Hangi Durumlarda Amel Defterimiz Kapanmaz

Hangi Durumlarda Amel Defterimiz Kapanmaz

Bir insan bu dünyadan göç edip,ahirete intikal ettikten  sonra onun amel defteri kapanır.Fakat Efendimiz(s.a.v)  bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor; ‘’Her kim ki bu dünyadan göçüp giderse amel defteri kapanır. Fakat şu üç şeyi bırakırsa onlardan doğacak olan sevabın kendisinin amel defterine yazılması devam eder.’’ Bu üç amelden birincisi; ‘’sadaka-ı cariye’’ Yani güzel bir eser bırakmaktır. Günümüzde ki deyimi ile cami,hastahane,okul,yurt,aşevi gibi, insanların yararına olacak yapılardan  faydalanan kişilerin bir çok sıkıntıdan kurtulacağı bir eserin olmasıdır.Bıraktığı bu eserlerden sadece insanlar değil hayvanların bile yararlanması, o kişinin amel defterine sevap olarak yazılacağını Efendimiz (s.a.v) hadislerinde  bize müjdeliyor. 

         
İkinci amel;’’ hayırlı  bir evlat’’ Evet insan öldükten sonra muhakkak kabir azabından ve cehennem ateşinden korunmak için birilerinin, kendisi için hayır dua etmesini bekler. Eğer bu dünyada hayırlı bir evlat bırakıp öylece vefat etmişsek zaten onun yapacağı güzel işlerin  tamamı, bizim   amel defterimize de  aynısı miktarınca yazılır. Çünkü peygamberimiz bir hadislerinde;’’ sebep olan yapan gibidir’’ buyuruyor. Onun için evlatlarımızın güzel işler yapıp ve hayırlı bir insan olmaları, bizim vesilemizle olmuş ise o zaman sevap hanemiz kapanmaz ve iyilikler akmaya devam eder.Bazende insanlar evlatlarını okutur adam eder ve dünya namına istediği her makama getirmek için uğraş verirler. Fakat Allah’ı tanıma  ve iman konusunda hiç bir tebliğde ve yol göstermede çaba göstermezler ise  ahirette de onun cezasını çekerler. Çünkü evladın baba üzerindeki haklarından birincisi; islama uygun bir isim koymak. İkincisi ise ona yaratıcısını tanıtıp, onun emri doğrultusunda hareket etme yolunu göstermektir. Eğer bunları yapmıyorsak zaten babalık görevimizi tam olarak yapmamış oluyoruz. 

         
Üçüncü amel ise;’’ ilim icra edilebilecek eserler.’’ Çoğu insanlar bu dünya da bir eser bırakırlar, fakat önemli olan o geride bırakılan eserlerde,başkalarının güzel şeyler öğrenmesi ve ilim öğrenebileceği kitapların olmasıdır. Günümüzde bu eserler, kitap olduğu gibi artık teknolojinin gelişmesiyle CD ve kasetler de olabilir. Yani bize rabbimizi tanıtan ve onun sanatını anlamamıza vesile olabilecek eserlerin bırakılmasıdır. Bunlar çoğunlukla Kuran-ı Kerimin tefsirleri,mealleri  veya Efendimizin hayatını anlatan kitaplar olduğu gibi, bize kainatı tanıtacak eserler de olabilir. Bunlar biyoloji matematik fizik ve kimya  kitapları da olabilir. Burada önemli olan insanların güzel yönde faydalanacağı bir eserden yararlanılmasıdır. Bizler eserlerimizde gayemizin  Allah ve onun rızasını kazanmak  olarak bilip,o yolda harekket ettikten sonra zaten o bıraktığımız eserlerden kim faydalanırsa o zaman yüce yaratıcımız sevap hanemizi açık bırakıyor ve hiç beklemediğimiz anda o ameller  gelip bizi kurtarabilir.

         
Bizlerin daha dünyadayken bütün hayır ve hasenatımızı kendi ellerimiz ile yapmamız,en doğru olan davranıştır.Zaten rabbimin de istediği budur. Çünkü kul kendi elleriyle yaptığı iyiliklerin sebebi yüce Allah’ın büyüklüğünü kabul edip kendi acziyetinin farkına varmasıdır.Bundan dolayı kul, ibadet eder,hayır işler ve gücü nisbetinde zekat verir. Eğer bunları kendi ellerimiz ile yaparsak hem lezzeti daha farklı olur hemde sevabı daha çok olur.O yüzden bu dünyadan göçtümüz zaman gerilere bakmamalı ve azığımızı buradan tamamlayıp öylece gitmemiz gerekiyor. 

Kadir GÜNEŞ( kadir.gunes@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.