Faizle Gelen Bereketsizlik

Faiz, ahlaki bütün değerleri yıkan, bir sistemdir. İnsanın kendi kendine faiz sebebiyle yaptığı zarar ve kendi ruhunda açtığı yaralar sayılamayacak kadar çoktur.

Faizle Gelen Bereketsizlik

Faiz, insanlık tarihi kadar eskilere dayanmaktadır. Bu işlemin ne akli ne de vicdani bir dayanağı vardır. Tarihte Eflatun, Aristo gibi filozoflar da bu uygulamaya karşı çıkmışlardır. Roma imparatorluğu yükselme dönemlerinde faize karşı çıkmışlar fakat yıkılış dönemlerinde bu silahına sarılmışlardır. Hristiyanlıkta faiz haram olmasına rağmen birçok emri değiştirdikleri gibi faizin haramlığını da değiştirmişlerdir. Yahudiliğin orijinal halinde de faiz yasaklanmıştı. Daha sonra İsrail kavmi arasındaki ilişkiler gözetilerek bu yasak saptırılmış ve sadece Yahudiler arasında geçerli olduğu, Yahudi olmayanlardan faiz alınmasının serbest olduğu hükmüne varılmıştır. Bu iş daha sonraları yaygınlaşarak bütün inananlarını kapsamıştır.

Faiz, cahiliye devrinde bilinen ve tatbiki yaygın olan bir işti. İslam öncesinde faiz işi zenginin elinde bir istismar aracıydı. Zira riba adı verilen ve borçlunun ödemek zorunda olduğu fazlalık, bazen asıl borcun kat kat üstüne çıkıyor ve borçlu her geçen gün artan bu fazlalıklar altında ezilip gidiyordu. Zaruret içinde bulunan bir kişi; bu zaruret ne kadar fazla ve acil ise, vereceği faiz miktarı da o kadar yüksek olurdu. Belirlenen bir süre sonunda ve belli bir fazlalıkla ödemek kaydıyla birisinden borç para alıyordu. Vade tamam olunca alacaklı gelip parasını istiyor. Eğer borçlu borcunu ödeyemeyeceğini söyler ve belli bir vade daha isterse, aldığı borç miktarı iki katına çıkarılır ve yine ikinci defa aynı durum tekrar ederse, bu sefer borç miktarı dört katına çıkardı. Dikkat edilirse bütün inançlarda ve toplumlarda faiz haram ve yasaktır.

Faizin İslam’daki karşılığı ribadır. Riba, Arapça bir kelimedir ve sözlükte ziyade (fazlalık) ve nema (artma, çoğalma) manalarına gelir. İslam, cahiliye toplumunda yaygın bir şekilde uygulanan faizi bütün çeşitleriyle haram kılmıştır. Faizin haramlığı Kur’an, Sünnet ve icma ile sabittir. Kur’an’da, faizi kesin bir şekilde haram kılan şu ayettir: “Allah alışverişi helal, faizi haram kılmıştır.” (Bakara, 2/275)
Sünnetten deliline gelince Allah Resulü (sas): “Faizi yiyene ve yedirene, faizli muameleye şahitlik edene ve bu muameleyi yazana lanet etti.” (Müslim, Müsakat 25)
İki çeşit faiz vardır. Bunlar:
1) Borç faizi: Ödünç, alım-satım veya daha başka bir şekilde oluşan borca karşılık ödenecek olan mal veya parada, belli bir vadeden dolayı şart kılınan fazlalıktır. Kur’an’ın üzerinde durduğu ve yasakladığı faiz, daha ziyade borç faizidir. Bununla beraber bu faiz çeşidi, az da olsa hadislerde de söz konusu edilmiştir. Mesela Veda Haccında, faizin her türlüsünün yasaklandığı belirtilirken, anaparanın alacaklıya ait olduğu ifade edilerek borç faizine işarette bulunulmuştur.
2) Alışveriş faizi ise: Mal veya paraların peşin veya vadeli alım-satımlarında ortaya çıkan faizdir. Bu da ikiye ayrılır: Birincisi fazlalık faizi, ikincisi veresiye faizi. Fazlalık faizi, aynı çeşit mal ya da paraların peşin mübadelesinde ortaya çıkan faizdir. Bir kilo buğdaya bedel iki kilo buğdayın alınması gibi. Veresiye faizi ise aynı veya ayrı türlerin mübadelesinde ödemenin vadeye bırakılmasıdır. Bir kilo buğdayla iki kilo arpanın değişiminde bir tarafın vereceğinin, kısa da olsa belli bir vadeye bırakılması gibi. Peygamber Efendimiz (sas): “Riba ancak veresiyede olur.” buyurmuştur. (Beyhaki, es-Sünenü’l-kübra, 6/141) Parayla bir şeyin alınıp satılmasında, ödemenin vadeli olması ise bu hükmün dışındadır.

Faiz; zengini daha zengin yaparken, fakiri de daha fakir hale getirir. Böylece her iki sınıf arasındaki uçurum her geçen gün biraz daha derinleşir. Neticede aradaki bütün köprüler yıkılır ve bu iki sınıf birbirinin en amansız düşmanı haline gelir. Kısacası: “Sen çalış ben yiyeyim” anlayışı hâkim olur.
Faiz, ahlaki bütün değerleri yıkan, bir sistemdir. İnsanın kendi kendine faiz sebebiyle yaptığı zarar ve kendi ruhunda açtığı yaralar sayılamayacak kadar çoktur.

Faiz sistemi kendisiyle çatışan bir sistemdir. Faizin en büyük düşmanı yine faizdir. Zira onun ekonomiye kazandırdığı hiçbir şey yoktur. Kaybettirdiği ise sayılamayacak kadar çoktur. Faizli işlerden dolayı işini kaybeden ve yuvaları yıkılan yüzlerce insan ve aile bulunmaktadır. Rabbimiz bir işi haram kıldıysa onda birçok hikmetler ve insanlığın yararına işler vardır. Zahiren bir kesim mutlu gibi olsa da insanlık bu işten ciddi zarar görmektedir.

Cemalettin YAZICI( cemalettin.yazici@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.