YAZARLAR

Serdar AHLATCI

ŞEYTAN; PEŞİMİZİ BIRAKMAYAN ESKİLER (ANILAR)

Şeytan son nefesimizi verinceye kadar peşimizi bırakmayacağını, bizi yoldan çıkarmak için doğru yolumuz üzerine pusu kuracağını Kur’an’da belirtiyor. Tüm bu faaliyetleri yaparken de değişik argümanlar kullanıyor. Eski anılarımız, geçmiş dönemdeki arkadaşlıklarımız, ısrarla ve zevk alarak işlediğimiz günahlarımız ve buna benzer şeytani oluşumlar hatırlanmaya ve bir ömür boyu bize musallat olmaya devam edecek. Bizim yapmamız gerekense şeytanın saldırıya geçmesine fırsat vermeden onun önüne imani engeller koymaktır.

Şimdi içimizdeki veya aramızdaki şeytan kimmiş sırayla ele alalım;

Eski anılar;

Eski anılar vesvese silahıyla desteklenerek kişinin ruh dünyasına enjekte edilir ve devamında da ne kadar da lezzetli olduğu ve tekrar yapılması gerektiği arzusu harekete geçirilir. Şeytan adeta bu kişinin kulağına mazinin derinliklerinde gizlenmişleri sinsi sinsi fısıldar; ne kadar da güzeldi o günler, bir daha tekrarlasan sanki ne olacak, sonra nasıl olsa tövbe edersin vs… Eğer Allah(cc)’ın yoluna kesin olarak dönüş yapmışsak, kendimizi Kur’ani yaşama adamışsak ve artık bu istikametten dönüş olmadığını söylüyorsak bundan böyle eskiye dair hiçbir şey hatırlamamaya ve şeytanın bu yöndeki uğraşlarını boşa çıkarmaya önce Rabbimize(cc) sonra kendimize ebediyet mutluluğu ve Rabbimizin(cc) rızası adına söz vermeliyiz. Şeytan rolüne bürünmüş anılarımızı bir daha çıkarmamak üzere toprağın binlerce metre altına hapsetmeli ve üzerini de imani desteklerle örtmeliyiz.

Eski dostluklar;

Eski dostlar şeytanın en önemli kozlarından biridir. Birlikte işlenilengünahları hatırlatır ve yeniden gözünde canlandırmana vesile olur. Şeytanın karşımıza nereden ve hangi oyunlarla çıkacağını bilemediğimizden kendimizi sürekli manevi koruma altına almalıyız. Şeytan eski dostlar rolüne bürünerek karşımıza çıktığında ise bizler geçmişin pisliklerini düşünmek yerine içinde bulunduğumuz nurani atmosferi düşünerek o tarafa göz ucuyla dahi bakmamalıyız. Şeytan kılıklı eski arkadaşları bir daha görmemeye çalışmalı ve gördüğümüz de ise hiç meyil vermeden yolumuza devam etmeliyiz. Bırak onları şeytanlarıyla oynaşmaya devam etsinler.

Eski günahlar;

Eski günahlar yeni versiyonlarıyla ve şeytanın süslü afili kostümleriyle ansızın karşımıza çıkabilir. Her an pür dikkat kesilmeliyiz. Ne zaman yolda kalacağımızı, ayağımızın ne şekilde kayacağını bilemeyiz. Geçmişin kirli izlerinde gizlenir şeytan ve şeytan kılıklıklar. Bir gölge gibi sinsice takip ederler. Geçmişin küllerini yeniden alevlendirmenin mücadelesini verir şeytan veavaneleri. Sendeki yeniden parlamaya başlayan kıvılcımlardanşeytancıklar üretmeye çalışırlar. Ah o eski günahlar ah. Ne kadar ezsen de başlarını, ne kadar önemsizleştirsen de hayatında, yine de bir yerlerden karşına çıkıyorlar. Ve hep yeniden seninle bir olmanın hayalini kuruyorlar. Peki sen ne yapmalısın? Elbette girdiğin iman yolculuğundan dönmeyeceksin, elbette bu abidemsi kazanımlardan vazgeçmeyeceksin ve elbette yüzünü ve gönlünü Rabbin’den başka yöne çevirmeyeceksin!

Unutma! Sen Müslümansın! Tüm hücrelerinle ve tüm benliğinle Rabbine(cc) teslim olansın! Şeytan mı? O da kim oluyormuş. Seni kandırmak için sana özel menüler hazırlıyormuş, varsın hazırlasın. Hodri meydan!

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle