KADIN, DÜNYA

Müslüman Kadın ''Boş Ol'' diyerek kendisinden ayrılan eşine isyan etti

Hindistan'da, ''talakname'' yani ''boş ol'' yazılı bir mektupla kendisinden ayrılan kocasına 15 yıldır ulaşamayan kadın isyan etti.

35 yaşındaki Şayara tedavi için gittiği Uttarakhand eyaletinde anne ve babasının yanındayken eşinden bir talakname, yani 'boş ol' diyerek kendisini boşayacağına dair bir mektup aldı. Allahabad kentinde yaşayan 15 yıllık kocasına ulaşma çabaları sonuç vermedi. "Telefonunu kapattı, hiçbir şekilde ona ulaşamıyorum. Çocuklarımı meraktan ölüyorum." diyor.

YÜKSEK MAHKEMEYE BAŞVURDU

Şayara Bano şubat ayında yüksek mahkemeye başvurarak, üçlü talakla, yani üç kez ''boş ol'' denilerek boşanmanın tamamen yasaklanmasını talep etti; bunun Müslüman erkeklerin eşlerine köle gibi davranmalarına yol açtığını söyledi.

Bir milyar 200 milyona yakın nüfusunun 155 milyonu Müslümanlardan oluşan Hindistan'da, halkın yasal meselelerine çözüm aranırken şeriat hukuku esas alınıyor. Ancak yıllardır uygulanmasına rağmen üç kez ''boş ol'' deme uygulamasının Kuran'da ya da şeriatta yeri olmadığı söyleniyor.

HİNDİSTAN'DA UYGULAMA SÜRÜYOR

İslam alimleri Kuran'da boşanma için önce üç aya yayılması gereken bir düşünme ve uzlaşı arayışı öngörüldüğüne dikkat çekiyorlar. Talak uygulamasına karşı çıkanlar, Pakistan ve Bangladeş gibi birçok İslam ülkesinde talakla boşanmanın yasaklandığını belirtiyorlar. Ancak Hindistan'da bu uygulama sürüyor.

TEKNOLOJİYİ KULLANIYORLAR

Müslüman kadınlar yıllardır talakla boşanmanın Hindistan'da da yasaklanması için mücadele veriyor. Ancak eşlerinden kurtulmak isteyen erkekler, modern teknolojinin yardımıyla da SMS mesajı, Skype, Facebook, WhatsApp gibi uygulamalar üzerinden ''boş ol'' demeye devam ediyorlar. Mumbai merkezli Hindistan Müslüman Kadın Hareketi'nin Kasım ayında yayımladığı raporda neredeyse 100 üçlü talakla boşanma vakasından bahsedildi.

''KAPSAMLI BİR ŞEKİLDE GÖZDEN GEÇİRİLMELİ''

Müslüman Kadın Hareketi'nin belgelediği vakaların çoğunda kadınların yoksul ailelerden geldiği ve kocaları nafaka ödemediği için ailelerinin yanına dönmek zorunda kaldıkları bildirildi. Hindistan Müslüman Kadın Hareketi'nin kurucusu Profesör Zekiye Soman, BBC'ye "Hindistan'da Müslümanların uyguladığı kişisel yasaların kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini" söyledi.

''KINAMAK YETERLİ DEĞİL''

Müslüman Kadın Hareketi, aslında İslam'a uygun olmayan bu hareketi ulemanın kutsadığını belirtiyor. Bu nedenle de bazı müslüman gruplar talakla boşanma konusunun yüksek mahkemeye taşınmasına tepki gösterdi. Bu gruplardan biri de Hindistan Müslüman Hukuk Kurulu. Kurulun üyelerinden Esma Zehra, İslam aleyhtarlarının konuyu abarttığını söyleyerek, "Niye herkes aklını bize ve bizim dinimize taktı ki?" diye sordu. Zehra, boşanma uygulamasını kınamakla birlikte, Müslümanların mevcut Hindistan hükümetinin yönetimi altında ayakta kalma mücadelesi verdiğini ve talak meselesinin üzerine gidilmesinin, tüm vatandaşlar için geçerli tek bir medeni kanun çıkarılmasını amaçladığını belirtti. Prof. Soman ise "Kınamak yeterli değil, bu uygulamaların yasadışı ilan edilmesi gerek." dedi.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle