Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

GÜNCEL

Lüks yat sahipleri ÖTV’siz motorin için Türkiye’de

Lüks yat sahiplerinin yakıt ikmali için Türkiye’yi tercih etme sebepleri ortaya çıktı. Türk Lirasının değer kaybetmesiyle lüks yabancı yatlar, ÖTV’siz motorin için Türkiye’yi tercih ediyorlar.

Lüks yat sahiplerinin yakıt ikmali için Türkiye’yi tercih etme sebepleri ortaya çıktı. Türk Lirasının değer kaybetmesiyle lüks yabancı yatlar, ÖTV’siz motorin için Türkiye’yi tercih ediyorlar. Döviz kurlarının artması vatandaşı üzerken, yabancılar için çeşitli avantajlar sağlıyor. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte Ege ve Akdeniz sahillerine turistlerin yanı sıra lüks yat akını da başladı.

Yatlar, Bodrum, Marmaris, Kuşadası ve Göcek'teki eşsiz koyları gezmenin yanı sıra yakıt ihtiyaçlarını da karşılamak için Türk limanlarını tercih ediyor. Çünkü, değer kaybeden Türk Lirası onlar için daha ucuz yakıt anlamına geliyor. Üstelik Türk karasularında kalmayacağını beyan eden yatlar Türk vatandaşlarının ödediği Özel Tüketim Vergisi'ni (ÖTV) de ödemeden motorin satın alabiliyor. Dolar rekor kırdıkça Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkeleri bırakıp Türkiye'ye yelken açanların sayısı da artıyor.

LİTRESİ 3.85 LİRA

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre, şu anda ÖTV'siz motorin rafineri çıkış fiyatı 3.63 TL. Liman ve havaalanlarından akaryakıt satışına izin veren ihrakiye lisansına sahip dağıtıcılar da bu motorini ortalama 3.85 TL'ye yani yaklaşık 80 Cent'e yatlara satıyor. Motorin, genellikle Aliağa Petrol Rafinerisi'nden özel tankerlerle mühürlenmiş bir şekilde limanlara getirilerek yatlara aktarılıyor.

MİLYARDERLERİN TERCİHİ

Dünyaca ünlü milyarder iş insanlarının sahip olduğu yüz milyonlarca dolar değerindeki yatlar dev yakıt tanklarına sahip. Tek seferde on binlerce litre akaryakıt alabilecek şekilde tasarlanan yatlar, böylece uzun süre karaya ayak basmadan açık denizlerde dolaşabiliyor. Son olarak 10 Temmuz'da Muğla Marmaris'e gelen Amerikalı milyarder Lawrance Stroll'a ait Faith adlı yat 6 tankerle 200 ton yakıt ikmali yaptı. Hesaplamalara göre Lawrance Stroll'a aldığı yakıt için litresi 3.85 TL'den 770 bin liralık ödeme yaptı.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle