettiğini düşünür ve böylece ailede problemler meydana gelmeye başlar.. Nedeni ise babanın bu boşluğunu başka yerlerde aramaya başlıyor olması… Ayrılıkların, şiddetlerin birçoğunun temelinde bu sorunun yattığına dair kanaatim var. Bu hataları yapmadığımız zaman, yetiştirdiğimiz çocuğu bilinçli bir şekilde yetiştirmiş oluruz. Düşünce dünyalarına pozitif davranışları yerleştirdikten sonra, evlatlarımızın zihin dünyalarını sevgi pınarına bir helezonla bağlanmasını sağlamış oluruz. Bu helezondaki sevgi musluklarını kimse sökemez inâyet-i ilâhi ile.. Sevgi bir iksir pınarıdır. O pınarın içine hangi cisim girerse mecburen onun rengine, kokusuna dönüşür. Başka hiç bir şansı yoktur. Tıpkı arının çiçeklerden topladığı polenleri muhteşem bir şekilde bala dönüştürdüğü gibi, sevgi iksirinin yerleştirildiği çocuklara hiçbir nefret, kin, haset bulaşamaz. Bulaşmak isteseler bile onlar da zaafa uğrar, sevgiye tebdîl olurlar. Çünkü sevgi sıbgatullahtandır. Allah’ın (c.c.) yarattığı boyaların en güzellerindendir sevgi boyası!
Sevginin en temel başlangıcı nedir? Eşimizdir. Yani annedir, babadır… Eşlerimiz birbirini en az çocuğu kadar sevmeli. Çünkü çocuklarımızın müsebbibi eşlerimizdir. Eşimiz olmasaydı birlikte bu güzel hayatı kuramaz, bu güzel çocuklara sahip olamazdık. O zaman çoçuğumuzdan önce eşimize değer verelim…Çünkü eşimiz olmasaydı; bu mutluluğu bulamaz, yaşayamazdık. Başımıza bir iş gelse, evlatlarım tek dayanağı eşlerimizdir. Eş, hem hayat arkadaşı, hem ailedir. Bir yuvanın oluşumundaki en önemli unsurdur eş.. Ailenin devleti, hane-i saadetimizi oluşturmanın en önemli unsurudur. Eş hanelerde, hem yoldaş, hem iş, hem aştır.. Dünyadaki mutluğumuzun en birinci vesile-i nimetidir. Eş, ailenin koruyucu kalkanıdır. En önemli güvenlik şemsiyesidir. Bu sebeple başta eşler birbirinden sevgiyi kıskanmamalı, bu sevgiyi de evlâtları görebilecek şekilde kullanmalılar. Evdeki bütün davranışları ile birlikte; evden çıkarken de, karşılarken de birbirini sevgi sözleri ile mest etmelidir. Bunu evlâdına net bir şekilde göstermelidir. Daha çok çeşitlendirebilecek davranış ve faktörler de var. Bunların ayrıntılarıyla anlatıldığı çok güzel kitaplar var. Aile danışmanları bu konularla ilgili çok emekler harcamışlar.Ailelerle birlikte pratik görüşmeler yaparak bunu kitaplaştırmışlar. Yeni evliler mutlaka bu kitaplardan bir kaçını okumalı, bunun çok faydasını göreceklerdir… Bundan hiç şüphemiz olmasın.. İlim ve bilim asrında yaşıyoruz. Bunların bir çoğu internet üzerinde. Bedava da okuyabilirsiniz, yeter ki sosyal medyanın magazin haberlerinden biraz uzaklaşıp, kendinize zaman ayırabilesiniz. Çok güzel, kazançlı bir ticaret yapmış olursunuz.

Özellikle anneler! Dünyayı yaşanabilir bir dünyaya dönüştürmek adına sizlere çok görevler düşüyor..!
Sevgini vermesini öğren. Çünkü gönlün anlasın ki hepsine yer varmış… Sevgisiz insandan dünya, unutma ki korkarmış.
(Hz. Mevlâna)

Sevgi,şifâdır.
Sevgi,güçtür.
Sevgi,değişimin mührüdür. (Hz. Mevlâna)

Selam ve dua ile..
Kalın sağlıcakla..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.