Mukaddes Nefesler

Mukaddes Nefesler

Peygamber sevgisi sevgilerin en kutsalıdır. Zira Allah’a giden yolda ona ulaşmaya bir vesile ve vasıtadır.
Bu sevgi, farklı zaman ve mekânlarda; birbirinden farklı meslek ustalarında, farklı tarzlarda tezahür etmiştir. İlk insan Hz.Adem’de ‘’Ya rabbi Muhammed hürmetine affet’ şeklinde bir dua, ressamların resminde gül suretinde, hatustalarının kalemindeyazı, tezhip ustalarının elinde hilye-i şerif oldu. En sonda şairin dilinde şiir şeklinde tecessüm etti ve nice gönüllerde makes buldu.
Peygamber aşığı bu yüce gönüllü şairlerin yazdıkları şiirlerin adı ‘naat’ oldu. O günden bugüne neredeyse bütün şairler kendi şiirlerini bir naat’la taçlandırmak istemiştir. Bu sebeple peygamberi öven binlerce naat yazıldı. Kaab bin Züheyr ile başlayan bu gelenek Hassan bin Sabit, İmam Busiri, Mevlana, Fuzuli, Şeyh Galip, Itri, Nabi ve daha niceleri ile asırları aşarak Mehmet Akif, Necip Fazıl ve daha birçok şairle günümüze ulaştı. Naat yazarak Efendimizi övmek bir şeref sayılırdı.Bu yüzden Naat’ı olmayan çok az şair vardır. Hatta naat yazmamak da bir eksiklik sayılırdı.

Hz. Muhammedi (s.a.v) dünya gözüyle görmetalihine erip naat yazanlar olduğu gibi o’nu dünya gözüyle görmeden de onun güzelliğine hayran olup ve hayranlıklarını önce kalbinde hissedip bu hislerin dolup taşması sonucu bu güzelliği dile getiren şairlerin varlığı inkâredilemez. Ümidimiz o dur ki onu dünya gözüyle bir kerecik olsun görmek ve onun yaşadığı mübarek asra yetişmek nasip olmayan peygamber aşkıyla gözü yaşlı, bağrı yanıkların da yazdıklarışiirler onlar için birer şefaat vesilesi olur. Tabii onu görme bahtiyarlığına eren, onun ruhani atmosferini iliklerine kadar hissedip yaşayanların onu anlatmaları çok daha etkileyici olacaktır. Zira onların gözü, gönlü o’nunla açılmıştır.
Karanlık günlerinde o’nun nuruyla aydınlanmışlardır. Cehennemi bir halden cennet asa bir bahara O’na inanmak ve O’nu kabul etmekle ermişlerdir. Hal böyleyken ondanevvel şiirler yazıp methiyeler okuyanlar O geldikten sonra sadece O’nu duyup O’nu söyler oldular. Bunun en güzel örneğini zamanın meşhur şairlerden biri olan Hassan b. Sabit’ te (r.a) görüyoruz. Hassan binSabit. EfendilerEfendisini tanıma şerefine erdikten sonra şunları söylemişti:
”Resullah’ın pak alnı karanlıkgöründüğü zaman, ortalığa nur saçan karanlığı yok eden lamba gibi görünür.”Hasan bin Sabit ömrü boyunca efendimiz için şiir yazmış. Her şiirinde O’nu anlatmış ve şiirlerini onun ismiyle süslemiştir. Yeri geldiğinde şiirleriyle cihad yapmıştır. Şiirleriyle müşriklerin kuvve-i maneviyelerini kırmış ve bizzat cihada katılmadan, cihada katılanlardan daha çok sevap kazanmıştır.
Hatta o Bedir Gazası’na bedenen katılamayınca ona” cihad sevabı alamadın ve verilen müjdelere kavuşamadın ”diyenler olmuş o da buna çok üzülmüş.
Hz. Muhammed (s.a.v)Hasan’ı bu konuda taltif edip şu İfadeleri kullanmıştır:”Hassan’ın beyitleri düşmana ok darbesinden daha tesirlidir’öylelikle ”kalemiyle ve şiirleriyle cihat yapan şair” unvanını hak etmiştir.
Efendimiz başka bir ifadesinde :”Muhakkak ki Allah Teala ,Resulünü övmek ve müdafaa etmek hususunda Hassan’ıRuhu’lKuds ( Cebrail a.s) ile takviye etmektedir”buyurmuştur.”
Efendimiz( s.a.v) hassan için sadece bu sözleri söylemekle kalmadı. Onun için mescide bir minber yaptırmıştır. Hassan oraya çıkıp Ashabı-ı kiram önünde Müslümanları öven şiirler okurdu.
Hassan’ın Efendimizi öven bazı sözleri de şöyledir:
”Sizden iyisini gözlerim görmedi asla.
Sizden güzelini doğurmadı hiç bir ana
.Her ayıp ve kusurdan pak yaratıldınız.
Sanki dilediğiniz gibi yaratıldınız. ”Evet Hz. Muhammedi anlatmak için tüm dünyada ağaçlar birer kalem denizler birer mürekkep olsa yine de yetmez. Anlatılanlar deryada birer katredir. En iyisi biz son sözü Peygamber şairinin şah beytiyle söyleyelim.
vema medahtü muhammedin bimekaleti
velakin medahtü bimekaleti muhammedin
Yani ben sözlerimle Muhammed’i (s.a.v )övmedim lakin sözlerime, O’nunla kıymet kazandırmış oldum.
Evet Hassan’ın sözleri güzeldir fakat ona güzellik kazandıran şiirinin konusudur, temasıdır.
Başka bir deyişle ‘gül bahçesine giren gül kokarmış ’konusu Gönüllerin gülü Hz. Muhammed (s.a.v) olan şiir, yazı veya sohbet elbette güzel olacaktır vesselam.

Mücella Sönmez( mucella.sonmez2@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.