HAYAT

Orucun yasak olduğu günler,Bu konuda ki hadisler nelerdir

Orucun Yasak Olduğu Günler , Bu konuda ki hadisler nelerdir

Orucun Yasak Olduğu Günler
Orucun, bütün çeşitleriyle beraber onca fazilet ve sevabına rağmen, yasak olduğu günler de vardır. Aşağıdaki hadis-i şerifler, hangi günler oruç tutulmaz açıklıyor:

Ebu Sa'îd (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "İki günde oruç câiz olmaz: Fıtır günü ve Nahr günü." Hamse. (Nesâi hariç)

Ukbe İbnu Âmir (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Arefe günü, kurban günü ve teşrik günleri, biz müslümanların bayramıdır. Bu günler yeme-içme günleridir." E. Davud, Tirmizi, Nesâi.

Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sizden kimse, ramazanı bir veya iki gün önceden oruç tutarak karşılamasın. Eğer bir kimse, önceden oruç tutmakta idiyse, orucunu tutsun." Hamse.

Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: 🔖"Sizden hiç kimse, cum'a günü oruç tutmasın. Ancak bir gün önceden veya sonradan oruç tutuyorsa bu takdirde cum'a günü de oruç tutabilir." Hamse. (Nesâi hariç)

Müslim'in bir rivayetinde şöyle gelmiştir:"Cum'a gecesini, diğer geceler arasında gece namazına tahsis etmeyin, cum'a gününü de diğer günler arasında oruç günü olarak tayin etmeyin, ancak birinizin tutmakta olduğu oruç arasına denk gelirse o hâriç."

Abdullah İbnu Büsr es-Sülemî, kız kardeşi es-Sammâ (radıyallahu anhâ)'dan naklediyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Cumartesi günü oruç tutmayın, ancak Allah'ın size farzettiği şeyde o gün oruç tutarsınız. Biriniz yiyecek nev'inden bir şey bulamaz da sadece üzüm (asması) kabuğu veya bir ağaç çöpü bulacak olsa onu ağzında çiğnesin (ve yine de cumartesi günü oruçlu olmasın)." Ebu Davud.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle