KADIN CİNAYETİNİN SEBEPLERİ-2

KADIN CİNAYETİNİN SEBEPLERİ-2

**Erkeğin psikolojisinin hastalık derecesinde bozuk olması:** Bu durumda aile hayatının yürümesi oldukça zordur. Aşırı paranoyak ruhlu insanların çok rahat cinayet işlediğine şahit olmaktayız. Evlenene kadar hissedilmeyen bu durum, çoğu zaman evliliklerle birlikte ortaya çıkmaktadır. Kendi durumunu bilen erkek veya kadın mutlaka tedavi olmalı, kimsenin canını yakmamalı.

**Erkeğin haram işlere girip hanımından olmayacak şeyler istemesi:** Özellikle kumar, içki ve ahlaksız işlere bulaşanlar hanımından ya birikimlerini istemekte ya da çocuklarının rızkını kötü yollara harcamak istemesi sıkıntıların başında gelmektedir. Ailesini ahlaksız işlere alet etmesi, ondan ahlaksız işler beklemesi. Eğer bu istekleri kabul olmazsa erkek şiddete başvurup hatta cinayete kadar işi götürmektedirler.

**TV’lerde yayınlanan filmlerin, gazete haberlerinin sansürsüz yayınlanması sonucu suçun kanıksanması:** Burada televizyon, gazete ve sosyal medya sahiplerine büyük sorumluluklar düşmektedir.
Eşler arasındaki problemlerde ailelerin müdahale etmesi: Eşler arasındaki problemlerin çözümünde müspet ve yapıcı rol oynaması gereken bireyler, zaman-zaman hissi davranabiliyorlar. Özellikle taraf tutma, ezdirmeme düşüncesi erkeği çıldırtabiliyor. Medeni ölçülerle konuşup uzlaşması gereken insanlar, bir anda canavarlaşabiliyorlar. Anne babalar hatta kardeş ve akrabalar evliliğin devamı adına hareket ederek yuvanın kurtulmasına gayret etmeliler. Aksi takdirde suçlu arama paranoyası şiddete meyli artırmaktadır. Normal insanlarda medenice konuşup anlaşmak vardır.

**Şiddete eğilimli olan erkeklerde çocukluklarında çok ağır fiziksel şiddete hatta cinsel istismara maruz kalması:** Bundan dolayıdır ki eşlerine aşırı bağımlı olup onların varlığına ve bakımına muhtaçtırlar. Eğer bu ilgiyi göremezlerse silaha ve şiddete başvurabilirler. Eşi durumu fark edip çözüm için fedakârlık yaparsa şiddet eğilimi asgariye inebilir.

**Terk edileceğini anlayan erkek şiddete başvurmaktadır:** Maalesef erkek terk edileceğini anlayınca şiddete müracaat ediyor. Yalnızlık duygusu ve çevresine terk edilmiş erkek imajı, erkekte travmaya sebep olmakta ve şiddete, cinayete yönelmektedir. Şunu insan unutmamalıdır ki sebepler işlendikten sonra çözülemeyen problemler kangren olmaktadır.

**Öfkesini kontrol edememek:** Genelde kontrol edilemeyen ani öfkeler, sabırsız erkekler, araştırmadan ani bir hareketle cinayet işleyebiliyor. Çözüm nedir o halde? Kur’an’a ve O’nun Resulü’nün (sas) çağrısına kulak vermek.

Evin Ekonomik yükünü yürütememek: Evin maddi ihtiyaçlarını karşılayamayan erkek strese girer. Hanımının da farklı istekleri onu zamanla çılgına çevirebilir. Eşler anlayışlı olmalı olana kanaat etmesini bilmeliler. Teknoloji gelişmediği dönemlerde kimsenin eşya ve teknoloji bağımlılığı yoktu. Günümüzde ise fakiri de zengini de her türlü lüksü görüyor ve aynı imkânların kendilerinde de olmasını isteyebiliyorlar. Çözümü nedir? Bir mütefekkirin ifadesiyle: “Dost istersen Allah yeter, mal istersen kanaat yeter…” ifadeleriyle bizlere rehberlik yapmaktadır.
Netice itibarıyla evlilik hayatı, müşterek değerler zemininde mutabakatla sürdürülmesi gereken önemli bir kurumdur. Aile hayatının düzgünlüğü bütün bir milletin geleceğini etkilemektedir. Karşılıklı anlayış, güven ve problemleri çözmede birlikte hareket etme duygusu birçok kavganın önüne geçecektir. Bu dünyada verilen cezalar, işlenen cinayetlerin bir karşılığı yok mudur? Yarın Mahkeme-i Kübra’da herkes hesabını detaylı bir şekilde verecektir. Şunu unutmayalım ki; bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmüş gibi ebedi kaybedenlerden olmayla karşı karşıya kalınabilir. Huzuru ve mutluluğu elde etme adına, ciddi gayretlerin sarf edilmesi fertler, aileler ve toplumumuz adına büyük kazanç olacaktır.

Cemalettin YAZICI( cemalettin.yazici@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.