Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

HAYAT

Oruçlu iken sakız çiğnemek caiz mi?

Site yazarımız Ahmet Karataş hoca, fetva köşesine gelen "Hocam oruçlu iken sakız çiğnesek ama sakızı yutmasak sakızda sade ise orucumuz bozulur mu?" sorusuna etraflıca cevap verdi.

İşte Ahmet Karataş hocanın "Hocam oruçlu iken sakız çiğnesek ama sakızı yutmasak sakızda sade ise orucumuz bozulur mu?" sorusuna cevabı:

Bazı sakızlarda katkı maddesi olmadığından dolayı bunlarda çiğneme esnasında parçalanma meydana gelmez. Dolayısıyla bu tür sakızların çiğnemesi esnasında parçalanıp tükürükle beraber yutulma tehlikesi yoktur. Bu tür sakızların çiğnenmesi orucu bozmaz ancak mekruhtur. Çünkü bunların çiğnenmesinde orucun bozulması riski vardır. İçerisinde katkı maddesi bulunduğundan dolayı çiğnenme esnasında ağızda çözülüp tükürükle beraber yutulma tehlikesi olan sakızların çiğnenmesi orucu bozar. Bunların çiğnenmesi esnasında az bir parça dahi yutulsa oruç yine de bozulur. Çünkü bunda insanın kendi iradesiyle yaptığı ve orucunu tehlikeye düşüren bir davranış vardır. Günümüzde üretilen sakızların hemen hemen tamamında, ağızda çözülen katkı maddeleri bulunduğundan dolayı ne kadar dikkat edilirse edilsin bunların yutulmasından kaçınmak mümkün değildir. Bu sebeple bu tür sakızların çiğnenmesi orucu bozar (Mevsilî, İhtiyar, c.1, s.134).

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle