ANALİZ

Tv Programlarından Tesettüre Büyük Darbe

Türkiye televizyonlarında gündüz kuşağında yayınlanan programların yüzde doksanından fazlasi kadınlara hitap ediyor.

Son zamanlarda dini hassasiyeti olmayan bir takım tv kanalları başörtüsünü menfi yönde kullanarak izleyici kitlesini artırma taraftarı gibi gözüküyor.

Birçok programın tesettürü sadece başörtüsüne indirgeyerek ve kapaliligi bu şeklinde lanse ederek hanımlar üzerinde bilinçli bir toplum muhendisliğine gittiği gözlemleniyor.
Bu tip icerikten, kültürden ve bir mesajdan uzak programlarda normalde bir tesettürlünün yapmayacağı davranışlar format gereği ve bilinçli bir sekilde başörtülü kadinlara sergiletiliyor; bu bazen bir yemek programı, bazen evlilik adi altindaki programlar, yarışma programlari, müzik programlari vs. vasıtasıyla sunuluyor.

Bu kadınlar önce tv fenomeni haline getirilip sonra İslam'a uygun olmayan bir takım örtünme ve hareket tarzlarıyla ön plana çıkartılıyor.
Bu "toplumda başörtüsünün ve başörtülünün değeri düşürülmeye mi çalışılıyor" kanaatini uyandırıyor.
Toplum bu tip örtünme şekillerini izleye izleye bilinçaltında yeni kapanma şekilleri oluşuyor ve yanlış tesettür anlayışı yayılmaya başlıyor.
Tv ler bu insanlari birer fenomen, sevimli bir figur olarak insanlara sunarak hem İslami yönden izleyici kitlesini artırmayı hedeflerken hem de başörtüsü ve tesettür konularının basite indirgenmesine sebep oluyor.

Özellikle tesettür firmalarının insanlara dayattığı birtakım kapanma modelleri bu programlar yardımıyla yayılıyor ve bu programlara çıkan kadınların birçoğu da bazı sözde tesettür firmalarının ürünlerinin reklamını yaparak dertlerinin örtünme olmadığını gösteriyor.

Bu tip programlar kısa vadede insanların giyim şekillerini etkilemese bile uzun vadede insanların bilinçaltına yerleşip sözümona "kapanma bu şekilde de olabilir" kanaatini uyandırıyor.
Ve ne yazikki tesettürün sadece kafadaki saçların gözükmemesi olarak algilanmasinda bu programların tahrip edici gücü yadsinamayacak boyutta karşımızda duruyor.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle