ANALİZ

Yeni Başbakan'ın Diyanet'e etkisi nasıl olacak?

Yeni Başbakan Binali Yıldırım'ın Diyanet'e etkisi nasıl olacak? Detaylar haberimizde...

Bugün yapılan Ak Parti MYK'sı sonucunda çıkan karar parti sözcüsü Ömer Çelik tarafından açıklandı. Çelik Ak Parti genel başkanı ve Başbakan'ın Binali Yıldırım olacağını söyledi. Gece gündüz mesai tanımayan gayretleri ile bir döneme damgasını vuran efsane Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bu koltuk için en önemli adaylardan birisi idi. Türkiye'nin büyük sıkıntı yaşadığı bu günlerde ateşten gömleği üzerine giydi. Kendisine kolay gelsin.

Başbakan adayları arasında en öne çıkan ikinci isim Bekir Bozdağ idi. Bozdağ'ın Diyanet kariyeri olması, Diyanet camiasını heyecanlandırmıştı. Tarihte ilk olacak bu gelişme şimdilik akim kaldı.

Bekir Bozdağ'ın değilde Binali Yıldırım'ın Başbakan olacak olması Diyanet'i Nasıl etkileyecek?

Bekir Bozdağ Başbakan yardımcılığı döneminde Diyanet İşleri Başkanlığı'na da nezaret etmişti. O dönemin en çarpıcı kararlarından birisi 4 yıllık İlahiyat Fakültesi mezunlarının ufak bir mülakat sonrasında vaiz olarak atanmaları kararıydı. Üstelik bu kararla sadece Diyanet'te çalışanlar değil diğer kurumlarda çalışanlarda vaiz olarak Diyanete geçtiler.

Bu karara Diyanet merkez teşkilatından gelen adil olmaz itirazlarını Bozdağ " siz benim adalet anlayışımımı sorguluyorsunuz" diye savuşturmuş ve kararı kısa sürede uygulatmıştı.

Bu kararın Bozdağ'ın Diyanetin iç işlerine çok derinden müdahalesinin bir işareti sayılmıştı. Bekir Bozdağ Başbakan olsa bu tarz müdahalelere daha sık rastlanacaktı.

Binali Yıldırım ise Diyanet camiasına daha uzak bir isim.

Başbakan olarak Diyanet İşleri Başkanlığı direk O'na bağlı çalışacak. Öngörülen şey Güçlü Başkan modeli olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki işler direk Başbakan'ın müdahaleleriden uzak olacak. Dolayısıyla Diyanet İşleri Başkan'ının kurum üzerindeki etkisi daha güçlü hissedilecek.

Bu etki ilk olarak artık yeterince uzayan İl Müftüleri atamalarında kendini gösterecek.

Başkan Mehmet Görmez'in tercih ettiği isimler müdahalesiz bir şekilde atanacak.

Öncelikle halkın, kurum personelinin ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın nezdindeki meşruiyeti resmi meşruiyetinin çok üzerinde olan Mehmet Görmez icraatlarına daha güçlü bir şekilde devam edecek.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle