DİYANET, ANALİZ

TDV'nin bu hizmeti İrşad ve Tebliğ vazifesidir

ABD'de yaptırılan Diyanet merkezinde TDV unutulmamalıdır. En büyük hizmet onundur.

ABD'de yaptırılan ve tüm islam aleminin gurur kaynağı olan diyanet merkezi, TDV'nin irşad ve tebliğ vazifesini anlama adına yapılan çok değerli bir eser. Diyanet merkezi açılış öncesi ve sonrasında herkesten bahsedilirken asıl kahraman olan TDV gölgede kalmış gibi işte bu analizimiz TDV'nin yaptığı bu eserin ne derece önemli olduğunu anlatacaktır. Türkiye Diyanet Vakfının ABD'de yaptırdığı bu eser irşad ve tebliğ vazifesinin somutlaştırılmış halidir.

Türkiye Diyanet Vakfı Dünya genelinde yaptığı hizmetler ile insanların gönlünü fethetmeyi başarmış durumda. TDV hizmetlerine insanların maddi doygunluklarının yanı sıra manevi doygunluklarınıda tamamlamak için her gün farklı bir çalışma içerisinde oluyor. İnsanlara maddi manevi yardımları ulaştırmak için başlatılan yüzlerce proje ile hizmetlerine devam eden TDV Avrupa'nın kalbinde imani bir atılıma vesile oldu.
TDV tüm dünyada islamın paylaşma ve kardeşlik duygularını perçinleyerek kimlik ırk ve renk ayrımı yapmaksızın herkese ulaşmaya çalışıyor. İslam dinin her müslümana farz koştuğu irşad ve tebliğ vazifesi şiarıyla hedefe koşuyor.
Birçok çalışması ile müslüman ve gayri muslim insanın takdirini kazanan tdv ABD'de yaptığı bu hizmet ile insanların manevi hastalıklarına çare olacak ilaç nevinde bir eser inşa etti. İnşa edilen diyanet merkezi ile bölgedeki bir çok gayri muslim insanın, müslümanların yaşayışlarına mabedlerine olan tutkularına ve en önemlisi farklı dinlerinde içinde bulunduğu bir kardeşlik ortamına bakarak islam alemine olan düşmanlığı yenecektir. İşte bu hizmet ile TDV'nin İrşad ve Tebliğe hayata geçirme gayretinin meyvesidir.

TDV'nin büyük hizmetini kısaca hatırlayalım

ABD'nin ilk Türk İslam Merkezi olan "Amerika Diyanet Merkezi" Müslümanlar için adeta "yaşam alanı" haline geldi. Washington’a yaklaşık yarım saatlik mesafedeki Amerika’nın en büyük camisi olan Diyanet Merkezi, özellikle cuma namazı için yüzlerce insanın çevre eyaletlerden de gelerek namazlarını kıldıkları ve kültür merkezindeki hizmetlerden yararlandıkları bir "buluşma noktası" hüviyeti taşıyor.

Cami eksenli bir kompleks olan külliyede kültür merkezi, cemiyet binası, konuk evi, hamam, konferans salonu ve geleneksek Türk evlerinin yanı sıra, Türk mutfağından örnekler sunan bir restoran da bulunuyor. En önemlisi farklı dinlerden insanların bu merkez'de ibadet edebilecek olması. Amerika’daki çift minareli tek cami olan Diyanet Merkezi, başta çevre bölgelerde yaşayan Müslümanlar olmak üzere, farklı eyaletlerden gelenlere da çok yönlü hizmet sunuyor.

Avrupa'nın en büyük külliye'sini detayları şöyle

ABD'nin en büyük camisi, 16. yüzyıl geleneksel Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edildi. ABD'deki iki minareli tek cami olan ibadethanede, avlu da dahil aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek.
Cami, bin 879 metrekare alan üzerine inşa edilirken, ibadethanenin altında 300 metrekare genişliğinde İslam Eserleri Müzesi yer alıyor.

Külliye içinde Selçuklu mimarisine uygun inşa edilen kültür merkezinde ise kütüphane, konferans ve sergi salonu, toplantı salonu ile resepsiyon alanı bulunuyor. Kültür merkezi içindeki İslam Araştırmaları Merkezi'nde ise Türkiye'den ABD'ye lisans ve lisansüstü eğitim için gidecek öğrencilere danışmanlık hizmeti sunulacak.

Türkiye Diyanet Vakfı bu eseri ile paylaşma ve kardeşlik adına tüm insanlığa bir örnek oluşturarak İslamı bir kez daha sevgi dini olduğunu ispatladı.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle