Bedir Haber

Kuran-ı kerim okurken yapılan büyük hata

Kur’an-ı Kerim okurken neden sallanıyoruz? Efendimiz bu konuda bizi nasıl uyardı?

Kuran-ı kerim okurken yapılan büyük hata
632 views
23 Ocak 2020 - 15:20

Kuran-ı Kerim okurken veya namaz kılarken her ne yöne olursa olsun sallanmak dinimizce tenzihen mekruhtur. Okuyan hangi amaç güderse gütsün sallanmak onu görene dahi rahatsızlık verir. Hatta detaylı bir bilgilendirme yapmadan önce Tabiîn’in büyükleri, “Efendimiz’in namazda Kur’an okurken kafasını salladığını görüyor muydunuz?” diye sorunca, Ashâb-ı Kirâm’dan bazıları, “Hayır, biz O’nun Kur’an okuduğunu sadece çenesinin hareketinden anlıyorduk.” demişlerdir.

Namazda başı ileri geri hareket ettirmek, vücudu öne arkaya götürüp getirmek doğru değildir. Hatta birçok ulemanın bu konuya fazlasıyla dikkat çektiği bilinmekle birlikte Hazreti Ömer(ra) Efendimizin öyle davrananları kırbacıyla dürterek uyardığına dikkat çekmektedir. Sahabenin büyüklerinden Ebu Bekir’in(ra) dahi buna tepki gösterdiği aşağıdaki rivayetle açıkça ortaya konmaktadır.

Rivayet şu ki, Sahabelerden Ümmü Ruman(r.a.), namaz kılarken sallanıyordu. Onu bu halde gören eşi Hazret-i Ebu Bekir, öyle bir azarladı ki, Ümmü Ruman neredeyse namazdan çıkacaktı.

Daha sonra Hz. Ebû Bekir, şiddetle uyarmasının sebebini şöyle açıkladı:

–Resulullah(a.s.m.) şöyle buyuruyordu: “Herhangi biriniz namaza durduğunda her tarafı sakin olsun, Yahudiler gibi sallanmasın. Zira namazda her tarafın sükûnet içinde olması, namazın tamamındandır.”

Bu hadis-i Şerif yani “Namazda Yahudiler gibi sallanmayın!” kaydı olan Hadis, Kur’an okurken ve Allah’ı zikrederken sallananlara da işaret etmektedir ki doğru olan Resullullahı takip etmektir.

Bir çok kimse sallanmanın ezberleme anında kazanılmış bir davranış olduğunu söyler. Görüntü olarak hoş olmayan bir durum kısa zamanda terk edilmesi gereken davranıştır. Genelde bazı yeni hafızların biraz daha dikkat çekmek, “vay be nasıl da kendini kaybediyor” dedirtebilmek amaçlı yaptığı eylem olarak gösterilip riyadan başka bir hal olmadığı belirtiliyor.

Bazı kişilerde bu durumu “hafızlığa başlayan acemilerden, etrafındaki yetişmiş hafız ablalarına veya abilerine bakıp da sallandıklarını görünce, adet buymuş madem, acemi olduğumu anlamasınlar tarzında sallanma ” olarak tarif ediyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
aslan23 Ocak 2020 / 16:07Cevapla

Bu hadis-i Şerif yani “Namazda Yahudiler gibi sallanmayın!” kaydı olan Hadis, Kur’an okurken ve Allah’ı zikrederken sallananlara da işaret etmektedir ki doğru olan Resullullahı takip etmektir. şeklindeki beyanınızın kaynağı siz editörün kanaatimi yoksa bir alimin görüşümü bilgilendirirseniz sevinirim yoksa o kadar medresede kuran kurslarında hafızlar kuran okurken sallanır istemli veya istemsiz sadece namazda sallanmayın kısmını kuran okurken ile de bağdaştırmak nasıl oluyor bir izah ederseniz

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.