YAZARLAR

Hüseyin Kartal

Millet Tarih Yazdı, Her Türlü Darbeyi Önler

Demokrasi, halkın özgürce seçtiği idarecilerin yönetim şeklidir. Bu da halkın kendi kendini yönetme anlamına gelir. Bu, dünyada genel kabul görmüş bir idare şeklidir.

Halkın seçtiğini zorla, darbe ile değiştirmeye kalmak hem kanunlarımıza hem de uluslararası hukuka göre suçtur.

Böyle bir zamanda herkes seçilmiş iktidarın yanında olmalı, nitekim medya, iktidar ve muhalefet bunu yaptı ve darbecilere karşı tek vücut oldu. Bütün problemler demokratik hukuk kuralları içinde halledilmeli.

Meşhur bir söz vardır “En kötü idare en iyi askeri yönetimden daha iyidir.” Darbeler döneminde ülke çok acılar çekti, onulmaz yaralar açtı ve her yönüyle ülkeye zarar verdi.

Türkiye çok büyük bir uçurumdan döndü. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümet, Millet Meclisi üyeleri, vatandaşlarımız, emniyet kuvvetlerimiz ve medyamız tarihi bir kahramanlık sınavı verdi ve Allah’ın izniyle de kazandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı bütün camilerde salalar okutmakla hem darbecilerle mücadeleye manevi bir hava katmış hem de halkın birlik ve beraberliğine çok büyük katkıda bulunmuştur. Çok muhteşem bir karardı.

Millet iradesine sahip çıktı. Bu mücadelede şehit olanlar, Allah’ın izniyle büyük makamlar elde ettiler. Yaralananlar ise gazi unvanıyla yine kazandılar. Bundan öte bütün millet ve devlet kazandı.

Her kim bu darbeyi planladıysa, destek olduysa, ihmali varsa, yardımda bulunduysa Allah’ın laneti onların üzerine olsun. Bütün millet tek vücut olarak darbelere karşı olduğunu sokaklara çıkarak, dualar yaparak gösterdi ve göstermeye devam edecektir inşallah.

Darbe bahane edilerek masum insanlara zarar verilmemeli. Hukukun suçlu kabul edeceği kişiler suçludur, onların yakınlarına suçlu gözüyle bakmak doğru değildir. Bütün hukuk sistemlerinde “suç” şahsidir, yakınlarını ilgilendirmez. Bu konuda Kur’anın ölçüsü şudur: “Hiçbir günahkâr başkasının günahını (sucunu) yüklenmez.” (Fatır suresi, 18)

Darbeye teşebbüs eden askerleri bahane ederek Türk ordusunu bütünüyle itham etmek doğru değildir. Veya başka kurumlardan darbecilere destek olunduysa o şahısları bahane edip kurumları itibarsızlaştırma asla doğru değildir.

Ölen öldüren, sivil-asker-polis bu memleketin evladı değil mi? Bu memleketin evlatlarını birbirine düşürmek, bunca maddi zarar, bu kadar şehit ve yaralı, dünyada devletimizin itibarı… Yazık değil mi? Yazık hem de milyon kere yazık!

Bunu yapanlar, arkasında olanlar ortaya çıkarılmalı ve cezalandırılmalıdır. Hangi gerekçe ile olursa olsun İslam’a göre devlet içinde böyle bir kalkışma caiz değildir. Savaş, devletin alacağı kararla hariçte yapılır.
Milletimiz çok büyük bir sınavla karşı karşıyadır. Provokatörlerin en çok sevdiği hava böyle havalardır. Hukuk, suçluları ortaya çıkaracak ve cezalandıracaktır. Bu, yargının görevidir. Bunda hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Birinci sınav darbeyi önlemekti. Allah’ın izniyle milletin gayretiyle bertaraf edildi. Şimdi ikinci sınav, provokasyonlara pirim vermemek gerekir. İnsanların kızgın olduğu dönemlerde bazı taşkınlıklar olabilir, hatta bazı millet düşmanları bu tip olaylara öncülük yapabilir, Allah muhafaza yeni kaoslar olabilir. Uyanık olmalıyız, kanunsuz yollara başvurmamalıyız.

Suçluları şahıslar değil, hukuk cezalandırır ve cezalandırmalı. Yoksa isteyen istediğini cezalandırmaya kalkarsa anarşi çıkar ve onulmaz yaralar açılır.

Her türlü darbeye karşıyız. Her zamanda milli irademize sahip çıkmalıyız ve çıkacağız, bunu yedi cihan duysun. Memleketimize zarar vermek isteyenlere de prim vermeyelim ve vermeyeceğiz.

Din, Vatan ve millet için şehit olanlara rahmet, gazi olanlara sağlık ve afiyet, idarecilerimize de basiret dileriz.

Ey Rabbimiz! Dinimizi, vatanımızı, milletimizi ve İslam âlemini her türlü bela, musibet, darbe, sıkıntı ve kaoslardan muhafaza eyle. Devlet büyüklerimize feraset ihsan eyle. Rızana uygun yaşayarak kendine hakiki kul, Resulüllah’a da hakiki ümmet eyle.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle