ANALİZ

Oflu Hoca'nın sürgününe farklı bakış

Medyada Oflu hoca ismiyle bilinen imam Yasin Gündoğdu'nun sürgün edilişine Bedirhaber'den farklı bir bakış....

'Oflu Hoca' olarak bilinen İstanbul Esenyurt Büyük Osmanlı Camii imam hatibi Yasin Gündoğdu, Denizli'nin Çivril ilçesine bağlı Gümüşsuyu beldesine 'Müezzin' olarak sürgün edildiği haberi bir çok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Diyanet neden sürgün etti?

Diyanet İşleri Başkanlığı devletin resmi bir kurumudur. Her devlet kurumunun belli bir yapısı ve kendine göre bir hareket tarzı vardır. İslamın resmi temsilcisi konumundaki Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da kendine has bir duruşu ve üslubu vardır. Her hafta milyonlarca insan dini hassasiyetleri gereği camilere gelerek hem ilmini hem irfanını arttırmak isterler.

Bu noktada onları irşad edenlerin çok hassas davranması gerekir. Çünkü her siyasi görüşten, bir çok milletten insan camilere gelmektedir. Başkanlığın hassas olduğu konuların belkide başında irşat vazifesinin ifa edildiği kürsüler gelir.

Kürsülerde konuşulacak her söz çok ince mizanlarla tartılması gerekir. Diyanet sadece bu olayda değil buna benzer bir çok olayda aynı üslubu takınmıştır. Göze hitap edip öze hitap etmeyen, şov olarak değerlendirilebilecek tüm vaizlerini mutlaka ikaz etmiştir. Gerektiğinde kürsüden uzaklaştırmıştır. Geçmişteki bir çok hadiseye bakıldığında Oflu Hocaya uygulanan ceza rutindir. Hatta Diyanet standartlarında rutinin altındadır ama fazla değildir.

Bazıları olayı Hoca'nın Cumhuriyet gazetesine yapılan eleştiriden dolayı olduğunu, Diyanet'in Cumhuriyet gazetesinden talimat alarak bu işleri gerçekleştirdiği şeklinde değerlendirdiler. Bu Hocanın arkasında durmak değil olayı çarpıtmaktır.

Sürgün sonrası neler yaşandı?

Başta 'Oflu hoca' olmak üzere sevenleri olaya tepki gösterdiler. Bize göre her ne olursa olsun hocalarını savunmak durumunda olan sevenlerinin tepkisi çok cılız kaldı. Merak ediyorum kaç tane samimi cemaat bu sürgünün iptali için kendi adı ile dilekçeler yazarak Diyanet'e tepkisini iletti. Bu tayinin durdurulması için Ankara'da gerekli mercilere başvurdu? Sosyal medyadan hocaya verdikleri gazın aynısını devam ettirdiler. Cemaati Hocanın ödediği bedelin onda birini ödeseydi hocaları şimdi eski görevinde olurdu.

Oflu Hoca ne yapmalı?

Yasin Hocanın ihlasından ve samimiyetinden zerre kadar şüphemiz yok. Ancak İrşat ve tebliğde usul çok önemlidir.
Gözde değil özde cemaat yetiştirmeli. Sosyal medyadaki coşku insanları bir yere kadar taşır. Sonrasında Nasreddin Hocanın Timur'un karşısındaki durumuna düşülebilir.

Bediüzzaman "bütün söylediklerin hak omalı ama her hakkı her yerde söylemek hakka karşı hürmetsizliktir" der. Dolayısıyla her hakkı her yerde söylemek neticesizdir. Bu söz sözlerine her zaman ölçü olmalı.

Akıldan çıkarılmaması gereken kürsülerden Cumhuriyet Gazetesine salvolar yapmak değil gazetenin hitap ettiği kitleyi camiye çekebilmektir.

"Oflu hoca" hadisesinden Diyanet yetkilileri, İmamlar, Vaizler, Cami cemaati, için alınacak daha çok ders var. Burada iktifa edelim. Bu hadisenin hayırlı bir şekilde neticelenmesi için dua edelim.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle