HAYAT

Seferde Oruç Resulüllahın bu konuda ki hadisleri nelerdir

Seferde Oruç Resulüllahın bu konuda ki hadisleri nelerdir

Dinimizin kolaylık dini olduğunu göstermesi bakımından, yolculuk halinde oruç tutmanın şart olmaması bile yeterlidir. İsterse yolculuk şartları oldukça rahat olsun. Şartlar ağırsa zaten tavsiye edilmez. Nafile oruçlar ise, tavsiye edilmek şöyle dursun, bazen tutulmaması tutmaktan daha hayırlı olur. Şu hadis-i şerifler bunu anlatıyor:

Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: Biz bir seferde Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ile beraberdik. Aramızda bir kısmı oruç tutuyor, bir kısmı da tutmuyordu. Sıcak bir günde bir yerde konakladık. Gölgelenenlerin çoğu elbisesi olanlardı. Bir kısmımız güneşe karşı eliyle korunuyordu. Derken oruçlular yığılıp kaldılar, oruçsuzlar kalkıp çadırları kurdular, hayvanları suladılar.

Bunun üzerine, Resûl-i Ekrem aleyhissalâtu vesselâm: "Bugün sevabı oruçsuzlar kazandı!" buyurdular." Şeyhân, Nesâi.
Hz. Câbir (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bir seferdeydi. Etrafına insanların toplandığı bir adam gördü, ona gölge yapıyorlardı. "Nesi var?" diye sordu. "Oruçlu biri!" dediler. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Seferde oruç birr (Allah'ı memnun edecek dindarlık) değildir!" buyurdular. Bir rivayette: "Seferde oruç birr'den değildir" denmiştir." Hamse. (Tirmizi hariç)

Seleme İbnu'l- Muhabbak (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:"Kim sefer sırasında Ramazan'a erer ve beraberinde kendisini karnını doyuracak yere götürecek bir bineği varsa nerede olursa olsun orucunu tutsun."E. Davud.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle