SON DAKİKA

Bedir Haber

Dalyan Mavi Cennet

Muğla Dalya doğal güzelliği, tarihi Kaplıcaları ile dünyada görülmesi gereken bir küçük cennet.

Dalyan Mavi Cennet
36 okuma
17 Şubat 2016 - 20:45

Bir yanı mavi deniz bir yanı yeşil doku, insan denen varlığın henüz ruhunu katledilmediği bir şehirdir Dalyan. Ötenin bakışları altında uzak limanlara akıp giden zamanların ve medeniyetlerin makyajsız cennetidir.

Turizm denen bacasız canavarın henüz dev oteller, dev eğlence merkezleri kurmadığı bakir cennet Köyceğiz, Dalyan, İztuzu’n da kendimizi akıntının rüzgârına bırakıyoruz. Yerli ve yabancı turist gruplar buraya günlük gezmek için geliyor.

Köyceğiz teknelerinin kalktığı küçük iskele bir liman gibi çalışıyor. Tekneler 20-30 kişilik grupları taşıyacak kapasiteye sahipler. Misafirleri güneşten etkilenmesin diye üzerlerine brandalar gerilmiş. Dalyan’ın kendine özgü yeşil bahçeli evleri arasından gelen guruplar bir bir teknelere binerek iskeleden ayrılıyor.

Bir tekneye bizde biniyoruz. İskeleden ayrılırken sahildeki sokak köpekleri yolcularını uğurlayan bir sevgili gibi yolcuların arkasından bakıyorlar. Sanki isimleri konulmamış karşılama komitesi gibiler.

İlk rotamız Köyceğiz yönündeki sıcak şifalı çamur banyolarının bulunduğu mekân oluyor. Suyun üzerinde ilerleyen teknelerden yükselen müzik, neşeli kafilelerin çığlıkları dağların yamaçlarında yankılanıyor. Tekneler suyu köpürterek ilerliyor. Her tekne diğerlerine poz verir gibi çalım satarak yol alıyor. Suyun üzerindeki tekneleri manzara ile bir arada ölümsüzleştirmek isteyen fotoğrafçılar deklanşöre arka arkaya basıyor.

Köyceğiz Dalyan İztuzu arasındaki bu su akıntısı bazen bir gölü bazen hızlı akan ırmağı, bazen bir kanalı, bazen de denizi andırıyor. Dağın eteğinde akıp giden suyun kenarlarında, sahili perdeleyen uzun kamışlar size eşlik ediyor.

Tarihi çok eskilere dayanan sıcak suyun bulunduğu mekâna gidiyoruz. Beklenen üstü kapalı kaplıca binasının aksine üstü açık sıcak havuz ve çamur banyoları bizi bekliyor. Gençleşmeni n peşindeki insanlar sıcak suyun rahatlığına kendini bırakıyor. Arkasından çamur banyosu ile toprak adamlara dönüşüyor. Ortalıkta çamurdan canlı heykeller dolaşıyor gibi oluyor.

Ayrıca kaplıca keyfi yapmak isteyenler için Kaunoslardan Bizanslılara kadar kullanılmış Sultaniye Kaplıcaları çok sayıda hastalığa deva oluyor.

Çamurdan elbiselerden kurutulduktan sonra tekneler rotaları denize doğru çeviriyor. Dağların yüksekliğindeki çam ağaçları uzaklardan gelen geçeni gözetliyor. Dağların böğründeki kayalarda açılmış pencerelerden ötenin insanlarının sizi gözetlediğini düşünüyorsunuz.

Kaya mezarlarının önünde duruyor tekneler. Objektifinize sonsuz yaşamak arzusundaki insanların kayalar mezarları yansıyor. Siz sanki ölümle başlayan ölümsüzlüğün suya düşen siluetini görüyorsunuz suyun aksinde.

Kaya mezarlarının hikâyesi başlıyor. Antik Kaunos kentinin zenginliği ve gücünün bir gösteren bu kaya mezarlar dünyaya yeniden geleceğine inan insanlar tarafından yapılmış. İon tapınağı görünümünde yontulmuş kayalar içerisinde ölüler defnedilmiş. 7-8 metre yüksekliğindeki ion sütunlar uzaktan dağ evlerin dışarıya açılan pencerelerini andırıyor.

Teknelere denize kavuşmak için acele etmiyor. Doğadaki her anı yaşamanızı istercesine salınarak gidiyor. Vakit öğleye yaklaştığında suyun kenarında bulunan lokantalardan birisinde mola veriyoruz. Yörenin yemeklerinden tadıyoruz. Yemeğimize ev yapımı nar suyu eşlik ediyor.

Yemek sonrası teknelerin rotası İztuzu sahiline dönüyor. Denize yaklaştıkça suyun hızı yavaşlıyor. Su parça parça yollara ayrılıyor. Bir dolambaç gibi yollar sizi hem şaşırtıyor hem ürkütüyor. Yüksek kamışlarla çevrili kanaların her birine kazık çakılarak balık tutmak için ağlar kurulmuş. Bu kazıklı ağlardan dolayı buraya Dalyan deniliyor. Tekne kaptanımız kanallar içerisinden denize ulaşan kanalı takip ediyor.

Ve karşımızda durgun bir deniz ve sanki elenmiş gibi sahile serilmiş inci tanesi kumlar bizi bekliyor. Sahil denizle ırmak arasında duruyor. Irmak yönünde yan yana dizilen tekneler deniz yanında sahilde güneşlenen insanlar görülüyor.

Ruhumuza ağır gelen bedenimizi sabah sıcak suya öğleden sonra berrak denize bırakıyoruz. Hemen ötemizde Caretta Carettalar kendi özgür alanlarında kumun ve denizin sefasını sürüyor. Dünyada soyu tükenmekte olan canlılar listesinde yer alan bu deniz kaplumbağaları, yumurtalarını Mayıs Temmuz aylarında bu altın kumsala bırakıyor.

Güneşin suyla, suyun kaplumbağa ile dans ettiği bu romantik bâkir sahilden güneş başını denize eğildiğinde ayrılıyoruz. Teknelere binen günlük gezginler birlikte geride kalan günün tatlı hüznünü yaşıyoruz.

**YÖRESEL LEZZET**
**Mavi Yengeç Salatası**
**_Malzemeler_**

8 Adet Mavi Yengeç
1 Kaşık Zeytinyağı
2 Adet Defne Yaprağı
1Çay bardağı su
Salatası için
Yarım demet Maydanoz
1diş sarımsak
Zeytinyağı
Limon tuz tatlı pul biber

_** Tarif**_

Temizlenmiş mavi yengeçler, haşlama teline alınmadan önce telin üstüne 2 defne yaprağı konur, bir çay bardağı su eklenir, bir kaşık sıvıyağ gezdirilir. Beş dakika haşlanır(mavi bacak rengi, pembe rengi alacak, haşlanırken bacaklara su değmeyecek)

Haşlanan bacaklar soğutularak, bir havan ili veya ceviz kırma aleti yardımıyla kırılarak bacak ve vücut etleri temizlenir.

Etler derince bir kaba alınır, ince kıyılmış maydanoz, zeytinyağı tuz, dövülmüş sarımsak, arzuya göre pul biber ve limonla bir sos hazırlanarak, yengeç etlerine eklenir

**ÖNE ÇIKANLAR**

**Kaunos Antik Kenti**

Kaunos( Kbid ), Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e bağlayan Dalyan Çayı’nın (Calbis) sağ kıyısında, Dalyan Kasabası’nın hemen karşısındaki Çandır Köyü’nün sınırları içindedir. Antik Çağ’da bir liman kenti olan Kaunos Dalyan Deltası’nın oluşması nedeniyle bugün deniz kıyısından uzaklaşmıştır. Bir mitosa göre Miletos‘un ikiz çocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya – Likya sınırında kurulmuştur.

**Caretta Caretta**

Caretta Caretta Dalyan kumsalına gelerek yumurtalarını bırakıyorlar. Mayıs ve Temmuz ayları kuluçka dönemi gerçekleşiyor. Boyları 115 ile 150 santim arasında değişiyor kiloları ise 70 ile 90 kilo ağırlığında, kabuğu toprak, karnı ise turuncu (oranj) renginde oluyor. Her bir kaplumbağa kumsalda açtığı çukura 80-100 yumurta bırakıyor. Yumurtlama süresi saatlerce sürüyor ve anne kaplumbağa çok zorlandığı için sürekli gözyaşı döküyor.

Ortalama 28,5 dereceye kadar sıcaklıkta erkek, 32 derecede ise dişilerin temmuz ayı başlarında yumurtadan çıktığı ve bu olayın eylüle kadar devam ettiği gözlenmiş. Yumurtadan çıkan yavrular denizden yansıyan ışığa doğru harekât ederek yaşayacakları yöne ilerliyorlar.

**Sultaniye Kaplıcası**

Köyceğiz gölünün güney batısında, Ölmez dağının eteklerinde yer alan Sultaniye Kaplıcaları, Dalyan’a 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dalayandan kalkan teknelerle gidilebiliyor.

Türkiye’nin en yüksek (98,3) radyoaktif kaplıcası olan Sultaniye kaplıcası Radon değeri açısından dünyada Endonezya’daki kaplıcadan sonra ikinci sırada. Suyun sıcaklığı ise 39 derece. Kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içeriyor.

Kaplıca suyunun bel ağrısı, romatizma, siyatik, nefrit, lumbago, nevtalfi, cilt ve kadın hastalıkları tedavisinde etkili olduğu belirtiliyor.

**Kaya Mezarları**

Denize yer yer 80 derecelik açılarla yükselen kayalık dağların içleri yapılmış mezarlıklardır. Arkeologlara göre bu mezarlar antik Kaunos kentinin zenginliği ve gücünün bir göstergesi olarak görülüyor. Bugün hala büyük bölümü siperlerine kadar 7-8 metre yüksekliğini korumaktadır. İon tapınağı görünümünde yontulmuş olan kaya mezarları içinde ölülerin konması için yan yana üç taş sıra bulunur. Anıt mezarların ön cephesini süsleyen ion sütunları zedelenmiş. Alınlıkların yalnızca birinde, yüz yüze bakan aslan kabartması dikkat çekici.

**İztuzu Plajı**

Deniz suyunun berraklığı kumun güzelliği ile dünyanın sayılı plajlarından birisidir. İztuzu antik çağda Kaunoslar tarafında kullanılan bir limanmış. İztuzu’nda bulunan bir yazıttan antik çağda burasının bir gümrük kapısı olduğu ve Kaunosluların tuz, köle ve tuzlu balık sattıkları belirlenmiştir. Plajın uzunluğu 5400 metre. Soyunma kabinlerinin dışında hiçbir yapılaşmaya izin verilmiyor. Ayrıca Caretta Caretta yumurtalarına zarar vermemesi için sahile kedi, köpek gibi evcil hayvanlar sokulmuyor.

**TAT:** Mavi Yengeç haşlaması ve kömürde ızgarası enfestir. Mavi Yengeç’in salatası, dolması, tere yağı soslusu, güveci ve böreğini de bulmak mümkündür. Deniz börülcesi yenilebilir.

Balık çeşitlerinden Levrek, Lagos Sarı kanat ( kefal türü ) ızgarası veya tuzda servisi lezzetli olur. Yine ızgara olarak deniz çipura balığını, tava olarak kaya barbunu, mercan, tekir ve mırmır balığını tercih edebilirsiniz. Kuzu tandır, saç kavurma ve kiremitte alabalık yiyebilirsiniz Kahvaltıda zengin ot türlerinin yapılan gözleme yenilebilir.

**YAP:** Tekne kiralayarak Yengeç avına çık. Çamur banyosu yap, Tekne turu yap, İztuzu!nda denize gir. Bol manzara fotoğrafı çek, Sülünger Gölü gör, Kaunos Antik Kentini gör.

**GÖR:** Kaunos antik kentinde bulunan, Akropol Kale ve Kent surları, Kubbeli Kilise, Palaestra Terası, Ölçüm Platformu, Antik Tiyatro, Limanlar, Roma Hamamı, Tapınak Terası, Apollon Kutsal Alanı, Agora, Stoa ve Aphrodite Kutsal Odası, Çeşme Binası, Monopteros görülmelidir.

**GİT:** Fethiye, ya da Muğla- Marmaris yönünden ulaşabiliyor. Fethiye yönünden, Ortaca üzerinden kolayca Dalyan’a gidebilirsiniz. ‘İzmir’-Muğla karayolunu kullanarak, Sakar Geçidi’nden ‘Gökova”ya indikten sonra Ortaca’ya ulaşabilirsiniz. Ortaca’dan sonra Dalyan 12 kilometre mesafede vardır.

HASAN MAHİR/Bedirhaber
www.hasanmahir.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.