Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

YAZARLAR

Serdar AHLATCI

HAKKI BATILLA KARIŞTIRANLAR

Biraz bidat ve hurafelerden, biraz örf adet ve geleneklerden, biraz modern çağın etkilerinden, biraz ata dini ve uydurmalardan, biraz dünyevi isteklerden, biraz Asya kaynaklı mistisizm karışımlardan, eee biraz da Kur’an ve sünnetten olsun bari anlayışı tüm hayatımızı esir almış durumda… Hiç böyle bir Müslümanlık, hiç böyle bir iman olur mu? O kadar çok karıştırdık ki hak ile batılı ve hatta hak batılın yanında çok zayıf ve cüce kaldı. Çünkü batıl bizim de ona karşı istekli ve gönüllü oluşumuzdan cesaretle tüm dünyamızı dört bir koldan esir aldı.

Bizi bizim de meyilli oluşumuzla birlikte tevhid noktasından öyle bir uzaklaştırdılar ki, batılları hak’mış gibi hayatımızın dört bir yanına serpiştirdiler ve biz dinimizin özüne vakıf olmadığımızdan o serpiştirilenlerden gönüllü olarak beslendik ve büyüdük… Kişi tevhidden uzaklaştıkça hak ile batılı karıştırması daha da kolaylaşır…

Hak ile batılı öyle bir harmanlamışız ki, adeta ikiz kardeşlerin ayrılması zorluğunda olmuş gaflet dolu dünyamızda… Zaten ayırmaya da pek niyetimiz yok! Hak için yaratılmış kalplere batıl ektiler ve ‘’nasıl yaşarsanız öyle ölür, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz’’ Nebevi uyarısı gereği hasadında da maalesef azap ve ateş biçecekler…

Hakkı hayatımızdan çıkarmaya çalışan batıllar, batılı bize adeta altın tepside sunarlar; öyle albenilidir ki, öyle süslenmiştir ki, öyle göz kamaştırıcı hale getirilmiştir ki ve öyle sindirtilmiştir ki… Dünyevi gösterilerle tüm benliğimizi uyuşturdular…

Kur’an’ın biraz orasından biraz burasından… Aslında bu anlayış eski kitap ehillerinde de mevcut olan bir anlayıştı. Kitabı tahrif etmeler, ayetlerin esaslarıyla oynamalar, zamanla ekler yapmalar vs… Kur’an’ı Kerim Allah(cc) tarafından korumaya aldığından onun yazılmış halini bozamayanlar, anlamlar üzerinden hareket ederek amaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar.

Ben bu dinin işime gelen bölümlerini yaşayayım, rahatımı bozanlara ilişmeyeyim anlayışı sarmış toplumun tüm katmanlarını… Bireysel manada dinimi yaşayayım ama toplumsal olan bölümlere karışmamayım anlayışı oldukça hâkim. Hatta bireysel yaşarken bile Allah(cc)’ın hükümleri arasında seçmeler yapıp kolay olanlara koşturup da zor olanlardan kaçış yöntemini uygulamak. Allah(cc) bizi Kur’an’ın tamamından sorguya çekecek ve tüm ayetleri uygulayıp uygulamadığımızdan hesaba vereceğiz… Yaptığın tercihlere göre ya sonsuz nimetler yurdu olan cennete ya da azap ve ateşlerin azgınlaştığı cehenneme yol alacaksın. Ya batılı hakka tercih edip şeytanın izinden gideceksin ya da hakkı batıla tercih edip Peygamberlerle keyif süreceksin. Tercih senin!

Allah(cc)’ın ayetlerini dünyalık menfaatler karşılığında pazarlayan batıllar… Allah(cc) bize dünya ve ahiret kurtuluşu olarak bir kitap göndermiş ve biz ise o kitabı anlayıp yaşamak yerine ondan menfaat elde etme batıllığına saplanmışız. Hakkı batıl ile takas etmişiz. Ne kötü bir ticaret, ne çirkin bir yatırım ve ne büyük bir ahmaklık… Sonsuz kazanımları bir köşeye itekleyip onun yerine ölümlü olanları tercih etme sapkınlığı…

Allah(cc)’ın bizden istediği gibi değil de nefsimizin bizden istediği gibi bir hayat arzusu içinde oluruz çoğu zaman… Batılı hakka tercih ederiz ölçüp biçmeden, taşınıp düşünmeden… İşte bu yüzden; Bir, Allah(cc) koşan hak taraftarları var bir de batıl yanlısı olup ateşe koşanlar. Ve ne yazık ki ateşe koşanlar çoğunluktalar. Hak ile batılın mücadelesinde elbette hak galip gelecek ama batıl tarafında olanlardan da çok zayiatlar olacak.

Dinin içine sokuşturulmuş uydurmalar… Batılın kullandığı en önemli materyallerden birisi de budur. Kur’an ve sünnetle zerre kadar ilgisi olmayan ve nereden çıktığı belirsiz uydurmalar dinin içine ustaca yerleştirilmiş ve insanlara fark ettirmeden ibadet ve amellerden olduğu enjekte edilmiş.

Kısaca sözün özüne gelecek olursak, şeytan tüm imkânlarını kullanarak önce bizi kendi yanına çekmeye çalışıyor daha sonra da bizi kendisi gibi şeytanlaştırmanın mücadelesini veriyor. Çünkü ne kadar fazla insanı şeytanlaştırırsa kendi iş yükü o kadar hafifliyor. Şeytanlaştırdığı her kişi onun yerine bir başkalarını şeytanlaştırmaya çalıştığı için şeytan rahatlıyor.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle