SENDİKA

TDVS ADANA ŞUBESİNİN 6. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

TDVS ADANA ŞUBESİNİN 6. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Diyanet Vakıf-Sen Adana Şubesi 6. Olağan Genel Kongresinde mevcut Başkan Ayhan Arabacıyla güven tazeledi.

Sendika Genel Merkezi tarafından belirlenen seçim takvimi doğrultusunda Türk Diyanet Vakıf-Sen Adana Şubesi Sendika binasında 6. Olağan Genel Kurulu hafta sonu yaptı. Tek liste ile gidilen genel kurulda, mevcut başkan Ayhan Arabacı yönetimindeki liste göreve getirildi.

Yapılan kongreye Adana il müftü Yardımcısı Ahmet Hilmi Yazar Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcıları Orhan Kartal, Kuran kursu Öğreticileri, Din Görevlileri, Daire Amirleri ,Türkiye Kamu-Sen'e bağlı şube başkanları ve davetliler katıldı.

Olağan Genel Kurulda, saygı ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından divan kurula Başkan Muhittin Topal,Katip Üyeler Mehmet Yegen, Zakir Akbilmez seçildi.

112 delegeden 72 ’sinin oy kullandığı kongrede tek liste olarak seçime giren Ayhan Arabacı,Nevzat Ayhan,Şaban Yıldırım,Mehmet Can,Hüseyin Özaydın,Harettin Emel ve Namık Ablak oluşan liste geçerli oyların tamamını almayı başardı.

Sendika olarak hak ve hukuk mücadelesini asla bırakmayacaklarını, sağlam temeller üzerine kurulan bir sendika olduklarını ve halklarının almak için güçlü olmak zorunda olduklarını söyleyen Arabacı, yapmakta olduğumuz hak arama mücadelemiz eksikliklerin tamamlanarak birlik ve beraberlik içinde karşılıklı sevgi ve saygının hakim olduğu bir anlayışla ve heyecanla tazeleyerek hedefe doğru emin adımlarla koşmalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığında dini-sosyal içerikli kamu hizmeti vermekteyiz. Milletimizce önemsenen ve saygı duyulan bu kurum maalesef bu önemle mütenasip bir ilgi ve alaka görmediği gibi çalışanına da sahip çıkmayan bir teşkilattır. Bu yılki Camiler ve Din Görevlileri haftasında okunan hutbe metninde camileri aydınlatan görevliler ile ilgili bir cümlenin dahi bulunmaması sahipsizliğin en önemli göstergesidir. Din görevlisi üvey evlat muamelesine maruz kalmaktadır. En kolay şikâyet edilen bu şikâyetlerde peşinen suçlu muamelesi gören, hemen cezalandırılan ve tayini çıkartılmaktadır. Özellikle Dernek Başkanı, muhtar ve hatırlı seçmenlerin irade ve insaf merhametinin gölgesinde görev yapmaktadırlar. Din görevlilerimize kurumca sahip çıkılmalıdır. Amirlerimiz ve kurumumuz da Görevlisine empati ile yaklaşarak Etik sözleşmesi ve Başbakanlık Mobbing Genelgesi esasları doğrultusunda ilişkiler kurmalıdır.

Arabacı, Camilerden her hafta para toplanması görevlinin imajını zedeliyor. Bir kurumun gelişmişlik düzeyi; çalışanların derdini rahatça anlatabileceği imkâna sahip olmasıdır. Din görevlisi, görev yaptığı camiye gelen misafirlerini ağırlayacak, onların oturabileceği ve ikramlarda bulunacağı, arandığında irtibat kurulacağı telefonu, kendisine sorulan dini sorulara cevap verecek eserleri olan kütüphanesi, tablet bilgisayarı olan, büroya kavuşturulmalıdır.

Başkan Arabacı,İŞKUR Din Görevlisi istihdamı, 4/B Sözleşmeliler, MBSTS sınavı,Geçici Öğreticilerin Ücret ve Sigortaları İş Güvenceleri, Vekil Personellerin Durumu, Hizmet İçi Eğitim Seminerleri, Hac ve Umre Görevlendirmeleri, Dernek ve Muhtar Baskıları, Sendikal Şeffaflık, Rotasyonun getirdiği sıkıntılar, hac görevlendirmeleri, başkanlık çatısı altında görev yapan personelin sorunları biran önce çözüme kavuşturulmalıdır.

Camilerdeki Çinilere verilen değer kadar Din gönüllülerine değer verilmiyor….Müftülüklerin yaptıkları Çalıştaylar da neden Diyanetin Bağlı olan sivil toplum olan sendikaların fikirleri sorulmuyor. Din görevlisi sahipsizlik ve ilgisizlikten olumsuz etkilenmekte, gayreti ve verimi düşmektedir. Din görevlisine kurumu ve amiri sahip çıkmalıdır. Din görevlisi siyasetçiye, hatırlı seçmene, dernek başkanına ve muhtara kurban edilmemelidir.

Kongrede Yönetim Kurulu’nun faaliyet raporu ve denetim kurulu raporunun okunarak aklanmasının ardından dilek ve temennilere geçildi. Bu bölümde ise bazı sendika üyeleri birer konuşma yaparak karşılaştıkları sıkıntıları, çözüm önerilerini ve sendikanın izlemesi gereken yol hakkındaki

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcıları Orhan Kartal ise, delegelere hitaben yaptığı konuşmada Diyanet işleri başkanlığı çalışanlarının çalışma şartlarının düzeltilmesi çaba sarf ettiklerini belirterek;

‘Sendikaların görevi: memuru temsil etmek, onun adına toplu sözleşme imzalamak, eksik olan mevzuatların günün şartlarına uyarlanması için hukuki düzenlemeleri sağlamak ve çalışma hayatını kolaylaştırmak için kararlar aldırmaktır.

Bu ülkede sendikacılık şöyle yapılıyor. Eleştirmiyorum, tecrübelerimi aktarmak istiyorum, çünkü istenilen sendikacılık değil, başka bir şey.Yönetici olmak mı istiyorsunuz? İstifa et bize geç derler.Koşa koşa giden çok bulunur.Rotasyon mu olacak,bize gelen iyi yere gider derlerNorm fazlası mı oldunuz, bize gelin yoksa sizi çok kötü yerlere gönderiririz, derler.Stajyerseniz, gelmezsen,stajyerliğin kalkmaz derler,Sözleşmeliyseniz, ya bizimle olursun, ya da sözleşmenin imzalanması tehlikeye girer derler.Köydeyseniz, merkeze gelemezsiniz derler.Çıkan her yeni mevzuatı, hangi konuda olursa olsun, bu haklardan ancak bize gelerek yararlanabilirsin, derler.Bu örnekler çoğaltılabilir.

Başkan Kartal,Yağmurdan, çakan şimşekten huylanan bir toplum da var olunca, işler daha da kolaylaşır.Nerdeyse kuyruğa girilir.

Bu ülkede sendikacılık hem çok kolay hem de çok zordur. Hadi gel de anlat, tüm bunların doğru olmadığını, ya da böyle olmaması gerektiğini.

Böyle devam edemez, etmemelidir. Aksi takdirde doğruları söyleyebilecek, risk alacak hiç kimse kalmayacaktır.

Seçimlerden sonra delegelerimize hitaben teşekkür konuşmamda ise; Şubemizin 6.Olağan Kongresiyle Şubemizin Yönetimine, Denetimine, Disiplinine seçilen arkadaşlarımla Adana Şubemizin üye sayısını artırmak ve Ayhan Arabacı Başkanımızdan aldığımız emanete en güzel şekilde sahip çıkmak ve bayrağı daha yukarılara taşımak için gayret sarf edeceğiz.Bunun için eksiklerimizi ve noksanlıklarımızı tespit ederek daha etkin ve etkili bir mücadele nasıl yapılır istişare ederek beraber belirleyeceğiz.

Diyanet gündeminde etkili olmak için çaba sarf edeceğiz. Eski sendikal gücümüze desteklerinizle kavuşacağımıza yürekten inanıyor ve sizlerin destek ve ilgisini bekliyorum.

Genel kurulumuzun camiamız için hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan diliyor seçilen arkadaşlarıma ve üyelerimize sağlık, başarı, huzur ve mutluluklar diliyorum.’ dedi.

Genel kurul yapılan seçin, dilek ve temenniler, ikramlar ,plaket takdimi ve fotoğraf çekimi ile son buldu.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle