Bedir Haber

Hiç düşündünüz mü? Niçin Kuran okuyoruz?

Kur’an-ı Kerimi öğrenmeye ve ezberlemeye çalışıyoruz. Peki bu gayretimiz ve çabamız neden başka bir kitap için değil de Kur’an için. İşte cevabı!

Hiç düşündünüz mü? Niçin Kuran okuyoruz?
1.634 views
13 Eylül 2019 - 8:25

Gördüğümüz görmediğimiz bütün varlıkları Yüce Allah yarattı. Yerler, gökler, zerreler, kürreler, atomlar, hücreler, insanlar, bitkiler, canlılar, cansızlar, dedeler, nineler, babalar, analar… Evet her şeyi Allah yarattığı gibi bizi de Allah yarattı.

Küçücüktük, çok güçsüzdük, hiçbir şeyden haberimiz yoktu. Geliştik, büyüdük, birçok yeni şey öğrendik ve öğrenmeye devam ediyoruz.

Nefes aldığımız havayı, içtiğimiz suyu, yüzümüze gülen güneşi, yediğimiz sebze, meyve ve diğer gıdaları, geceyi, gündüzü, denizi, bulutu, yağmuru…. Yaşamak için gerekli her şeyi yaratan Allah’tır.

Yaratanımızı gözümüzle göremiyoruz ama O’nun varlığını, yüceliğini, kudretini, sanatını, nimetini, hikmetini, lütfunu ve rahmetini aklımızla anlıyoruz. Kalbimizle seziyoruz. O’na sonsuz sevgi ve saygı duyuyoruz. O’nun sonsuz lütuflarına karşı kalplerimizde çok içten şükran duygusu besliyoruz.

Bildiğiniz gibi Rabbimiz, bize daima haberler ve haberciler göndermiştir. Dünyanın ve ahiretin tehlikelerini tarih boyu bütün insanlara ve toplumlara bildirmiştir. Bütün bunları dünyada mutlu, ahirette bahtiyar olmamız, cehennemden kaçınıp cennete girmemiz için yapmıştır. Ne kadar güzel, değil mi?

Yüce Allah, en son haberci olarak Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’i görevlendirmiştir. Hz. Muhammed aracılığıyla da insanlara Kur’an-ı Kerim’i göndermiştir. Hz. Muhammed, insanlığın en büyük öğretmeni, Kur’an-ı Kerim de en son ve en güvenilir kutsal kitaptır.

Kur’an’da, Yüce Allah’ın buyruk ve yasakları, bize dünya ve ahiret mutluluğunu kazandıracak eşsiz bilgiler ve altın öğütler vardır.

Kur’an, hayatı en doğru ve en güzel biçimde yaşamamız için bize sunulmuş bir kılavuzdur. Ona inanmadan, sımsıkı sarılmadan hayatın anlamı tam anlaşılamaz. Çevre, tabiat ve evrende uyum sağlanamaz. Bize verilen her türlü nimet ve imkanı en uygun ve en verimli tarzda, ancak Kur’an’ın rehberliği sayesinde kullanabiliriz.

Kur’an, insanlara Yaratanını tanıtır. İnsanları ve bütün varlıkları yaratan Allah’tır. Allah, birdir, tektir, eşi ve benzeri yoktur. Yaratılmışlara benzemez. Diridir. Her şeyi görür, işitir ve bilir.

Kur’an, insanlara insanı tanıtır. İnsanın yaratılışını, bedensel ve ruhsal özelliklerini, niçin yaratıldığını, nereden geldiğini ve sonunun ne olacağını, öbür dünyayı açıklar ve aydınlatır.

Kur’an, insanlara görevlerini hatırlatır. Allah’a, Peygamberine, kendisine, eşine, ana-babasına, çocuklarına, akrabalarına, komşularına, çevresine, topluma ve bütün insanlara karşı olan görevlerini açıklar.

Kur’an, bize dünyayı ve evreni tanıtır. İçinde yaşadığımız dünyanın ve her şeyin yaratıcısının Yüce Allah olduğunu bildirir. Bütün varlıkların insanların hizmetine verildiğini belirtir. İnsanların çevreye, tabiata, hayvanlara, bitkilere, canlı cansız bütün varlıklara karşı nasıl davranması gerektiğini açıklar.

Kur’an, öğüt verir ve hatırlatır. Tarihte yaşamış kavimlerin hayatlarından ibretli kıssalar anlatır. İyi kavimleri ve kötü kavimleri, ödül ve cezalarıyla birlikte, insanlar ders ve ibret alsınlar diye tanıtır.

Kur’an, insanları iyiliğe ve güzelliğe yönlendirir. Örnek alınması gereken insanların kimler olduğunu açıklar. Örnek ve güzel insanların hayatlarından kesitler sunar. Cenneti ve cennetteki nimetleri tanıtır. Cennete giden yolu öğretir. Cenneti teşvik eder. Kötü insanların hayatlarından kesitler sunar. Cehennemi ve cehennemdekileri tanıtır. Cehenneme giden yolu açıklar. Cehennemden sakınılmasını ister.

Kur’an, bu dünya hayatının insanlar için bir imtihan yeri olduğunu bildirir. İmtihan konularını açıklar. İmtihanın başlama ve bitiş süresini bildirir. İmtihanın sonucunu açıklar. İmtihanın konuları sahih iman, salih amel ve güzel ahlâktır. Ergenlikle başlar ve ölümle biter. İmtihanın sonucu ya cennet bahçelerinden bir bahçe ya da cehennem çukurlarından bir çukurdur.

Kur’an, inananlara Allah’ın güzelliğinden bu dünyada gösterilmiş bir işaret ve örnektir. Allah’ın yarattığı güzellikleri Kur’an’la görür Müslüman. Kur’an’la düşünür, Kur’an’la anlar. Yaratılışın sırrına Kur’an’la erer. Müminin gözünden bakan O; elini kımıldatan O’dur.

Kur’an, insanlığın nurudur. İnançta, düşüncede ve davranışta Kur’an’ı kendisine rehber edinen, hayatına sonsuzluğun soluğunu yerleştirmiş olur.

Kur’an, tek noktası bile eskimeyen, ölmek nedir bilmeyen, diri ve diriltici, içi mucize dolu kitaptır.
Kur’an; genç nesli olgunlaştıran, olgun nesli genç tutandır.

Kur’an; Allah’ın insanlığa armağanıdır. Mutluluğun menbaıdır. O halde bizler, bizim için indirilmiş olan o kitabı tanımalı, okumalı, öğrenmeli, anlamaya çalışmalı ve hayatımızda uygulamalıyız. Çünkü hayatımızı anlamlı kılan kitaptır Kur’an.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
^-^12 Eylül 2019 / 18:00Cevapla

Çok güzell??

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.