Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

YAZARLAR

Serdar AHLATCI

ASIL SEÇİM

Allah(cc) katında zirvelere mi çıkacağız yoksa aşağıların daha da aşağısında mı olacağız bunu yaşam süremiz boyunca yapacağımız tercihler ve seçimlerimiz belirleyecektir. Bu öyle bir imtihan yolculuğudur ki, seçim yapmadığımız an yoktur. Bazen maddi ve fiziki tercihler yaparız bazense kalbimizden geçen duygular arasında seçimlerimiz olur.

Seçim deyince aklımıza hep, dünyevi seçimler geliyor; Cumhurbaşkanlığı, milletvekili, muhtar ve diğer oylamalarla sonuçlanan seçimler. Burada, Kur’ani bir sistem olmadığını, Allah(cc)’ın hükümlerinin hâkimiyeti kabul edilmediğinden ve uygulanmadığından bu seçimler şirk unsuru oluyor ve bir Müslümanı asla ilgilendirmiyor. Bu tür seçimlerde taraf olmak aslında şu anlama geliyor; Allah(cc)’ın hükümlerinin geri plana atıldığı ama ona isyankârlık içeren beşeri hükümlerin uygulandığı veya uygulanacağı sistem üzerinden olumlu veya olumsuz tercih yapmak kişiyi müşrikleştirir. Çünkü Allah(cc)’ın yasalarına ortak koşulma ve hatta hiç dikkate almama söz konusudur. Aslında anlatmak istediğimiz bireysel manada insanların yaşamları içerisindeki yaptıkları seçimleridir. Seçim demişken bu meseleye de kısaca değinmiş olduk.

Biz Müslümanlar için asıl seçim, Allah(cc) katında olanlar ve ebedi hayatımızı ilgilendiren çerçevededir. Allah(cc)’ın hükümlerinin yaşatılmadığı alanlarda yapılan seçimler, kim tercih edilirse edilsin kişiyi müşrikler sınıfına sokar. Kişi Müslümanca mı, Münafıkca mı, kâfirce mi ya da müşrikce mi yaşayacak bunun tercihlerinde bulunacaktır. Kişi cennete mi talip yoksa cehenneme mi istekli bunu yaşam içerisindeki seçimlerinin sonucu ortaya çıkaracaktır.

Bir önceki bi kurtulabilsek bölümümüzde dediğimiz gibi bu seçimlerimizde bize yol gösterecek ana kaynak ve en önemli rehberler Kur’an ve sünnettir. Bunları bilmeyen insanlar, neye göre ve nasıl seçim yapacaklar, günahı sevabı neye göre belirleyecekler, eğriyi doğruyu nereden bilecekler, güzeli çirkini nasıl seçecekler? Kur’an ve sünnet bilgisinden uzak olanlar ‘’Elhamdülillah Müslümanım’’ sözünün gereğini nasıl yerine getirecekler? Dinlerini nasıl yaşayacak, ibadet ve amellerini hangi çerçevede ifa edecekler? İşte tüm bu alanlar ve yaşamın tamamında seçimlerimizin sağlıklı olabilmesi için Allah(cc)’ın kitabını çok iyi bilmemiz ve Efendimizin(sav) sahih sünnetine hâkim olmamız gerekiyor. Yoksa işin içinden çıkamayız. Herkes kendi kafasına göre davranacağından seçimler kişiden kişiye değişir ve ortaya bir sürü karmaşıklıklar çıkar.

Hayat bir tercihler ve seçimler yolculuğudur. Hayata gözlerimizi açmamızla başlayan ve devamında sorumluluk çağıyla seçimlerin önem arzettiği ve son nefese kadar amansız bir şekilde tercihlerin yol gösterdiği bir süreç… Doğru ve yanlışlarımızla belirginleşen, aynı istikamette gidildiğinde derinleşen bir yolculuk serüveni…

Eğer kendimize bir yol gösterici belirlemezsek bu dünya üzerinde kaç tane insan varsa o kadar da seçim ve tercihler ortaya çıkar ve herkes kendi tercihinde ısrar edince de savaşlar, kavgalar, karışıklıklar, huzursuzluklar, kan ve gözyaşı kaçınılmaz olur. Oysa tercihler Allah(cc)’ın bizlere gösterdiği şekilde yapılır ve seçimlerimiz ilahi menşeli olursa dünya geçici cennete dönüşür ve ebedi âleme göç ettiğimizde ise bu cennet sonsuzlaşır.

Aslında şimdiden başlayarak şu soruları kendimize soralım ve devamında da ona göre bir yol belirleyelim;

-Yaşamımız boyunca seçimlerimizi hiç gözden geçirdik mi?

-Seçimlerimizi yaparken Kur’an ve sünneti inceledik mi?

-Yol ayrımlarına girerken tercihlerimizi neye göre belirledik?

-Seçimlerimizin sonucunda ortaya çıkan manzaradan ders aldık veya şükrettik mi?

-Yüce Rabbimizin(cc) tercih ve seçimlerimizi sağlıklı yapmamız için bizlere gönderdiği Kur’an ve onun yaşayan hali olan Peygamber Efendimizin(sav) hayatına inceleme, öğrenme ve yaşama adına gereken önemi verdik mi?

Tüm bu sorulara vereceğimiz cevaplar ebedi geleceğimiz adına çok önemli. Eğer cevaplarımız olumluysa aynen devam edelim ve yine Allah(cc)’ın bizden istediği seçimler üzerine yoğunlaşalım. Yok eğer cevaplarımız olumsuzsa burada yol ikiye ayrılıyor; birincisi, eskiyi tamamen çöpe atıp yep yeni bir hayata yelken açmak yani Allah(cc)’ın istikametine dönmek. İkincisi ise aynı yanlışlarla devam edip ebedi kaybedenler sınıfında yer almak.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle