ANALİZ

Vaizler şokta! Diyanet bu kararı neden verdi?

Diyanet yüksek ihtisas eğitimi merkezi 2016 dönemi mezunlarını verdi.

Mezun adayları geçtiğimiz hafta Ankara'da yapılan ve son sınav hükmünde olan mülakatı başarı ile bitirerek atamaya hak kazandılar. Mülakat sonuçlarının açıklanması ve tercih kılavuzunun yayımlanması ile yeni bir sürece girilmiş oldu.

Konya ve Erzurum ihtisas merkezindeki kursiyerlerin mülakat puanlarının düşmesi dikkat çekti.

Kayseri başarılı merkez olarak göze çarptı. 80'e yakın sınava giren ve belli bir ortalamayı tutturan kursiyerlerin mülakattan temayüllerin aksine okul ortalamasının kimi yerde 10 puan kimi yerde 15 puan eksik alması ise şaşkınlık oluşturdu. Ortalama puanı düşen kursiyerler büyük hayal kırıklığı yaşadılar. Bu puanlamalarla en son yapılan mülakat sınavım önemi artmış oldu. Önümüzdeki yıllarda mülakatı hesap etmeden dönem sıralamasını düşünmenin yanlış olacağı ortaya çıktı.

Asıl şok ikinci aşamada

Üç yıllık eğitimi bitirip büyük bir heyecanla atama bekleyen vaizler atama kararnamelerin ve tercih yerleri açıklanınca büyük bir şok yaşadılar. Çünkü yine temayüllerin aksine tercih için açılan yerler çoğunlukla dördüncü ve beşinci derceden ilçelerdi.

Geçtiğimiz yıllarda böyle bir uygulamaya gitmeyen ve genel itibariyle il merkezlerini veya birinci ve ikinci dereceden ilçeleri atama için açan Diyanet'in bu seferki tavrı vaizleri çok şaşırttı.

Vatanın her köşesinde görev yapmaya hazır bir şekilde kurslarını bitiren vaizler Diyanet'in bu yılki tavrının sebebini merak ediyorlar.

Sadece 3 il merkezi açıldı.

Aldığımız bilgilere göre Ardahan, Şırnak ve Hakkari dışında hiç bir il merkezi atama için açılmadı.

Gerekçe Aile İrşad Bürosu atamaları mı?

Yaklaşık bir ay önce aile irşat bürolarını doldurmak üzere halen görevde bulunan vaizlere beş tercih hakkı sunuldu. Bu kadrolara başvurular Diyanet'in beklentilerinin altında kaldı. Ancak bu bürolara başvurular az olsada il ve birinci dereceden ilçe merkezlerindeki bir çok kadro bu şekilde kapatıldı. Bu kadrolar ilana açılamayınca çiçeği burnunda vaizlere çoğu nüfusu 5000'in altında ilçeler kaldı.

Atamalar puan üstünlüğüne göre

Vaizler şimdilik aralarında görüşerek puanlarına uygun yerleri tercih ediyorlar. Diyanet'ten en büyük beklentileri ise İlimlerini daha istifadeli bir şekilde kullanabilecekleri yerlere atanmak.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle