Peygamberimiz de (sas) Kavga Yapar mıydı?

Bir gün Ebû Musa (ra) şöyle dedi: “Ey Allah’ın Resulü! Hangi Müslüman en üstündür?” diye sordum. Resulullah (sas): “Dilinden ve elinden Müslümanların emniyette olduğu kimse” cevabını verdi. (Buhari)

Peygamberimiz de (sas) Kavga Yapar mıydı?

Bu gün iki soruyla başlayalım isterseniz yazımıza.
Birinci soru: “Müslümanlar bu gün niçin çok benciller?”
İkinci soru: “Neden iman ve İslam kardeşlerimize karşı bu kadar lakayt bir durumdayız?” bu soruların cevaplarını bulmaya çalışalım.

İnsana verilen duygular içerisinde iyiliğe ve kötülüğe menşe olacak yüzlercesi var. Bizim hayatımızı kolaylaştırma ve insani bir çizgide devam etmemiz adına bahşedilen bu özellikleri, yerli yerinde kullanmada büyük faydalar var. İçimizde temerküz eden bu duyguların hangisine bakım görüm yaparsak, o duygularımız bizde zirveleşir. Mesela merhamet duygularını besleyen bir fert, şefkatli hale gelir. Karıncaya ayak basmaz efendiler yetişir. Aksi halde öfke, kin ve nefret duygularını devamla besleyenler bu alanda abideleşmiş şahsiyetler haline gelirler. Tıpkı şeytanın vasıflarıyla vasıflanmış olurlar.

Kendimize soralım acaba uzlaşmacı bir kişiliğimiz mi var? Yoksa etrafımızı kırıp döküyor, insanları kendimizden mi uzaklaştırıyoruz? Anlık rahatlamanın ferahlığını yaşarken, ebedi kaybedenlerden olmayalım. İnsanlığın Rehberi Hz. Muhammed (sas), hep uzlaşma ve uyum yolunu seçerdi. O’nun (sas) hassasiyeti İslam’ın emirlerindeydi. Kur’an’a ait en ufak meselede taviz vermezdi. Kısacası hasenle-ahsen (İyi-En iyi) arasında kalınca o iyi olanla yetinmeyi bilir, asla kavgaya mahal vermezdi. Resulullah (sas) geldiği dönem itibarıyla insanların cehaletten kaynaklanan egoları zirve yapmıştı. En ufak meseleler bile bazen savaş sebebi olabiliyordu. Dengesiz cezalandırmalar ve dengesiz mükâfatlarla yapı bir hayli bozulmuştu. Efendimizin (sas) uzlaşmacı oluşunun yüzlerce misalinden birisi aşağıdaki hadisedir.

Hudeybiye de Mekkelilerle, Müslümanlar arasında antlaşma yapılıyordu. Antlaşma kimler arasında ise onların ismi yazılacaktı. Yine bir kriz çıkmıştı. Antlaşma “Allah Resulü Hz. Muhammed” ile “Sü¬heyl b. Amr” arasında yapıldığı yazılmaktaydı. Süheyl buna itiraz etti: “Biz Senin peygamber olduğunu kabul etseydik Si¬zinle karşı karşıya gelmezdik.” dedi. Sevgili Peygamberimiz (sas), nasıl yapılsın diye sorduğunda, “babalarımızın ismiyle yazılsın” dedi Süheyl b. Amr. Peygamber Efendimiz (sas): “Bu da güzeldir” buyurduktan sonra Hz. Ali’ye: “Ya Ali, sil onu da Muhammed b. Abdullah yaz” dedi. Sevgili Peygambe¬rimiz (sas): “Ben hem Abdullah’ın oğluyum, hem de Allah’ın Resulüyüm, vallahi siz Beni yalanlasanız da Ben yine şüphesiz Resûlullah’ım.” buyurdular. Hz. Ali (ra) her şeye rağmen Peygamberimizin isminin geçtiği yeri silemeyeceğini ifade etti. Onda öyle bir Resulullah sevgisi vardı ki bunu yap¬mak istemiyordu. Bu antlaşma Medine İslâm Devleti’nin kabul edilmesi anlamına geldiğinden, Peygamberimiz (sas) şahsına ait hususları diretmedi. Allah Resulü (sas), bizim için en önemli yol göstericidir. Sevgili Peygamberimiz (sas), isminin geçtiği yeri kendi elleriyle silerek antlaşma maddelerinin yazılmasına geçildi.

Sevgili Peygamberimiz (sas) kendisini üç şeyden geriye çekmiştir. Bunlar: 1) Çekişmek, kavga yapmak. 2) Çok konuşmak ve çok mal edinmek. 3) Kendisini ilgilendirmeyen şeylerden uzak durmak.
Ayrıca üç şeyi de terk etmiştir: 1) Başkalarını kınayıp ayıplamak. 2) Başkalarının kusurlarını araştırmak. 3) Sevabı olmayan konularda konuşmak.

Kısacası Allah Resulü’nün (sas) ashabı da ihtilafa düşüyorlardı fakat O (sas), onların ihtilaflarını tereyağından kıl çeker rahatlığıyla çözüyordu. Bir gün ashabın ileri gelenlerinden Ebû Musa (ra) şöyle dedi:
“Ey Allah’ın Resulü! Hangi Müslüman en üstündür?” diye sordum.
Resulullah (sas): “Dilinden ve elinden Müslümanların emniyette olduğu kimse” cevabını verdi. (Buhari, İman 4-5)

Cemalettin YAZICI( cemalettin.yazici@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.