En Sevgili Hane Halkı

En Sevgili Hane Halkı

Bu yazımızda Peygamberimizin en çok sevdiği bizlere de sevmemiz gerekli olan birzümreden bahsedeceğiz o zümrenin adı Kur’an ifadesiyle Ehl-i Beyttir. Ama daha sonra hem Emeviler döneminde hem de diğer dönemlerde tam anlaşılamamış hem de sevilememiştir bu konuda hem Kuran’ın hem de sünnetin ne dediğine bakacağız.

Öncelikle Kur’an bize ehli beyt ile ilgili neler diyor önce ona bakalım Ahzab suresinin 33. Ayetinde: Ey Peygamberimizin hane halkı! Allah sizlerin üzerinden kötülüğü kaldırmak istiyor ve sizi tertemiz hale getirmek istiyor buyurmaktadır. Yani öncelikle Kitabımız onlara değer verildiğini hane halkına hem de onların temizlenmesinden bahsetmektedir. Bu dünyada temizlenmenin en önemli yolu İslam dinine göre manevi temizliktir onun yolu da kişinin imtihanlara maruz kalmasıdır nitekim Peygamberimiz-onların Hasan ve Hüseyin dedeleri şöyle buyurmaktadır: “Belaların(imtihanların) en büyüğü önce peygamberlere sonra yine peygamberlere daha sonra yine peygamberlere daha sonra Allah’ın veli dostlarına gelmektedir.” O halde bu ayeti kerime onların başına imtihanların geleceğini haber vermektedir nitekim Kur’an haklı çıkmış hem Hz.Hasan hem de Hz.Hüseyin büyük imtihanlara maruz kalmışlardır. Hüseyin Efendimiz imtihanların büyüğüne maruz kalmıştır.

**Peki, ne olmuştur?**

Pek çoğumuz itibariyle bilindiği üzere Kerbela hadisesi olmuştur. Devir Emeviler devri hükümdar Yeziddir. Kabeye inanılmaz harika hizmetleri olmuş tamir ettirmiş tadilat yaptırmış, Kur’anı günümüzdeki haline getirip harekeletmiş ve İstanbul fethedilecektir hadisinde anlatılan güzel komutan olmak için sefer düzenlemiştir ancak bu hizmetleri yaparken işretten ve âlemden, gece hayatından geri kalmamıştır işte bu gece hayatına dur demek için yola Peygamber torunu Hz.Hüseyine düşmüştür. O da yola çıkmış savaşmaya değil vaaz-u nasihat yapmaya onu uyarmaya gitmiş ancak Yezide Hüseyin Efendimizin yola çıktığı söylenmiş ve tahtı ele geçirmek istediği iftirası atılmış o da Ömer adında bir komutanı göndermiş sadece uyar ama öldürme demiştir. Ömer isminde komutan Yezide yaranmak için bu 70 kişilik heyetteki erkekleri öldürmüş ve Hüseyin Efendimizin başına Yezide getirmiş Yezid’de onu öldürmüştür. Makam hırsı ve mal hırsı neler yaptırıyor Peygamberin torununu bile öldürtüyor işte.

Buhari Peygamberimizin ashabının faziletleri isimli kitabında Bera(Ra) rivayet ettiği bir hadiste Peygamberimiz gördüm sırtında Hasan adlı torunu vardı Peygamberimiz: Allahım! Ben onu seviyorum sen de sev şeklinde dua etmiştir. Demek ki Peygamberimiz Hasan’ı çok seviyor ve Müslümanlar tarafından sevilmesi istemektedir.Aynı babın diğer hadisinde Hz.Enes(Ra)’den rivayet edilen bir diğer hadiste:

“Peygamberimize en çok benzeyen kişi Hasan b. Alidir” diyerek Peygamberimize sadece fiziken değil ahlaken ve ruhen de benzemektedir yoksa iki düşman kavmi iktidar hırsından vazgeçip hükümdarlığı bırakıp ümmeti birbirine kırdırmamıştır. Nitekim 3 ay hilafet yapmış sonra hilafeti bırakmıştır. Barış peygamberinin torunu da barışçı olur.

Buhari Sahabenin fazileti isimli kitapta Usame b. Zeyd(Ra) rivayet edilen bir başka hadiste Peygamberimiz elimi aldı kaldırdı: “Allah’ım sen bu ikisini(Usame b. Zeyd ve Hasan) sev” diye dua etti.

Buharinin sahabenin fazileti isimli babında Ebu Said el-Hudri(Ra) rivayet edilen başka bir hadiste: Aileme fertlerime küfretmeyin demiş Peygamberimiz devamında ise Uhdud dağı kadar altını Allah yoluna verseniz veya yarısını verseniz fazilette onlara yetişemezsiniz diyerek onların faziletliler konusunda zirve olduklarını söylemiştir. Maalesef Emeviler döneminde Ehl-i Beyt’e hutbede küfürler edilmiş bunu Ömer b. Abdülaziz yasaklamış ve Nahl suresini okutmuştur. Bu bize ders olmalı biz Ehl-i Beyti sevmeli, saymalı ve onları gönlümüzün en gizli yerinde saklamalıyız zira Ehl-i Beyt demek Peygamberimiz demektir

Hasan demek Efendimiz demektir Ali demek Peygamberimiz demektir.

**Ehl-i Beyt kimlerdir?**

Bu soruya Peygamberimizin bir hadisiyle cevap verelim Buharinin sahabenin fazileti isimli kitabında Amr b. El-As şöyle rivayet etmiştir: Peygamberimize bir gün hangi insanı çok seversiniz diye soruldu. Peygamberimiz Ayşe validemiz dedi sonra erkeklerden kimi seversiniz diye soruldu Peygamberimizde babası dedi yani Hz. Ebubekir. Sonra kim diye sorulunca Peygamberimiz Ömer b. Hattab demiştir. Bu hadise göre Ehl-i beyt Peygamberimizin eşleri, kayınpederleri(Hz.Ömer ve Hz. Ebubekir), damatları(Hz. Ali ve Hz. Osman) ve torunları Hasan ve Hüseyin’dir.

Yazımızı Şura suresinin 23. ayetiyle bitirelim: ben(Peygamberimiz) sizden bir şey istemiyorum sadece Ehl-i Beyti sevmenizi istiyorum demiştir. Bize düşen onları sevip saygı duymaktır.

Hüsrev Simavi( husrev.simavi@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.