YAZARLAR

Mustafa Solmaz

Toplumsal Birlik Ve Kardeşliğin İlacı: Cemaatle Namaz (II)

Önceki yazımda cemaatle namazın dinimizdeki yeri ve önemine ayetler ve hadisler ışığında dikkat çekmiştim.Bu yazımda ise devamı olarak yine imkan el verdiği ölçüde cemaatle namazın hikmetleri,ailedeki rolü ve toplumdaki bazı yanlış telakkilerden olmak üzere farklı açılardan cemaatle namaz üzerinde durmak istiyorum.

Cemaatle namaz kılmak birçok açıdan kendisinde hikmet ve nimet barındırıyor. Herşeyden evvel camide veya değişik mekanlarda cemaatle kılınan namazlarda huzur,huşu,sevgi, sükûnet, iç ve kalbi rahatlık vardır.Çünkü cami,mescit gibi mekanlar cemaatle eda edilen bu tür ibadetlere göre hazırlandığı için cemaatle yapılan ibadetlerde o ibadetin hazzını duymaya en müsait mekanlardır. Namazın sorumluluğunun imamda olması da tek başına kıldığımız ibadete göre daha az hatalı olma imkanı sağlıyor. İmamın arkasında namazın kılınması da namazın kabulü açısından Kur’an’ı doğru okuma, tadil-i erkana riayet etme gibi kazanımları da vardır. Ayrıca cemaate devam etmek namazı tam vaktinde eda etmek anlamını da taşıyor. Böylece ‘en hayırlı amel, vaktinde kılınan namazdır’ buyuran Efendimiz’in (s.a.v.) takdirine de erişebiliriz.

Namazı cemaatle kılmanın mü’minler arasında bir dostluk,sevgi,saygı,güven,dayanışma ve yardımlaşma meydana getirdiği de açıktır.Zira bu ortamlar insanların birbirlerini daha iyi tanımasını ve dertleşmesini sağlıyor.Müslüman kardeşinin derdine deva olma imkanı sunuyor.Bu durum;birlik,beraberlik ve kardeşliği savunan sosyal bir din olan İslam’ın en çok önem verdiği yanlardan biridir.

Cemaatle namaz dendiğinde aklımıza sadece cami,mescit gelmemeli.Nitekim eş ve çocuklarla beraber evde kılınan namazlar da aynı hükümdedir.Belki de daha makbuldür.Çünkü burada aynı zamanda dini yayma,tebliğ ve dini yaşama-yaşatma gayesi de vardır.Böylece hem bayanlar cemaat sevabına nail olup hem de çocuklara namaz sevgisi aşılanıyor.En önemlisi de aile de toplu namaz bilinci oluşuyor.Evde cemaatle kılınan namaz çocuklara öğretme açısından da uygulamalı olduğu için daha akılda kalıcı,öğretici ve etkileyicidir.

Çağımızda maalesef cemaatle namaz erkeklere özel bir durum olarak görülüyor.Oysa kadınların da bu hususta hassas davranmaları ve ortam uygunsa cemaate iştirak etmeleri gerekir.Nitekim Medine’de Kıbleteyn Mescidi’nde kıblenin değiştiği vakit Efendimiz’in (s.a.v.)arkasında namaz kılanların yarıya yakınının kadın olması, Hz.Ömer’in hutbede yaptığı yanlışı bir kadın sahabenin düzeltmiş olması, o dönemde kadınların cemaate katıldıklarının hangi seviyede olduğunu göstermektedir. Osmanlı’da da ortam ve imkan müsait olduğu zamanlarda kadınlar da Cuma ve Bayram namazlarına katılıyorlardı.Ancak çağımızda bu pek de mümkün değil.Zira bırakın kadınları,Cuma ve Bayram namazlarında cami,mescit gibi mekanlarda erkeklere bile zor yer bulunmaktadır.Bu durumlarda kadınların camiye gelmeleri hem dinen hem de toplumsal yaşantı açısından uygun olmamakla birlikte zor bir durumu da ortaya çıkarmaktadır.

Düştüğümüz yanlışlardan biri de vakit namazlarında cemaati kaçırdığımızda cami veya mescitte yeniden bir cemaat oluşturmak yerine kendi başımıza ibadet etmemiz.Oysa bizim gibi geç kalan birkaç kişi daha varsa onlarla yeniden cemaat oluşturabiliriz.Zira bir kenara çekilip yalnız başına eda edilen namaz hem bizi hem de çevremizdeki kişileri sevaptan mahrum bırakıyor.

Cemaatle namaz kılmak,Efendimiz’in (s.a.v.) ‘FAZİLETİNİ BİLSELERDİ,EMEKLEYEREK DE OLSA NAMAZLARI CEMAATLE KILMAYA GELİRLERDİ.’ Buyurarak sayısız hikmetlerini anlattığı bir fırsat bizim için aslında.Nitekim bu sevaba nail olmak o kadar da zor değil.Ufak bir gayretle büyük sevaplara erişebiliriz.Yeter ki biraz gayret…

Bu yazımı şu hadisi şerif ile noktalamak istiyorum;'ÜÇ KİŞİ BİR KÖYDE VEYA BİR SAHRADA BULUNUR DA CEMAATLE NAMAZ KILINMAZSA, ŞEYTAN ONLARA HAKİM OLUR.ÖYLEYSE CEMAATTEN AYRILMA.ÇÜNKÜ SÜRÜDEN AYRILANI KURT YER.'

Bir sonraki yazımda,(bana göre)cemaatle namazın kabulü açısından herkesin mutlaka bilmesi,öğrenmesi ve uygulaması gereken cemaatle namazda dikkat edilmesi gereken hususlar ve son olarak cemaatle namazın toplumsal rolü olarak birlik ve kardeşliğe etkisi üzerinde duracağım.Bu yazımı kaçırmayın.Saygılarımla.Fİ-EMANİLLAH.

Mustafa Solmaz
Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle