YAZARLAR

Rumeysa Betül Doğan

Medeniyet Öncülerimiz: ROGER GARAUDY

17 Temmuz 1913’te Fransa’da doğmuştur. Ailesi tarafından bir ateist olarak yetiştirilen Garaudy, kendi hayatı içinde neredeyse tüm insanlık tarihini yaşamıştır. Bir Hıristiyan olarak başladığı mücadelesine, bir komünist olarak devam etmiş ve bir Müslüman olarak nihayetlendirmiştir.

1939’da askere alınınca, Vichy hükümetinin Kuzey Afrika’daki kamplarına sürgün edilmiştir. Vichy rejimine karşı o kadar sert bir tavır takınmıştır ki bu yüzden idama mahkum edilir. Ama müslüman askerler kendisini kurşuna dizmeyi reddetmiştir.

Daha sonra Fransız Komünist Partisi'ne katılarak siyasi çalışmalarda bulunmuştur. Bunun yanında milletvekili, meclis başkan yardımcılığı, milli eğitim komisyonu üyesi ve senatör olarak da görev yapmış, 1982 senesinde de 69 yaşında Müslüman olmuştur. 13 Haziran 2012 tarihinde 98 yaşında hayatını kaybetmiştir.

"İnanç sınırı olmayan bir akıldır"

"Bugün islâm, yeniden yürüyüşünü, ancak toparlayabildiği bütün bilgeliklere ve bütün inançlara açılmasıyla başlatabilir."

"Bugün İslam'a neler borçlu olduğumuzu bilmek, kesinlikle tarihçinin uzmanlık alanı, meraklının hobisi veya hayalperestin zevki meselesi değil, aksine mutlu bir geleceğin kurulması için çırpınan, çabalayan ve fikirler üreten herkesin görevidir."
Roger Garaudy

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle