Demokrasi Yokuşu

Demokrasi Yokuşu

Demokrasi kısaca halkın devlet yönetimini belirlemede söz sahibi olduğu bir yönetim biçimidir. Teorilere ve uygulamalara bakınca demokrasinin klasik demokrasi, koruyucu demokrasi, kalkınmacı demokrasi, liberal demokrasi ve sosyalist demokrasi gibi çeşitleri olduğunu görüyoruz. Gelişen dünyada değişen ihtiyaçları göz önüne alırsak demokraside de değişim ve gelişim kaçınılmazdır.

Demokrasinin oluşmasında ve gelişmesinde temel faktörler vardır ve bunların en başında halk gelir. Eğer halkta demokrasi kültürü oluşmamışsa, yani haklarını arayan, özgürlükleri için mücadele eden, bilgili ve düşünen bir halk yoksa demokrasinin oluşması ve gelişmesi zordur. Demokrasi kültürü olmayan halklar her zaman için kolayca kandırılmaya ve yönlendirilmeye maruz kalır.

Demokrasinin araçlarından biride siyasi partilerdir. İnsanların parti kurarak örgütlenmeleri ve demokrasinin gelişmesine katkı sağlamaları tabii haklarıdır. Ancak demokrasinin teminatı sayılan partilerin, yönetimleri ve seçimleri ne kadar demokratik? Demokratik usullerle iktidar olmuş bir partinin, benim partim, ben kurdum, kimseye yedirtmem anlayışına kayması sonucu demokrasiden çıkıp farklı sistemlere dönüştüğü birçok örnekleriyle görülmektedir.

Demokrasinin korunması ve gelişmesinde önemli faktörlerden sayılan yargının ve kolluk kuvvetlerinin siyasallaşması da bu yolda ilerlemeyi durduracak veya tehlikeye atacak sonuçlar oluşturmaktadır. Nitekim tarihimizde darbelerle demokrasinin sekteye uğradığını, yargının siyasallaşması sonucu mağduriyetlerin ortaya çıktığını çok tecrübe ettik.

Yine demokrasiyi savunacak ve geliştirecek önemli unsurlardan biri de sivil toplum örgütleridir. Dernekleriyle, sendikalarıyla, mesleki kuruluşlarıyla zengin olan toplumlar demokrasi yokuşunda ilerlemeyi daha hızlı sağlayabilirler. Ancak bu kuruluşların gayesi ve hedefi bu olmalı ve faaliyetlerini de bu yönde gerçekleştirmelidirler. Sivil toplum kuruluşların tek derdi para toplamak olursa, seçimlerde formaliteye dönüşürse ve tek merkezden atanırsa, aslı görevler yapılmamış ve sadece kendimizi kandırmış oluruz.

Ülkemizde milletvekili, belediye, muhtar ve şimdilerde cumhurbaşkanı seçimleri yapılmaktadır. Demokrasi yokuşunu tırmanmada biraz daha ileri gitmiş Avrupa ülkeleri ve ABD ye baktığımızda yargıçları halkın seçmesi, kolluk kuvvetlerini halkın seçmesi gibi daha geniş bir şekilde halkın iradesine müracaat söz konusudur.

Bu yokuşun tırmanışı ne zaman bitecektir? Yeni ihtiyaçlar çıkmadığı müddetçe, bu gün itibariyle insanların rahat bir şekilde hak ve hürriyetlerini elde etmelerini sağlayan, daha da ötesi sadece dünyevi ve cismani ihtiyaçlarını değil, ruhi ve vicdani ihtiyaçlarını da karşılayan bir demokrasi elde edildiğinde demokrasi yokuşu bitmiş olacaktır. Dünya ülkeleri olarak çoğumuz henüz daha Evrensel insan hakları beyannamesi ödevini bile yapabilmiş değiliz.

Veysel Şener( veysel.sener@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.