Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

ANALİZ, HAYAT

Sen Anlat Karadeniz'in başarı sırları

Cami imamı Osman Hoca Tüm ülkeyi irşad ediyor

Ülkemizde gün geçmiyor ki, tv ekranlarında yeni bir dizi yayınlanmasın. Dizi piyasasının oldukça hareketli olması sadece yeni yayınlanan dizilerin etkisi ile olmuyor. En az yeni diziler kadar izleyici tarafından benimsenmeyip, rağbet görmeyen dizilerden bir kısmı da yayından kaldırılıyor. Toplumdaki izleyici kitlesine hitap etmiyen bu diziler tutunamıyor, hem yapımcısına hem de yayınlanan kanala zarar vererek toplum tarafından cezalandırılıyor.
Son dönemlerde kırdığı reyting rekorları ile göze batan en önemli dizi "Sen anlat Karadeniz" isimli dizi oldu.
Osman Sınav'ın yönetmenliğini yaptığı dizi yayınlandığı ilk günden beri birinciliği hiç bir diziye kaptırmıyor. Şiddet mağduru bir kadının, çocuğu ile birlikte yaşadığı hapis hayatından kurtulup, farklı bir gelecek peşinde koşmasını ve ona sahip çıkan Sürmene'li bir ailenin mücadelesini anlatan bu dizinin başarısının birçok sebebi var. Bu başarının en önemli sebepleri arasında, yerel figürlerle bezenmiş bir dizi olması, konuşmaların halkın gündelik konuşmalarını yansıtması, toplumun içinde var olan ulvi değerleri açıkça yansıtması, etkili ve duygulu halk müziği eşliğinde işlenen çok popüler bir konunun akıcı bir uslupla işlenmesi olarak sayılabilir.
Sen Anlat Karadeniz dizisinin özelliklerinden biri de film karakterinde yer alan cami imamı Osman Hoca'nın pozisyonu.
Dizide Yeşilçam ve film sektöründe hakim ideolojinin tam aksine bir imam profili sergileniyor. Cami imamı Osman hoca zorda kalmış insanlara yardım elini uzatıyor, toplumun önemli problemlerinden kadına şiddet gibi İslamın ve insanlığın şiddetle karşı olduğu bir konuda canı pahasına çok doğru bir duruş sergiliyor. Sürekli sahnelenen cuma hutbelerinde toplumu ayakta tutacak dinamiklere yer veriyor, fitne fesat gibi insanları birbirinden uzaklaştıran kötü alışkanlıklardan uzak durulmasını tavsiye ediyor.
Toplumun arasındaki problemleri çözme konusunda insiyatif alarak tam bir lider görüntüsü sergilemesi ise toplumda var olan bir çok imamın karekterini aslı ile yansıtıyor. Ayrıca Osman Hoca'nın ibadetlere karşı hassasiyeti, cemaatini teşvik etmesini, gece namazı Teheccüdü tavsiye etmesi, dua ile açılamayacak hiç bir kapının olmadığını vurgulaması şimdiye kadar film sahnelerinde arzulanan ancak rastlanmıyan görüntüler olarak sahne buluyor. Filmin başarısına ciddi manada katkı sağlayan bu durum halkın diziye daha çok rağbet göstermesine yol açıyor.

Yıllardır televizyon ekranlarında sahtekar dolandırıcı kara sakallı kara kıyafetlerle yer alan ve bu durumdan ciddi manada rahatsız olan imamlar ve toplum karşılarında böyle bir profil görünce diziye daha çok bağlanıyorlar. Her bölümü merakla beklenen dizi, reyting rekorlarını kırmaya devam ediyor. Çok büyük bütçelerle yayınlanan ve ciddi manada reklamı yapılan fakat üç beş hafta sonra yayından kaldırılmak zorunda olan dizilere ve onların senaristleri ne adeta bir ders veriyor Sen anlat Karadeniz. Kendisinden olan gerçek değerlere her zaman sahip çıkan toplum, karşısında hiçbir zaman ulaşamayacağı lüks hayatlarının anlatıldığı, kirli ilişkilerin topluma vereceği zarar düşünülmeden yansıtıldığı dizilerdense, televizyon karşısına geçip haftada bir de olsa nasihat alabileceği varlığını hissedebileceği filmleri arzu ediyor.
Bir Cami imamı olan Osman Hoca da sadece kendi cemaatini değil adeta Tüm toplumun manevi değerlerini kuvvetlendirecek şekilde rolünü en güzeliyle oynuyor. Sen anlat Karadeniz filminde yer alan Osman Hoca karakterinin benzeri şekillerde diğer dizilerde de yer almasını umuyoruz. Bu noktada çok ciddi bir teşekkür ve teşvik ki hak eden filmin yapımcısı, senaristi ve yönetmeni ne de, başarılarının devamını diliyoruz.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle