Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

EKONOMİ

Patatesin kilosu 25 liraya yükseldi! Tarım Bakanı konuştu...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde patates fiyatları el yakıyor. KKTC'de rekoltenin düşük olması ve mevcut patatesin de tüccarlar tarafından satın alınması fiyatları yükselti...

KKTC'de bu yıl rekoltenin düşük olması nedeniyle patatesin kilosu 25 liraya kadar yükseldi.KKTC, Tarım Bakanı Erkut Şahali, yüksek patates fiyatlarına doğrudan müdahale edilemeyeceğini belirterek, patatesin üreticiden 1.5 liraya alındığını açıkladı.

TOPTANCILAR KAZANIYOR... Patatesin rekoltesinin düşük olması nedeniyle pazardaki ürünün miktarının azaldığını söyleyen KKTC tarım bakanı Şahali, üreticinin 1 lira 20 kuruş ve 1 buçuk lira arasında ürününü pazarladığı halde ürünün az olması nedeniyle toptancıların patatesi piyasaya daha yüksek fiyatla sürdüğünü ifade etti.

İTHAL PATATESLER KAPIDAN ÇEVRİLDİ... Fiyat artışlarına müdahale konusunda yapılanları anlatan Şahali, "Zaten geçtiğimiz yıl verim kaybı yaşayan üreticilerin kaybını bir miktar telafi edebilmelerine olanak sağlamaları için Patates Üretici Kooparetifi’ne patates ithal yetkisi verdik.

Ancak yaptıkları iki girişim de henüz olumlu sonuç elde edilmedi ve getirdikleri patatesler bizim aradığımız sağlık koşullarına uygun olmadığı için KKTC'ye girişine izin verilmedi. Şu anda yeni bir ithalat girişimleri var. Ürün yola çıkma aşamasındadır. Dün bize verdikleri bilgi Türkiye'ye ek olarak Hollanda'dan da ürün getirme gayretleri vardır” dedi.

GÜNEY'E SATILDIĞI İÇİN Mİ?.. Türkiye'den KKTC'ye makamlarının aradığı sağlık kontrollerine uygun ürün tedarik edip ülkeye sokmanın henüz mümkün olmadığını dile getiren Şahali, “Dolayısı ile Güney Kıbrıs'a ürün satıldığı için fiyatlar yükseldi argümanı çok doğru bir argüman olmayabilir” diye konuştu.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle