Hayvandır Deyip Geçmeyin

Hayvandır Deyip Geçmeyin

İnsanlar yer yüzünün en şerefli mahlukatları olarak yaratılmışlardır. Dünya’da sayısız canlı türü olsa da, insan tüm canlıların hem efendisi hemde kullanıcısıdır. Yani yer yüzünde sayısız canlı, insan oğluna yardımcı olsunlar diye istifadelerine sunulmuştur. Nasıl ki insanın bir görevi olan Allah’a kulluk ve şükür ise diğer canlıların da Allah’a (c.c.) şükür görevleri yanında bir de insanoğluna yararlı olmak için elinden geleni gayri ihtiyari yapmaktadırlar.

Bediüzzaman’nın ifadeleriyle, sivri sinek insan vücudundan kirli kanı emerek bir nebze doğal hacamat görevi yapıyor. Bunun yanında kartal, kurt ve karınca gibi hayvanlar her gün yeryüzünü ve denizi pisliklerden temizlemektedirler. Onlar Allah tarafından görevlendirilmiş temizlik ve sıhhiye memurlarıdır. Eğer onlar temizlemeseydiler, yeryüzü ve denizler pislikten geçilmez ve yaşanmaz bir hale gelirdi. Bu faydalarından dolayı insanın dışındaki canlılar da en az insan hayatı kadar önem taşır ve Allah katında onlara değer verilir. Çünkü bizlerin temiz bir atmosferde ve temiz bir ortamda yaşamamız için hayvanların varlığına ihtiyacımız vardır. Sadece etinden ve sütünden faydalandığımız hayvanların olmasını istersek, o zaman da zararlı haşerat ve çevremizdeki leşlerden, yaşanmaz bir ortamımız olurdu. Ama onlar rızıklarını yedikleri gibi, insanlara da temiz bir çevre bırakmış oluyorlar.

Kedi, köpek ve yılanı dahi bu cevreci hayvanlar olarak görmeli ve onlara merhamet göstermeliyiz. Efendimiz (s.a.v.) bir hadislerinde de ‘Her kim ki haksız bir yere bir serçe dahi öldürür ise onun hesabını Allah sorar.’ Diyerek islamın hayvanlara ne kadar büyük bir önem verdiğini gösterir. Zaten o yüzden kur-an da hayvanlar alemi, ümmet olarak tanımlanır. Yani onlar da bir ümettir. Bunun yanında said-i nursi karıncalar için ‘bunlar millettir’ ifadeleri kullanıyor. Ve kendisine ikram edilen çorbayı dahi tanelerini karıncalara ikram edip kendisi ise ekmeğini çorbanın suyuna bandırarak yetindiğini görüyoruz. İşte bu yapılanların hepsi yüce Allah’ın insanalara verdiği merhametten kaynaklanıyor. Zaten olması gereken de fıtratten böyle olmasıdır. Yaratılanı yaratandan dolayı hoş görmek lazım. Hele bahar ayının gelmesiyle çevremizde bir çok hayvan görmemiz mümkündür. Bunların zararsızı olduğu gibi zararlısı da olabilir. Belki bizi rahatsız da edebilirler. Ama bütün bunlar, bize o hayvanları öldürme veya zarar verme yetkisi vermez.

Mümkün mertebe yürüdüğümüz, oturduğumuz ve piknik yaptığımız alanlara dikkat etmeli, kendi keyfimiz için başka canlıların yaşam haklarını elinden almamalıyız.Yukarıda söylediğimiz hadis-i şerifte de olduğu gibi insanlar haksız bir yere aldıkları bir canın hesabını verecekler. Bu bilinçle davranmalı ve hassasiyetimizi ona göre gözstermeliyiz.

Bir misal verecek olursak;Bir gün adamın biri, yolda yürürken pislik böceğini görüyor. Hayvancağız, Kendinden büyük bir pisliği yuvarlayıp yuvarlayıp duruyor. Hani belgesellerde ve bahçelerde bazan rastalamışızdır. Kendinden büyük bir gübreyi gün boyu yuvarlaya yuvarlaya sürekli onun peşinden gider. İşte adam da bu hayvanı görünce ‘ya Rabbi bu pis, işe yaramaz, hiç bir faydası olmayan hayvanı ne diye yarattın ki’ der. Ve günler geçer adam hastalanır, yatağa düşer. Hangi doktora gitse çare bulamazlar. Bir gün şehrin önde gelen doktoruna gider ve doktor teşhisi koyar. Çare olarak da; “o gübre böceğini iyice ezecen ve aç karna bir hafta boyunca her sabah yiyeceksin’’ der. Adam şaşırır ama yapacak bir şey de yoktur. Hemen doktorun dediğini yapar ve gerçekten de bir haftanın sonucunda bir şeyi kalmaz iyileşir. Bir gün bu adamın uzak bir yerde işi çıkar ve gemi ile gitmesi lazım. Adam gemiye biner ve yola koyulurlar bir süre gittikten sonra şiddetli fırtına çıkar ve insanlar dua etmeye ağlamaya başlar ama ne hikmetse bizim adamda hiç ses seda yok ve bir köşede oturmuş bekliyor. Bunu gören insanlar; “Gel dua edelim. Allah’a yalvaralım da bu fırtına dinsin derler.” Adam hiç istifini bozmadan ‘yok arkadaş ben Allah’ın işlerine karışmam. Bir kez o gaflete düşüp karıştım, onda da gübre böceği yedirdi şimdi karışırsam kim bilir neler yapar. O yüzden o her şeyin en güzelini bilir.’der.

Evet değerli dostlar onun hikmetinden sual olunmaz. O neyi yaratmışsa muhakkak bir sebebi vardır onun için çevremizde bize zararları var diye onların boşuna yaratıldığını düşünmeyelim muhakkak bir hikmeti vardır. Nasıl ki bir karıncanın lavaboya düştüğünü görünce bir kaç saat onun çıkarılması için uğraşan zat,o merhmeti o canlıya gösteriyorsa bizlerde bırakın lavaboya düşen karıncayı kurtarmayı, hatta bilerek karınca yuvasını tarumar eden bir insan haline dönüşebiliriz. O yüzden Allah’ın yarattığı canlılara merhamet göstermeliyiz ki Allah’ın da merhametini bekleyelim.

Kadir GÜNEŞ( kadir.gunes@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.