YAZARLAR

Serdar AHLATCI

KÖLE RUHLU NESİLLER

Köle ruhlu nesiller meydan geldi. Önce nefsinin kölesi oldu ve devamında da şeytanın önüne sunduğu ne varsa sorgusuz sualsiz kabul ederek dünyevi anlamda ne kadar oyun ve eğlence varsa, ne kadar menfaat odağı varsa zamanla hepsinin kulu kölesi oldu.

Geçmişte yaşanan ibret tablolarından da gereken dersleri çıkarmadı. Kur’an’ı okumadı ki, geçmiş kavimlerin başlarına gelenlerden ibret alsın. Kur’an’ı anlamadı ki, kendi hayatında helake giden yolları kapatsın. Bütün bunları yapmadığı gibi, çevresinde yaşananlardan, her gün ebedi âleme göç edenlerden, günah bataklıklarına saplanıp da her iki dünyasını da mahvedenlerden de ders çıkarmadı. Tabiri caizse burnunun dikine doğru cehennem yolculuğu devam ediyor.

İnsanın kalbine yuvalanan mikroplar zamanla ve tedbir alınmazsa bütün aza ve duygulara yayılarak kişiyi tamamen şeytani yörüngeye sokar. Şeytani yörüngeye giren insanın tekrar geri dönüşümü sağlaması oldukça zordur. Eğer Kur’ani istikamete yönelmez ve geçmiş hatalarına tövbe etmezse hayatını hikmet ve hakikatten yoksun ve şeytanice sürdürmeye devam eder.

Şeytan öncelikle kişinin kalbindeki hassas noktaları okşar ve az bir gedik açtığında ise oradan içeriye süzüle süzüle girer. Öyle sinsi ve planlı girer ki, bütün bu aşamaları geçmek için her organa, her duyuya, her duyguya adeta pembe boncuk dağıtır. Bu süreç kalbi tamamen ele geçirinceye kadar devam eder. O tahta oturunca da artık o kişiye her istediğini kolayca yaptırır.

Kur’an’da insanın nefesini kesen, kanını donduran, aklını başından alan, cehennem tasvirleri, azap ve ızdırap sahneleri olmasına rağmen okumayan veya okuyup da anlamayan insanın bu çarpıcı sahnelerden nasıl haberi olacak. Tam da şeytanın istediği gibi bir insan modeli… Geçmiş azgın kavimlerin başına gelenler ve cehennemliklerin yaşayacakları o kadar çok anlatılıyor ki Kur’an’da, Müslüman’ın bunları okuyup da şeytanın peşine takılması imkânsız bir olasılık…

Kişinin kendi iç dürtülerini kontrol edebilmesi ve şeytani kışkırtmaların geri çevrilmesi için manevi desteğin mutlaka olması gerekiyor. Kur’an ve sünnet desteğinden yoksun bir kişinin kendini şeytana karşı koruması olanaksızdır. Hangi birikimiyle, hangi manevi zenginliğiyle yani kısaca hangi semavi silahlarla karşı koyacak ve geri püskürtecek.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle