GÜNDEM

Papa yeniden İslam topraklarında

Türkiye ziyaretinin ardından islam dünyasına yönelik ziyaretleri devam eden Papa ilk kez Körfez'de Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Abu Dabi Veliaht Prensi'nin daveti üzerine ilk kez Körfez ülkelerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri'ne geldi.

Abu Dabi'de dinler arası diyalog içerikli konferansa katılacak olan Papa, ziyaretinden önce Yemen'le ilgili tweet atarak, "Yemenli çocukların feryadı Tanrı'ya ulaşacak, savaşı sonlandırmalıyız" ifadelerine yer verdi.
Papa Francis'i BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan karşıladı.
Papa Francis'i BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan karşıladı.
Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Abu Dabi'ye gelen Papa Franciscus'u Abu Dabi Uluslararası Havalimanı'nda Veliaht Prens Al Nahyan ile El-Ezher Kurumu Şeyhi Ahmed et-Tayyib karşıladı.

Papa Franciscus'un, Abu Dabi'de üç günlük ziyareti kapsamında dinler arası diyalog konulu bir konferansa katılması ve Ezher Şeyhi Tayyib ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Reuters
Papa Francis'i BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan karşıladı.
Vatikan'dan Körfez'e ilk ziyaret
Papa Franciscus, bu ziyaretiyle Körfez bölgesini ziyaret eden ilk papa oldu.

Vatikan'dan daha önce yapılan açıklamada, Papa Franciscus'in Abu Dabi'deki dinler arası diyalog toplantısına katılmak için Al Nahyan'ın daveti üzerine 3-5 Şubat 2019 tarihlerinde BAE'ye gideceği duyurulmuştu.

Açıklamada, Papa'nın ayrıca BAE'deki Katolik Kilisesi'nden de davet aldığı aktarılmıştı.

Papa'dan ziyaret öncesi tweet: Yemen'deki çocukların feryadı Tanrı'ya ulaşacak
Papa , ziyaretinin hemen öncesinde Twitter’dan paylaşım yaparak şu ifadeleri kullandı: “Kardeş gibi gördüğüm Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidiyorum. Birlikte diyaloy sayfası yazalım diye ve barış yolunda birlikte yürüyelim diye...” Yemen’de savaşı sonlandırmanın zorunluluğuna vurgu yapan Papa, açlıktan dolayı acı çeken milyonlarca insana yardım ulaştırılması gerektiğini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı: “Bu çocukların, anne ve babalarının feryatları Tanrı’ya ulaşıyor. Herkesi, ölümün eşiğinde olan Yemen'deki kardeşlerimiz için duaya davet ediyorum”

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle