Bu Yol Amele Pazarına Gider

Bu Yol Amele Pazarına Gider

Dünya da ve Türkiye de insanlığın yaşadığı önemli sorunlardan birisi de işsizliktir. Devletler bu sorunu çözmek için değişik yöntemler uyguluyor. Türkiye de İş Kurumu bu görevi yıllardır yapıyor. Birçok alanda olduğu gibi bunun da bir özeli olması, devlete yardımcı olması, işsizlik sorununu çözmede katkı sağlaması düşüncesiyle Özel İstihdam Büroları kuruldu. Hastanelerin özeli oluyor da, okulların özeli oluyor da İş Kurun niye olmasın?

Özel İstihdam Büroları işsizlerin iş aramasına aracılık eder ve vasıflı eleman yetiştirmek için eğitimler verir. Değişen ve gelişen işçi taleplerine vasıfsız elemanları yetiştirerek cevap verir. Nitekim sık sık iş var işçi yok diye işveren çağrıları basına yansıyor. Bunun bir nedeni kalifiye elemanın yetersizliği. Buraya kadar her şey güzel ama madalyanın bir de öbür yüzü var.

Özel istihdam bürosu kavramı, 1980 sonlarında Norveç iş yasasına girerken, Avrupa‟da 1990‟ların sonlarında fark edilmiştir. Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 1997 de imzaya açtığı, 2000 yılında yürürlüğe giren Özel İstihdam Sözleşmesi ile uygulanmaya başlanmış ve Avrupa da yaygınlaşmıştır. Örneğin Avrupa da ÖİB da çalışan işçi sayısı Britanya 1.2 milyon, Fransa 637 bin, Danimarka 614 bin, İtalya 595 binleri geçmiştir.
Türkiye de bu 2003 tarihinde uygulanmaya başlanmış ve 2008 tarihinde revizyona tabi tutulmuş ocak 2015 tarihinde ise yeni düzenlemeler için meclise tasarı sunulmuştu. Bu günlerde yeniden gündeme alındı, eğer geçerse ÖİB ları artık geçici işçi çalıştırabilecek. Bu da İşçi Sendikalarının endişelerini doğrulayan bir gelişmedir. Yani yeni AMELE PAZARLARI oluşacak ve insanlar zorunlu olarak birçok yere kiralanacaklar.
Yeterli kanuni düzenlemeler yapılmadan, devlet güvencesi oluşturmadan yaygınlaşan bu bürolar tıpkı taşeron işçi sorunlarında olduğu gibi sorunlarla karşılaşacağımız kesin. Çalışanların bir köle gibi kiralanacağı, sosyal haklardan mahrum olacağı, düşük ücretle çalıştırılacağı, işten çıkarmaların çok rahat olacağı gibi birçok sorunlar ortaya çıkacak.

2003’ten bu yana faaliyet yürüten İŞKUR’a bağlı 500’den fazla Özel İstihdam Bürosu, 2014-2013 yılları arasında 300 bine yakın istihdam sağlamıştır. Sadece 2014 yılına baktığımızda İş Kurun sağladığı istihdamın %10 kadardır. Ancak bu büroların güçlü bir finansmana sahip olmadıkları için kar amacını ön plana çıkarması, kaliteli hizmet verememesi, işsizliğin yaygın olduğu, doğu illerinde az olması gibi verimsizlik sorunları vardır. Meclise sunulan teklif kabul edilirse bu sorunlar daha da artacağa benziyor.

Veysel Şener( veysel.sener@bedirhaber.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.