Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

SİYASET

Meclis Başkanı seçimi adaylar kimler kaç oy gerekiyor?

Bugün yeni Meclis Başkanı seçildi. TBMM Genel Kurulu saat 14.00'te toplandı ve parlamentonun 28. Başkanlık seçimini yaptı. Meclis başkanı adayları Binali Yıldırım, Erdoğan Toprak, Meral Danış Beştaş, Cihangir İslam ve Hayrettin Nuhoğlu idi

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi bugün 28. Başkanını seçti. Meclis genel kurulunda 4 isim başkanlık için yarıştı.. İlk iki turda hiçbir aday seçilmek için gereken 400 oya ulaşamazken, seçim 3'üncü tura kaldı. 3'üncü turda 335 oy alan Binali Yıldırım salt çoğunluğu sağlayarak TBMM'nin 28. Başkanı oldu. Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Meclis Başkanı olmayı başardı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık seçimi için üç tur oylama yapıldı.

  1. TUR SONUÇLARI

Binali Yıldırım 335

İŞTE BİRİNCİ TUR OYLAMA SONUCU

Binali Yıldırım 331 oy

Erdoğan Toprak 134 oy

Meral Danış Beştaş:65

Hayrettin Nuhoğlu: 43

Cihangir İslam: 3

TBMM Genel Kurulunda yapılan ikinci tur oylamada 584 milletvekili oy kullandı.

İKİNCİ TUR OYALAMA SONUCU

Binali Yıldırım 336 oy

Erdoğan Toprak 131 oy

Meral Danış Beştaş 65 oy

Hayrettin Nuhoğlu 42 oy

Cihangir İslam 4 oy

İkinci turda 6 oy da geçersiz sayıldı

İkinci tur oylama sonuçlarının açıklanmasının ardından üçüncü tur oylamaya geçildi.

Meclis Başkanı seçimi için kaç oy gerekiyor: TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada seçilebilmek içi üye tamsayısının üçte ikisi kadar yani 400 oy almak gerekiyor. İki turda bu oy alınamadığı taktirde üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu kadar yani 301 oy yeterli oluyor.

Dördüncü turda en fazla oy alan aday seçilir: Üçüncü oylamada da salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan milletvekili Başkan seçilecek.TBMM İçtüzüğüne göre, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl oluyor.

Kim seçilir? : Partilerin vekil sayısı meclis başkanı seçiminin hangi turda biteceğine ışık tutuyor. Meclisin milletvekili dağılımına bakıldığında ilk iki turda sonuç alınması mümkün görünmüyor. Salt çoğunluk yani 301 oy gereken üçüncü turda ise AK Parti adayı Binali Yıldırım büyük olasılıkla seçimi kazanmış olacak. Zira AK Parti ile MHP'nin oylarının toplamı 339 ediyor.

Partilerin milletvekili sayısı : 4 milletvekili bakanlık için istifa edince sayı 600'den 596'ya inmişti. Partilerin milletvekili dağılımı şu şekilde :
AK Parti: 290
MHP: 49
HDP: 67
CHP: 146
İYİ Parti: 42
DP : 1
BBP : 1
Toplam: 596

Danışma Kurulu cuma günü toplanacak
Yeni seçilecek TBMM Başkanının başkanlığında, 13 Temmuz Cuma günü Danışma Kurulu toplanacak. Bu toplantıda; TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının kaç üyeden oluşacağı ve AK Parti, CHP, HDP, MHP, İYİ Parti gruplarına düşen üye sayısı belirlenecek. Saat 15.00'te toplanacak Genel Kurulda da Danışma Kurulunda belirlenen bu üye sayıları milletvekillerinin bilgisine sunulacak.

15 Temmuz Pazar günü, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" anma etkinlikleri düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında, "Millet Darbeye Dur Dedi" sergisi açılacak.

Komisyonların başkanları seçimi
Beş siyasi parti grubu, gruplarına düşen sayıya göre, milletvekillerinin isimlerini TBMM Başkanlığına bildirecek. TBMM Genel Kurulu 16 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00'te toplanacak. Bu birleşimde, TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının üye isimleri okunarak, milletvekillerinin oyuna sunulacak. Daha sonra en yaşlı üye başkanlığında toplanacak komisyonlarda; Başkan, Başkanvekili, Katip Üye ve Sözcüden oluşan Başkanlık Divanı seçimi yapılacak.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle