Gönüllerimizi Boş Bırakmayalım

Gönüllerimizi Boş Bırakmayalım

Gönüllerimizi, manevi boşluğa mahkum etmeyelim. Çünkü yaratılış kanunları boşluğu kabul etmiyor. Eğer biz seçici davranıp kalbimizi ve düşüncelerimizi faydalı ve nezih şeylerle iradi olarak doldurmuyorsak, o zaman bizim irademiz dışında nice çirkin ve malayani şeyler gelip o boşluğu dolduruyor. Kendi hayatımızda bulunmasını istemediğimiz nice boş veya gayri ahlaki (gayri meşru) duygu ve düşünce biz farkına bile varmadan gönül dünyamıza girmiş ve bizi meşgul ediyor. İnsan bir an olsun düşünmekten hali olamaz.

Farkına vararak veya varmayarak düşünce dünyamız sürekli aktif bir biçimde çalışır. Yolculuk ederken, yolda yürürken, yatakta uzanırken, alış veriş yaparken hatta bir arkadaşımızla sohbet ederken bile hep düşünürüz. Bu düşündüğümüz şeyler bir yerlerden dimağımıza akıp gelmiş olan şeylerdir. Gazetede okuduğumuz bir haber, televizyonda izlediğimiz bir film, arkadaşımızın anlattığı bir olay ve daha nice farkında olduğumuz veya olmadığımız mesajlar adeta düşünce dünyamıza oradan da kalbimize hücum ederler. Bizler pasif alıcılar gibi gelen bütün mesajları filtresiz bir şekilde kabul edersek kalbimiz ve ruh dünyamız çöplüğe döner. Nasıl ki bedenimizi her türlü hastalıklardan koruma adına temizliğe ve hijyene azami dikkat ediyor, pis ve necis ortamlardan kaçınıyorsak,  kalp ve ruh dünyamızın sağlığını korumak için de buralara giriş kapısı hükmünde olan gözümüzü ve kulağımızı zararlı mikrop ve virüslere karşı korumalıyız. Evimize giren gazeteye, artık evimizin bir ferdi haline gelen televizyonda izleyeceğimiz kanallara, dinlediğimiz şarkılara kadar seçici davranmak bizim Müslümanlar olarak dikkat etmemiz gereken hususlardandır. 

Nasıl iyi kötü, doğru yanlış, gerekli gereksiz her şeyi alıp evimize sokmuyorsak, aynı hassasiyeti gönül ve ruh dünyamız için de göstermeliyiz. Onları Allah’ın rızasına uygun ve bizim manevi hayatımıza faydası olacak güzelliklerle doldurmalıyız ki böylece istemediğimiz şeyler boşluklardan içeri sızmasınlar. ‘’Kişinin malayaniyeti terk etmesi onun Müslümanlığının güzelliğindendir’’ buyuruyor Efendimiz (s.a.s.). O zaman imanımızın güzelleşmesi için malayaniyete sebep olacak kapıları kapatmaya çalışmalı, vakit geçirmek adına izlediğimiz dizilerden, bize hiçbir faydası olmayan magazin haberlerinden, hele hele günümüzün en büyük vakit hırsızı olan sanal ortamlardan uzak durmaya gayret göstermeliyiz. 

Alime AKGEDİK( alime.akgedik@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.