Mugayyebat-ı Hamse

Mugayyebat-ı Hamse

Mutlak olarak bilinemeyen 5 gaybi(gelecek) haberden bahsediyoruz bu yazımızda. Bu bahsedeceğimiz konu Lokman suresinin son 5 ayetidir. Bu ayetlerde Rabbimiz insanların asla bilemeyeceği 5 konunun kendi yanında olduğu bilgisini bizlere vermektedir. Bu hususta Peygamberimiz buhariden alınmış bir rivayette: 5 şey gaybın anahtarıdır bunları Allah Teâlâ dışında kimsenin bilmesi mümkün değildir. Buyurmaktadır.

İşte bu 5 gaybi haberin ilki ile başlayalım kıyametin saati Allah’ın ilmindedir: kıyametin ne zaman kopacağını ancak Allah bilir bizlerin onu bilmesi mümkün değildir. Peygamberimize bir gün Cebrail(as) Sahabiden Dıhyetül-kelbi suretinde gelmiş ve ona sorular sormuştur. Bu sorulardan bir tanesi de kıyametin ne zaman kopacağı olmuştur. Allah resulü: soru soran sorulan daha iyi bilir demiştir. Demek ki kıyametin ne zaman, nerede ve nasıl kopacağını bilemiyoruz. İyi ki bilmiyoruz bilseydik yaşamımızın tadı ve lezzeti çıkmazdı. Bir düşünelim kıyametin günü şu gün denseydi günler ızdıraplı geçerdi biz de askerler gibi şafak sayardık.

İkinci gaybi(gelecek) haberimiz ise yağmurun ne zaman yağacağının bilgisi de Allah’ın ilmindedir. Yani yağmurun ne zaman yeryüzüne ve nereye ineceğini Allah bilir. Şimdi bunu söyleyince meteoroloji var onlar biliyor diyor bazı kişiler hâlbuki meteorolojinin yaptığı şey sadece TAHMİN’DİR yani kesin bilgi değildir. Demek ki bizler tahmin ederiz ama gerçeğin ne olduğunu Rabbimiz bilir. Nitekim çok defa yağmur yağacak deniyor ama yağmayabiliyor bu da tahmin olduğunu bir daha bize ispatlamaktadır.

Üçüncü gaybi(gelecek) haberimiz ise Rahimlerde olanı Allah bilir. Yani kız mı erkek mi doğum yapacak hamile kadın veya Said mi yoksa şaki mi olduğunu da Allah bilir demektir. Demek ki doğan çocuğun Allah’ı bilen mi olacak yoksa eşkıya olacağını da biliyor Rabbimiz. Modern tıp bugün tahmin yoluyla cinsiyeti söyleyebilmektedir ama sadece o da tahmin yürütmektedir. Bu demek oluyor ki bir kişi kız bebek beklerken erkek olabilir. O halde rahimlerde olan bilen sadece ve sadece rabbimizdir.

Dördüncü gaybi haberimize gelince kişinin yarın ne kazanacağının bilgisi de Allah’ın ilmindedir. Yani kişi kendisini yarın ne beklediğini bilemez. Veya kişi yarın hayır mı şer mi başına geleceğini bilemez bunun bilgisini ancak rabbimiz bilir. Bu bize rızık konusunda tereddüt yaşatmamalı rızık Allah’ın metin elindedir onun için kimse kimsenin rızkını yiyip içemez. Bunu söylüyoruz ama %90 Müslüman olan bir ülkede hala yılbaşında %70 oranında milli piyango oynamayı ihmal etmiyoruz. Demek ki tam manada rızık konusunda rabbimize güvenmiyoruz. Hâlbuki ona itimat edip acizliğimizin farkında olsak rızık bize eksiksiz gelir. Bu durumun en iyi örneği çocuklardır yeni doğan bebeğin sermayesi ağlamaktır, ağladığında dünyanın en güzel rızkı ağzına geliyor. Demek ki aczimizi itiraf etsek Allah Teâlâ bizi rızıksız bırakmayacak. Onun için şu cümleyi söylemeden edemeyeceğim: rızık iktidara göre değil acziyete göre gelir acizliğini itiraf eden meyve kurdu rızkın içinde dünyaya gelirken kendini uyanık zanneden tilki yarı aç yarı tok geziyor velhasıl.

Son olarak beşinci gaybi haberimizden bahsedeceğiz kişinin nerede öleceğinin bilgisi de Allah’ın ilmindedir. Yani kişi nerede öleceğini hem bilemez hem de idrak edemez veya kabrinin nerede olacağını da bilemez. Bunlar bir ecel olarak kişiye takdir edilmiş şeylerdir. Secde suresinde melekül mevt olarak anlatılan biz de Azrail olarak isimlendirilen melek bu işle görevlendirilmiş ve takdir edilen yer ve zamanda kişinin ruhunu almaktadır. Bir hadiste Peygamberimiz nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz buyurmaktadır. Demek ki iyi bir insan olursak bu melek en sevdiğimiz suretinde görülür.

Suremiz Allah her şeyden haberdardır ve her şeyi bilir diyerek bitmektedir. Demek ki bu 5 gaybi haber mutlak gayb olarak ve bilgisi Allah yanında olarak bizlere haber verilmektedir. Rabbim istikametten ayırmasın bizleri. Âmin

Hüsrev Simavi( husrev.simavi@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.