‘Dünya kenti’ Ani ziyaretçilerini bekliyor

Kars ile Ermenistan sınırında yer alan ve 23 medeniyete ev sahipliği yapan Ani ören yeri, yerli ve yabancı turistleri bekliyor.

‘Dünya kenti’ Ani ziyaretçilerini bekliyor

Kars ile Ermenistan sınırında yer alan ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için “dünya kenti” olarak nitelendirilen Ani ören yeri, barındırdığı kültürel zenginlikle yerli ve yabancı turistleri bekliyor.

Kurulduğu günden bu yana 23 medeniyete ev sahipliği yapan, aynı zamanda Kafkaslar’dan Anadolu’ya ilk giriş kapısı olan Ani, farklı medeniyetlerden mimari eserlerle dikkat çekiyor.

İlk yerleşimin milattan önce 6 binli yıllara dayandığı ve Saka Türkleri, Sasaniler, Bağratlı Beyliği, Bizanslılar, Şeddat Oğulları Beyliği, Anı Gürcü Atabeyleri, Harzemşah Devleti, İlhanlılar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Osmanlı Devleti ile Rusların hüküm sürdüğü Ani’de, 21 eser halen ayakta duruyor.

Ani ören yerinde ayakta duran eserler arasında yer alan surlar ve ibadethaneler, bu medeniyetlerin izlerini taşıyor. “Binbir kilise ve 40 kapılı şehir” olarak da adlandırılan Ani Ören Yeri, Amenaprgiç Kilisesi, Ani Menüçehr Camisi ve Ani Katedrali gibi benzersiz eserlerle benzersiz bir kültürel hazine olarak öne çıkıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ani Ören Yeri’nin Türkiye, Kars ve bölge turizmi için önemli olduğunu söyledi.

Antik kentin, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığı hatırlatan Doğanay, “Ani’de şu anda tespit edilen 23 medeniyet yaşamış. Ani üzerinde görebileceğimiz cami, katedral, şapel, kilise, medrese, ateşgede tapınağı gibi 21 eser ayakta bulunmaktadır. Bu eserlerin her biri başka bir medeniyete, başka bir uygarlığa aittir.” dedi.

“Dünya miras listesine aday”
Ani’nin sahip olduğu kültürel değerlerle UNESCO’nun “Dünya Miras Listesi”ne girmeye aday olduğunu ve çalışmalar tamamlanıp listeye alındığında tanınırlılığının çok daha artmasını beklediklerini ifade eden Doğanay, şunları kaydetti:

“Ani’yi tanıtırken, ‘Ani bir dünya ama dünya bir Ani değil’ sloganıyla tanıtmaya çalışıyoruz. Yani Ani’yi görmek dünyayı görmek gibidir çünkü Ani hakikaten bugün dünyanın bütün dinlerine sahip. Şapel, katedral, kilise, ateşgede tapınağı, cami gibi bir çok eser yer alıyor. Mesela ateşgede tapınağı çok önemli çünkü kolonlarının ayakta durduğu bu alanda ilk ve tek eser Ani’de. Ani’de uygarlıkların bir arada kardeşçe yaşadığının en iyi örneklerinden biridir.”

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.