Çocuklarda Ödülleşmek Yerine Hediyeleşmek

Çocuklarda Ödülleşmek Yerine Hediyeleşmek

Her çocuk kendisine hediyeler oyuncak alınmasından hatta yeni bir şeylerin alınmasından mutluluk duyarlar ancak bunu abartmamak gerekir. Örneğin çocuk dersinden başarı sağladı sizde ona bunu yaptığı için bir oyuncak aldınız. Evet bir başarıyı tebrik etmek çok güzel ama siz bunu ona bunu başardığın için sana oyuncak aldım derseniz bu yanlış olur bunu ona söylemeden de yapabilirsiniz. Çocuklarımıza iyilik yaparken bunu alışkanlık haline getirmeyelim. 

Yurt dışında bir anne çocuğun tuvaletini yapamadığından şikayeti vardı anne de  çocuğuna tuvalet eğitim vermek için çocuğuna her defasında şeker veriyor zaman geçtikçe bir gün çocuğun tuvaleti geldiğinde annesine söyler anne tuvaletim geldi annesi “Peki tuvalete gidebilirsin” dediğinde çocuğun cevabı sizce ne olabilir? “Şeker ver önce sonra tuvalete gideceğim. Burada bazı şeyleri kazandırayım derken çocuğun aslında bazı yönlerindeki tutumunu zayıflatıyor burada çocuk alışkanlık haline getirmiş. Annesi seker vermese altına kaçıracak, sonra anne belki daha başka bir şekilde buna devam edecektir. 

Çocuklarımıza ödül yerine hediyeler verin bunları bunu yaptığın için bunu aldım değil de sana bunu almak istedim deseniz çocuk hem sevildiğini düşünüldüğünü hisseder ve daha da çok mutlu olur. Hediyelerimiz ise maddi değerde çok manevi değerleri olan hediyelerimiz de olsa daha iyi olur mesela bir gün kendi sınıfımdaki çocuklara sorduğumda  hafta sonu neler yaptınız? 

Dediğimde bir çocuğun cevabı bilgisayarımla oynadım, ps3 maç yaptım, tabletimle bunu yaptım vs. çocuk burada o kararlı maddi ödüllere alışmış ki ailesi her bir başarısında bunu pahalı ödüllerle tebrik etmiş ve şu an çocuk bir şey yapmadan önce ailesine bunu alırsanız bunu yapacağım ya da daha başlamadan “bunu yaparsam bana ne alçaksınız” gibi sorular sorarak alışkanlığını, hep bir bekleyiş içerisinde olduğunu gösterir. Mesela çocuklarımıza hediyeler alırken manevi değeri olan hediyelerde alınabilir ya da en basitinden ufak masraflı olmayan hediyelerimiz olabilir. Yoksa çocuklarım sızı tutamayız her zaman yası ilerledikçe istekleri artar ve gün gelir istediği öyle bir şey olur ki bu sefer bunu alamadığınızda sizlere karsı tutumu davranışları değişebilir. Yani her şeyin değeri kadar değerlendirin.

Melike TÜFEKÇİ( melike.tufekci@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.