Dikenli Güller

Dikenli Güller

Dertli bakışları insanın yüreğinde ufacık bir kin,nefret,kıskançlık,öfke adına ne varsa hepsini bir anda eritir ve yerini sevgi, hürmet,muhabbete bırakırdı.Şefkat dolu tebessümüyle karşılardı öğrencilerini.”Yokuşu sevmek insanı zinde tutar”ifadesini yaşayarak öğrenenlerdendi. Onları kusurlarıyla sevmek daha bir bağlamıştı kendine.Öyle ki başka biriyle konuşuyor olsalar bile öğretmenleri seslendiğinde konuşmalarını yarıda bırakıp gidecek kadar çok seviyorlardı. Okulun bahçe kapısından girdiğini görür görmez hemen yanına koşup selamlaşmak için sıraya girerlerdi. Sanki rahatlama terapisi oluyordu derse girmeden Nida öğretmenleriyle konuşmak,onun mütebessim çehresini görmek..

Nida sadece bir öğretmen değildi onlar için.Bazen anne bazen abla olmuştu,sadece sevgisini değil her şeyini paylaşırdı öğrencileriyle.
.
Bekâr olduğundan dolayı uzaktan gelen öğrencilerin kaldığı pansiyonun misafir odasında kalır,geceleri odalarını dolaşır, üzerlerini örter,hasta olan varsa odasına alır,kendi yatağında ağırlar ve iyileşmesi için elinden geleni yapardı.

Hassas bir insandı Nida,kendinden sonra gelip kalacak kişiyi düşünerek odasının kanepesini açmadan yatar,öylece kalkardı yattığı gibi..

Özel günlerde herbirine özel, anlamlı sözler bulur onları küçük renkli kağıtlara yazar,yanında küçük bir çikolata ile bir keseceğin içine koyar ve sabah uyanmadan yataklarına bırakır giderdi.hepsinin derdini bilir ve onlara hitaben iyileştirici anlamlı sözler bulurdu her seferinde.Öğrenciler okudukları yazılarda kendilerini bulur,çok Mutlu olurlar bu memnuniyetlerinin karşılığını hâl diliyle vermeye çalışırlardı.

Onların mutluluklarıyla mutlu olur üzüntüleriyle onun da içi burkulurdu.Öyle samimi olmuşlardı ki yanlışlıkla anne dedikleri bile oluyordu.Bu içten sevgileri saygıyı da yanından eksik etmiyordu.

Günler böyle birbirini kovalarken öğretmenler günü gelivermişti.
Öğrenciler böyle özel günleri önemser ve öğretmenlerine en güzel çiçekleri vermek için adeta yarışırlardı.O gün Meryem bir demet gül almış ve canı gibi sevdiği öğretmeninin canı yanmasın diye dikenlerini bir bir ayıklamıştı.Nida öğretmen gülleri aldığında dikenlerinin olmadığını farkedince merakını gizleyemeyip Meryem’e sormadan edemedi.

-Bu güllerin dikenleri yok muydu Meryem?
-Vardı öğretmenim
-Sen mi ayıkladın?
-Evet
-Neden bu kadar zahmete girdin?
-Ellerinize diken batmasın diye öğretmenim

Nida öğretmen Meryem’in bu ince davranışından çok etkilenmiş bir o kadar da duygulanmıştı.Sevdiği biri için güllerin dikenlerini tek tek ayıklamak çok hoş bir davranış olsa da Nida kendisi için böyle bir zahmete girilmesini asla istemezdi.Memnuniyetini dile getirdikten sonra “Biliyor musun Meryem ben gülleri dikeniyle daha çok severim”diyerek ona bundan sonra dikenli getirebileceğini söylemişti.Meryem sonraki zamanlarda gülleri dikeniyle getirecekti.Öğretmeninin söylediğinde ince bir mana olduğunu da anlamıştı çünkü bazen öğretmenlerini üzdükleri de oluyordu fakat öğretmenleri hiçbir zaman bıkkınlık göstermiyor aksine hep müsamahalı davranarak onların sevgisini kazanıyor dikenleriyle sevmek ifadesini kendileri içinde söylediğini çok iyi biliyordu.

Evet, Nida öğretmen gerçekten bütün gülleri dikenli severdi. O,zoru severdi ..

Ahsen Name( ahsen.name@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.