YAZARLAR

Serdar AHLATCI

SEN KİMSİN?

Benim dedem evliyaydı… Etrafında yüzlerce müridi vardı. Öyle takvalı öyle takvalıydı ki, sabahlara kadar Kur’an okur, namaz kılar, zikrederdi. Sünnet oruçları olan Pazartesi Perşembe oruçlarını hiç aksatmazdı. Kimseyi incitmez, kırmazdı. Dünyalık adına hiçbir birikimi olmadı. Yemedi yedirdi, giymedi giydirdi, kısaca neyi var neyi yok paylaşırdı. Bütün ömrünü İslam’a adadı ve tek gayesi vardı o da Allah(cc)’ın rızası… Tüm bunlara eyvallah diyor ve sana şu can alıcı soruyu soruyoruz; tüm bunların sana ne faydası var, senin ne işine yarayacak, onun yaşaması seni mi kurtaracak? Sen İslamı yaşıyor musun, sen oradan haber ver? Sen önce Allah(cc)’a layık kul olabiliyor musun, Paygamber Efendimizin(sav) izinden gidebiliyor musun, dedenin yaptıklarını sen de yapabiliyor musun bunları anlat. Ahirette kimseye özel muamelede bulunulmayacak(Peygamberler hariç) . Herkes amellerinin karşılığını görecek. Kimseye torpil yok!

Benim babam hacıydı… Yıllarca heyecanla beklediği hac kurası çıkar çıkmaz annemi de yanına alarak büyük bir sevinçle gitti kutsal topraklara. Hac vazifesini yapıp geldiğinde eski kötü davranışlarından eser kalmamıştı. Hacdan döndükten sonraki hayatı hep hacı kıvamında oldu. Müthiş bir değişim… Tamam, baban ve annenle olan kısma eyvallah, Allah(cc) ömürlerinin sonuna kadar böyleyaşamayı nasip etsin. Peki sen ne âlemdesin, Allah(cc)’a yakınlık derecen nedir, İslam’ı ne kadar yaşıyorsun, Kur’an’ın anlamına vakıf mısın, sen oradan haber ver? Orada herkes kendi derdine düşeceğinden annenin-babanın amelleri onlara yazılacak sana değil! Öyleyse aklını başına topla ve onlarınkine değil kendi amellerine tutun! Orada öyle bir an yaşanacak ki, kimse kimseyi görmeyecek ve kimse kimseye en ufak sevap koklatmayacak.

Ben Peygamber soyundan geliyorum… Bilmem kaçıncı göbekten Peygamber torunuyum. Zaten çevremizde bize seyyid diyorlar. Saygı ve sevgide kusur etmiyorlar. Bir dediğimiz iki edilmiyor. Tamam, eyvallah Peygamber soyundan gelebilirsin, bunun sana ne faydası var, sana Allah(cc) katında ne gibi bir özellik katıyor, seni diğer insanlardan nasıl ayırıyor? Eğer hayatında Peygamberden izler taşımıyorsan, Kur’an ve sünnete göre yaşamıyorsan kendi kızına ‘’kızım Fatıma babanın peygamberliğine güvenme’’ diye güvence vermeyen Peygamber sana özel bir kıyak mı geçecek sanıyorsun. Yanılıyosun! Bence sen bugünden tezi yok o üzerindeki Peygamber soyundan geliyorum apoletini çıkar ve Allah(cc)’a kul olmaya bak. Yoksa kim olursan ol eğer amellerin yetersizse kurtulamazsın. Bir de şunu ekleyelim zaten herkes ilk insan ve ilk Peygamber olan Hz. Âdem(as)’den türediğine göre peygamber soyundan geliyor. Yani kulluk yarışına Peygamber dışında olanlar eşit bir şekilde başlıyor. Herkesin derecesini kendi kulluk performansı belirleyecek. Herkes kendini hesaptan sağsalim geçirip cennete atmanın derdine düşecek. Böyle devam edeyim deme sonra çok büyük hayal kırıklığına uğrarsın, hem de nasıl yanarsın…

Benim gavsım, şeyhim ahirette elimden tutup beni cennete götürecek… Öncelikle gavsın veya şeyhin size bu duyguları aşılıyorlarsa, sizi uydurma bir dine yönlendiriyorlarsa ve eğer Allah(cc)’ın istikametinde ve tevhid üzere değillerse, onların gideceği yere bence sen gitmeye çalışma ve eğer elinden tutacak falan olurlarsa ellerinden kurtulmaya bak. Çünkü onları gidişatı gidişat değil! Gittiğin tarikatta şu süzgeci mutlaka kullan ve ondan sonra orada kalıp kalmamaya karar ver; Öncelikle Kur’an’ın anlamını öğren, daha sonra Peygamber Efendimizin(sav) hayatını sahih kaynaklardan oku ve bu öğrendiklerinle gittiğin insanların davranışları benzerlik taşıyor mu, ona göre karar ver. Eğer bu kaynaklardan uzak bir yaşamları varsa oradan uzaklaş ve kurtul. Kendisini kurtaramayan seni nasıl kurtaracak ve azaptan çekip çıkaracak? Sen eğer ahiretini düşünüyorsan bir an önce o şirk yuvalarını terk et ve tevhidi merkeze alan bir hayatı yaşamaya bak.

Bizim cemaatimizde olanların işi çok kolay… Burası manevi bir şirket, herkes birbirinin yaptığından sevap kazanıyor… Neden? Sizin cemaatinizin ne özelliği var ki? Sizin cemaatiniz hâşâ Allah(cc)’tan garanti mi aldı? Peygamber Efendimiz(sav) sizin cemaati özel kategoriye mi soktu? Peki sizin cemaattekilerin günahları da şirkettekilere ortak mı? Tam bir saçmalık silsilesi… Sana bir tavsiyede bulunayım; Eğer gittiğin cemaat bu benzeri ifadeler kullanıyorsa, oradan hemen ayrıl ve onları kendi şirkleriyle baş başa bırak. Çünkü onlar, bu halleriyle Allah(cc)’ın kitabını ve Peyagmber Efendimizi(sav) hiç anlamamışlar. Eğer anlamış olsalardı böyle çarpık ifadeler ve sapkın yaklaşımlarda bulunmazlardı. Peygamber Efendimiz(sav) en yakınlarını ahiret azabı için uyarıyorsa, herkes ameline sahip çıksın diyorsa, sizin cemaattekiler de kim oluyor?

Benim kariyerim zirvelerde… En yüksek makamlardayım. Emrimde binlerce insan çalışıyor. En iyi evlerde oturuyor, en lüks arabalara biniyor, en ihtişamlı yemekler yiyor, en marka elbiseler giyiyorum. Her şeyim dört dörtlük… Ne yapalım şimdi? Kalbin dört kaçlık? Kariyerin zirvede ama Allah(cc) katındaki derecen ne durumda? Kariyerin zirvede ama hayatında İslam’ın yeri ne kadar? Kariyerin zirvede ama manevi düzeyini hiç kontrol ettin mi? Ahirette kariyeri zirvelerde olanlara, makamı yüksek olanlara, maddiyatı iyi olanlara özel muamelede bulunmayacaklar, özel menüler hazırlamayacaklar. Sana tavsiyem; Dünyevi kariyerine verdiğin önemin daha fazlasını manevi kariyerin için harcamadan ebedi kurtuluşa eremezsin.

Bu tür diyalogları daha da çoğaltabiliriz ama konunun anlaşıldığına inandığımdan bu bölümümüzün finalini bu yazıyı yazmamıza vesile olan Rabbimizin(cc) kalbimizin en nadide köşesine tablo şeklinde asmamız gereken uyarısıyla sonlandıralım; ‘’Öyle bir günden korkun ki, o gün kimse başkası için bir şey ödeyemez; hiç kimseden şefaat kabul olunmaz, hiçbir kimsenin yerine başkası kabul edilmez; onlara asla yardım da yapılmaz.’’ (Bakara, 48)

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle