SENDİKA

"Yılbaşı Rezaletlerine Son Verilmelidir"

Din Görevlileri Birliği Derneği Başkanı Yılbaşını kutlayanlar için sert açıklamalarda bulundu.

“Kâfirlere benzemek haramdır.”

“Kim onlara benzerse o da onlardan olur.”

“Kumarın her çeşidi dinimizde haramdır.”

Din Görevlileri Birliği Derneği Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım Hıristiyanların yılbaşı olarak kutladığı 31 Aralık gecesinde Müslümanların Hıristiyanlar gibi eğlenmesinin Müslümanlıkta haram olduğunu bildirdi.

İslam tarihi boyunca hiçbir dönemde Hıristiyanlara benzemek maksadıyla kutlanan yılbaşındaki çılgınlıklar, haramlar ve fecaatler yapılmamıştır. İslam dini geldiği günden beri değiştirilmeden ilk safiyetiyle elimizdedir. Müslüman olan halkımız yılbaşı kutlamaları adı altında Hıristiyanlaştırılma operasyonlarına asla kapılmamalıdır.

Ayrıca yılbaşı dolayısıyla devlet eliyle oynanan çeşitli piyango ve kumarların da Müslümanlığa aykırı olduğunu belirten Muhittin Yıldırım, Kuran-ı Kerim’de hem İslam düşmanlarına benzemenin hem de piyango adı altında halka en geniş şekilde kumar oynatmanın asla caiz olmadığını beyan ederek şunları söyledi. “Yüce Rabbimiz Maide suresi 90. Ayette “Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans oyunları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” buyurmuştur. Ayrıca Yüce Rabbimiz yine Maide Suresi’nin 51. Ayet-i Kerimesi’nde “Yahudileri ve Hıristiyanları sakın dost edinmeyin” buyurmaktadır. Bu dostluk aynı zamanda onların adetlerine ve geleneklerine uymayın demektir. Çünkü Hıristiyanlar İsa Aleyhisselam’ı Allahın oğlu olduğunu söyleyerek, Allah’a şirk koşmakla çok büyük bir günah işleyerek kâfir olduklarını beyan etmektedirler. Bu durumda Müslümanlar Hıristiyanlarca ilah olarak bilinen bir kişinin doğum gününde asla kutlama yapmamalıdırlar.” Dedi.

Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve duyarlı bütün sivil toplum örgütlerine ve de kanaat önderlerine çağrıda bulunan Muhittin Yıldırım sözlerine şöyle devam etti. “Bütün din görevlisi kardeşlerimiz halkı her türlü iletişim vasıtalarıyla uyarmalı ve bu çılgınlıklara son verilmesi için Allahın ve Resulü’nün emirlerini hiç çekinmeden halka beyan etmeleri ve onları bu gecede işlenecek tüm günahlardan uzakta kalmaları gerektiğini ifade etmeleri gerekmektedir.” Peygamberimiz Efendimiz (sas) “Kim kendini bir kavme benzetirse o da onlardan olur.” (Müsned 2/50, Ebu Davut 4031 nolu hadis) “Bizim yolumuz müşriklerin yolundan ayrıdır.” (Dürrul-Mensur:1/266) buyurmuştur. Nitekim Peygamberimiz (S.A.S.) Medine-i Münevvere’ye geldiği zaman müşriklerin kutladıkları iki bayramın yerine Ramazan ve Kurban Bayramlarını kutlamalarını ve asla müşriklerin şenliklerine katılmamalarını emir buyurması Müslümanlar için çok büyük bir tembihattır.

Yıldırım ayrıca yılbaşı gecesi, Müslümanları sevmeyen ve onlar için her türlü komployu kuranlarla birlikte sevinme yerine, Müslümanların üzüntülerini bir nebze olsun hafifletecek Anadolu Gençlik Derneği tarafından 31 Aralık’ta kutlanacak olan Mekke’nin Fethi’nin 1386. yıldönümü kutlamalarına katılmalarını tavsiye etti.

Muhittin Hamdi YILDIRIM

Genel Başkan

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle