Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

DÜNYA

Yeni Zelanda’da iki camide 49 kişi katlen saldırgan mahkemede

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen saldırıya ilişkin gözaltına alınan Brenton Tarrant, çıkarıldığı mahkemece cinayetten gözaltına alındı.

KATİL İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

Gözaltının ardından Tarrant ilk kez görüntülendi.

Radyo Yeni Zelanda’nın haberine göre Christchurch kentindeki Al Noor ve Linwood Camilerinde cuma namazı sırasında 49 kişiyi katledip 40 kişiyi yaralayan Avustralyalı Tarrant, cinayet suçlamasıyla mahkemeye çıkartıldı.

Sputnik’in aktardığı habere göre, yoğun güvenlik tedbirleri altında çıkartıldığı mahkemede kefalet talebinde bulunmayan Tarrant’ın, 5 Nisan’a kadar gözaltında tutulmasına hükmedildi.

Saldırganın mahkeme huzuruna çıkarıldığı sırada gülümsediği ve eliyle ırkçı bir işaret yaptığı görüldü. Mahkeme, bir kişiyi öldürmekle suçlanan Tarrant’ın, üst mahkemeye itiraz etme hakkı olmadan 5 Nisan’a kadar gözaltında tutulmasına karar verdi. Tarrant’ın öldürmekle suçlandığı kişinin ismi açıklanmadı.

5 NİSAN’DA YENİDEN HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

The Guardian’ın haberine göre ise duruşmadan sonra hâkim, “Şu ana kadar tek bir cinayetle suçlandı ama suçlamaların davamının geleceğini düşünmek mantıklı olur” dedi. Tarrant 5 Nisan’da tekrar hâkim karşısına çıkacak.

BEYAZ IRKIN ÜSTÜNLÜĞÜ ANLAMINA GELEN EL İŞARETİ YAPTI

Terrant’ın mahkemede beyaz bir hapishane giysisi giydiği, kelepçeli ve çıplak ayaklı olduğu görüntülendi. Terrant kefaletle serbest bırakılmak için başvuruda bulunmadı. Duruşma, güvenlik riskleri nedeniyle halka kapalı bir şekilde yapıldı. Terörist Terrant’ın mahkemede “beyaz ırkın üstünlüğünü simgeleyen” ırkçı bir el işareti yaptığı ifade edildi.

‘TEK CİNAYET SUÇLAMASI’

Mahkemeden önce Komiser Mike Bush, şu anda tek cinayet suçlaması olsa da devamının geleceği konusunda güvence verdi. Bush, “Yeni Zelanda halkının gücümüz dahilinde bu atağa karşılık vermek için her şeyi yaptığımızı bilmesini istiyorum.Yeni Zelanda genelindeki topluluklar için bütün kaynaklarımızı kullanıyoruz” dedi.

GÖZALTINA ALINAN ÜÇ KİŞİDEN BİRİ

CNN International, Tarrant’ı saldırılardan sebep gözaltına alınan üç kişiden biri olarak duyurdu. Diğer ikisinin saldırıda ne rol aldığı bilinmiyor. Tutuklanan kişilerin daha önceden bir sabıka kaydı olmadığı belirtildi. Dün gözaltına alınan dördüncü kişinin polise yardımcı olmaya çalışan bir silahlı görgü tanığı olduğu ve serbest bırakıldığı öğrenildi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, saldırının ardından yaptığı açıklamada ülkenin silah yasalarının değişeceğini söylemişti.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle