TEŞKİLAT HABER

Tarihi Cami ve Çeşmeler restore edildi

Fatih Belediyesi tarafından yapılan açıklamada bölgede bulunan orta dereceli tarihi eser statüsündeki çeşmeler ve camilerden oluşan 320 tane yapıtın restore edildiği açıklandı.

Fatih’te camiler ve çeşmelerden oluşan 320 tane, orta ölçekli eseri restore ettiklerini söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Hedefimiz; insanların kimliğine ve kişiliğine, kültür ve medeniyetine katkı sağlayacak, kentler oluşturabilmektir” şeklinde konuştu.

Fatih Belediyesi Kültürel Mirası İhya Restorasyon Projeleri Tanıtım Programı gerçekleştirildi. Programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve çok sayıda davetli katıldı.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, törende yaptığı konuşmada, tarih yarımada yapılan restorasyon çalışmalarını anlattı.

Başkan Demir, “8 bin 500 senelik tarihi boyunca, 3 kadim medeniyete ve imparatorluğa ev sahipliği yapan Fatih; binlerce senedir medeniyetlerin, birbirleriyle yarışına sahne olmuş; ve bu yarışta ecdadımız,medeniyet tasavvurunu mimariye yansıtarak, abidevi eserler vücuda getirmiş, kente, sanki; mührünü vurmuştur. Medeniyetlerin başkenti Fatih,Doğunun en batısı, batının en doğusu Fatih; Irkların, dillerin, dinlerin, buluşup harmanlandığı kenttir. Camileri ile, bir mabetler şehridir. Doğal ve tarihi güzellikleriyle,edebiyatın, sanatın, tarihin ve kültürün şehridir. Padişahların, alimlerin, mutasavvıfların ve sanatkarların şehridir. Kentlerin sultanı, sultanların şehridir” şeklinde konuştu.

Tarihi yarımadada birçok eserin restore edildiğini ifade eden Başkan Mustafa Demir, “Varlıklarından gurur duyduğumuz yüzlerce yapı, yok olup gitmekten kurtarılmış; kimliğimizi şekillendiren yapı taşlarımız; yani; kentin genetik kodları, bu sayede yerlerine, bir bir perçinlenmiştir. Düşünün ki bu kanuni düzenlemeden önce; tevhid inancımızın, mimari eserlere dönüşmüş halleri olan, padişahlar ismine yapılan Selatin Camilerimizin bile, Rölöveleri, yani kayıtları yoktu. Geldiğimiz noktada ise; Üstad Mehmet Akif’in,“Fatih Camii bir mabed değil, gökyüzüne yükselen ibadettir”sözündeki şuurla, İslam’ın mühürleri – selatin camilerimiz, sizin sayenizde, Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla, tek tek restore edilmektedir” şeklinde konuştu.

“320 TANE, ORTA ÖLÇEKLİ ESERİ RESTORE ETTİK”

“Camiler ve çeşmelerden oluşan 320 tane, orta ölçekli eseri restore ettik” diyen Başkan Demir, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ayrıca; hali hazırda sayısı 480’i bulan ecdat yadigarı eserimizin bir kısmının projeleri tamamlandı, bir kısmının ise; proje süreci devam etmektedir. Bunlardan ayrı olarak;temeli Fatih Sultan Mehmet Han tarafından atılan, 2.776 parsel ve 3 bin 125 dükkandan oluşan, kentimizin simge eserlerinden Kapalıçarşı’yı da,zamanın acımasız ellerine bırakmadık ve restorasyon sürecini başlattık. Ve her şeyden önemlisi;restorasyonunu tamamladığımız somut kültürel eserlerimizi, kuruluş amaçlarına uygun biçimde tekrardan fonksiyonlandırarak, milletimizin hizmetine sunduk. Çünkü bizim hedefimiz; İnsanların; kimliğine ve kişiliğine; kültür ve medeniyetine katkı sağlayacak, kentler oluşturabilmektir.”

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle