Bedir Haber

KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİLERİNE HAKSIZLIK YAPILIYOR!

KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİLERİNE HAKSIZLIK YAPILIYOR!
62 views
14 Mart 2020 - 23:48

Coronavirüs (Cobid-19) nedeniyle MEB’e bağlı okullar tatil edilirken, öğretmenlerin ek ders ücretlerini alacakları açıklandı. Buna karşılık Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 13.03.2020 tarih ve 8 sayılı DUYURU’su ile uygulama esasları tüm il, ilçe müftülükleri ve öğreticilere resmi tebligat nitelinde ilan edildi. Müftülüklere yapılan duyuru da “Öğreticiler bu süre zarfında ek ders ücreti alamayacaklar” denildi.

Kurs Öğreticilerinin ek ders alamayacaklarının açıklanması üzerine bir değerlendirme yapan DİYANET HAK VE ADALET SEN Genel Başkanı İbrahim KAYA, MEB’e bağlı okullarda öğretmenlik yapanlar ek ders ücreti alırken DİB’e bağlı Kur’an Kurslarında öğretici olarak görev yapanların ek ders alamayacak olmalarının hakkaniyetle bağdaşmadığını, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı bu uygulamanın derhal düzeltilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“01/8/2019-20/8/2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde toplu sözleşme imzalanamaması üzerine Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna intikal ettirilen ve 28.08.2019 tarih ve 2019/1 Sayılı Kararın; “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. Maddesinde MEB’e bağlı okullarda görev yapanların durumu şöyledir: “Madde 2- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kuramlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.” MEB’de görev yapan Rehber Öğretmenlerde ek ders ücreti alıyorlar. Örgün ve yaygın eğitimdeki tüm öğretmenler ek ders ücretinden yararlanabiliyorlar.  Karar da, Diyanet Hizmet Kolunun  “Ek ders ücreti” başlıklı 4. Maddesine göre; “Madde 4- (1) 14/7/2009 tarihli ve 2009/15215 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar”ın 7 nci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında yer alanlardan yatılı Kur’an kurslarında gece nöbeti görevi verilenlere fiilen yaptıkları her nöbet görevi için 3 saat daha ek ders ücreti ödenir.” Hükmüne yer veriliyor ve Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller 11. Madde de şöyle belirtiliyor: “Madde 11- (1) Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere; Diyanet İşleri Başkanlığınca veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilen Kur’an kursu öğreticilerine; fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kuramca Ödenir.” Aslında bugün karşılaştığımız söz konusu adaletsizlik yetkili sendikanın başarısızlığı olarak karşımıza çıkıyor.

Dünya da olduğu gibi ülkemizde de salgın nedeniyle olağanüstü durum söz konusudur.  MEB ile ilgili ders görevinin yapılmış sayılacağı haller DİB’na bağlı kurslarda da söz konusudur. Yani kurs öğreticileri ve öğrenciler olağanüstü durum nedeniyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremiyorlar. Burada kendi inisiyatifleri dışında bir durum söz konusudur. MEB ile DİB’daki öğretmenlerin durumu bu şekilde ele alınıp değerlendirilmeliydi ama ne yazık ki Diyanet İşleri Başkanlığı’nda kurs öğreticisi olarak görev yapan usta öğretici ile vekil öğreticilerin mali haklarının korunamaması son derece düşündürücüdür. DİB’na bağlı kurs öğreticilerine yönelik bu ayrımcılığın ve eşitsizliğin yeni bir duyuru ile düzeltilmesi gerekir. Aksi halde kurs öğreticilerinin moral ve motivasyonları bozularak, işe ve işyerine uyumu büyük ölçüde yara alacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda gerekli düzenlemeyi yapmasını bekliyoruz. Bu adaletsizliğe son verilmelidir.”

Yalana, iftiraya, dedikoduya karşıyız. Hak ve adil sendikacılık şiarımızdır.

BEN DEĞİL BİZ, BENİM DEĞİL BİZİM ÇIKARLARIMIZ İÇİN HAK VE ADALET…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.