Ne Zaman Kardeşlik

“Rabbimiz bir, Peygamberimiz bir, Kıblemiz bir, Kitabımız bir, bine kadar bir-bir…” diye ifade ederek kardeşlik bağlarının koparılmasını aklen, mantıken ve inanç olarak kabullenmenin mümkün olmadığını ifade ediyor.

Ne Zaman Kardeşlik

Son senelerde milletimizin içerisine atılan fitne tohumları aileleri, akrabaları hatta ana- babayla evlatlar arasındaki muhabbeti zedeledi. Hadiselerin zahiri yanları, görünmeyen kısımları, derken bir sürü sebep sıralayabiliriz. Her ne sebep ve saikten olursa olsun idari, siyasi veya inanç boyutuyla da olsa akrabalık bağlarının kesilmesine Rabbimiz müsaade etmiyor. Ömer bin Abdülaziz (ra) (Hz. Ömer’in torunu) kendisinden önceki dönemde, Cuma hutbelerinde Hz. Ali Bin Ebi Talib’e (ra) hakaretler ve küfredilmesi yerleşmiş bir gelenekti. O bu geleneği değiştirdi. Hutbenin Hz. Ali’ye (ra) küfredildiği bölümünü kaldırıp: “Şüphesiz ki Allah, adâleti, iyiliği ve akrabaya (muhtaç oldukları şeyleri) vermeyi emreder; fuhşiyâttan, kötülükten ve azgınlıktan da men eder. İbret alasınız diye size (Allah, böyle) nasihat eder.” (Nahl Suresi, 16/90) ayetinin okunmasını istedi ve bu gelenek hâlâ devam etmektedir. Her dönemde büyük insanlar hakaretlere maruz kalmışlardır maalesef.

İtidali ve kardeşliği elden bırakmayan Allah dostları, bir yol bulup birlik ve beraberlik, kardeşlik anlayışının devamından yana tavır almışlardır. Sinelerine kor basmış, kendileri yanıp kavrulmuş fakat toplumda kini, nefreti körükleyen sebepleri ortadan kaldırmak için gayret etmişlerdir.

Zaman zaman ifade etmeye çalıştığım inancımızın yani Kur’an ve Sevgili Peygamberimizin (sas) hayat tarzının içselleştirilememesi, dışından Müslüman fakat Allah’ın emirlerinin yaşanması, kabullenilmesi noktasında ciddi problemlerin yaşandığı fertler haline geldik. Maalesef menfaatlerimiz Kur’an ve sünnete uygun hayat tarzının önüne geçti. Ahir zaman alametlerinden olan “Eğrilerin doğru, doğruların eğri” halini kabullenir olduk. Bu tarz bir iman anlayışı, bizi ahirette kurtarması, Rabbimizin rahmetinin bizi kuşatması zor gibi görünüyor.

Bediüzzaman Hazretleri, birlik ve beraberlik konusunda: “Rabbimiz bir, Peygamberimiz bir, Kıblemiz bir, Kitabımız bir, bine kadar bir-bir…” diye ifade ederek kardeşlik bağlarının koparılmasını aklen, mantıken ve inanç olarak kabullenmenin mümkün olmadığını ifade ediyor.

Bizler her ne sebeple olursa olsun, mutlaka kırgın olduğumuz insanlar vardır. İnsan unutan ve hata yapan bir varlıktır. Hata yapanların en hayırlısının hemen tevbe ederek hatasını telafi eden olduğunu biliyoruz. O halde şeytanın oyunlarına gelmeden, şeytanlaşmış insi ve cinni varlıkların tuzaklarına meydan okuyalım. Hazır şu mübarek Ramazan da şeytanlar zincire bağlanmışken. Bu kıymetli günleri vesile kılıp kin, nefret ve ayrıştırma zincirinden kendimizi kurtaralım. Ayrıca birlik ve beraberlik içerisinde erdemli bir Müslüman olalım. Allah katında en değerli insanın; önce selam veren, önce barışan, ilk önce sevgi ve muhabbetle kardeşlerini kucaklayan bir kul olmaya var mısınız? Çok şey kazanacağınızdan eminim. Rabbim toplumun birlik ve beraberliğine bir tuğla koymak isteyen bütün müminleri Cennet’ül Firdevsiye sevindirsin.

Cemalettin YAZICI( cemalettin.yazici@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.